Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Letní tábory už jsou skoro plné, někde mají šanci i tříleté děti

  • 3
Ačkoliv do začátku prázdnin ještě zbývají více než dva měsíce, nabídka příměstských táborů na letní prázdniny se rychle zmenšuje. Otálet s výběrem se rozhodně nevyplatí.

Když zlínská zoologická zahrada letos nabídla letní tábor, zmizelo 350 míst v 16 turnusech během půlhodiny. A když se sedmdesát míst o pár dnů později zase uvolnilo a zoo je poskytla ve druhém kole, stačilo zájemcům dvanáct minut.

„Zájem je tradičně velký. Také proto, že se děti podívají i do chovatelského zázemí,“ uvedla mluvčí zahrady Romana Bujáčková.

Podobně je na tom uherskohradišťský Dům dětí a mládeže Šikula. Ze šestnácti turnusů má volný jediný. Okamžitě zmizely například termíny na táboře Moje Slovácko aneb u tetičky na dědině, který bude v parku Rochus.

A stejné zkušenosti mají téměř všude. „V únoru jsme zveřejnili termíny a dnes už jsou z poloviny naplněné,“ popsala Renata Farná ze spolku Atmosféra. Ten sází na „pouhý“ pobyt v přírodě a vyplácí se to.

„Tábory necílíme na konkrétní činnost, jsou všestranné. Děti si vyzkouší lukostřelbu nebo pohyb mezi lanovými překážkami,“ doplnila Farná.

Jako základna jim slouží indiánská týpí na Jaroslavických pasekách kilometr od zastávky MHD. Program ale začíná už ve Zlíně, odkud zajišťují společný odjezd z náměstí Práce. Po 16. hodině pak děti vrací na stejné místo.

Šanci mají i tříleté děti

Naopak různě zaměřené tábory ve Zlíně organizuje Dům dětí a mládeže Astra, který k tradičním pohybovým, kynologickým nebo výtvarným táborům přidává programování robotů z lega, turistický nebo cyklistický program. A tábory organizuje mimo Zlína i v Březolupech, Hostišové či Mysločovicích.

Už v tuto chvíli je vyprodaný tábor, kde se děti starají o terarijní zvířata, sportovní, Všeználek nebo cestovatelský, který nabízí i cestu do Malého světa techniky v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě.

Rope skipping

  • sportovní tábor zaměřený na skákání přes švihadla
  • pořádá: Alcedo Vsetín

Cyklotábor Kolem Zlína na kolech

  • sportovní tábor se zaměřením na cykloturistiku pro zdatné bikery od 12 do 16 let
  • pořádá: Astra Zlín

Staň se animátorem

  • základy animace, práce s profesionály a pohyb v areálu filmových ateliérů
  • pořádá: Filmový uzel Zlín

Tábor na hradě Lukov

  • hledání opravdových pokladů, historické i mytologické postavy, sport

Parkour

  • škola malých kaskadérů, skákání přes překážky ve městě
  • pořádá: TyMy Holešov

Rozmanitou nabídku má Středisko volného času TyMy v Holešově, kde mají plno asi z poloviny. Pokud nakonec zájem převýší jejich možnosti, dokážou tábory nafouknout.

„Máme dostatek dobrovolníků, díky kterým se dá kapacita zvýšit o několik dalších dětí. Musíme je ale stihnout proškolit,“ vysvětlila ředitelka Jarmila Vaclachová.

Jako novinku letos nabízí jazykový kemp, který povedou zahraniční vedoucí. I to jsou dobrovolníci, kteří v TyMy pomáhají během roku. Pokud se na táboře sejdou děti s různou úrovní angličtiny, rozdělí je do skupin. Chystají i týdenní parkour pro malé kaskadéry.

Novou skupinou jsou děti z mateřských školek, které byly ještě nedávno na tábor příliš malé. Dnes jim pořadatelé přizpůsobují program a rodiče mohou přihlásit už i tříleté děti.

Ty mají šanci třeba v holešovském spolku Skřítek, který využívá areál zámeckého parku. „Vyzkoušeli jsme to už loni, a protože zájem roste, letos nabízíme dva turnusy,“ řekl vedoucí Jakub Šneidr.

Od čtyř let mohou na tábor děti ve vsetínském Alcedu, TyMy nebo Astře, Šikula je nabízí v Bílovicích.

Pobytové tábory už vymizely, dětem přitom pomáhají

Příměstské tábory jsou fenomén, který za poslední roky téměř vytlačily pobytové tábory, jak je znají rodiče dnešních dětí. Zlínská Astra je už druhým rokem vůbec nenabízí.

U rodičů vyhrávají ze dvou důvodů - jsou levnější a snadnější variantou. Pětidenní program vyjde zhruba na 1400 korun, zatímco týden na klasickém táboře stojí dvojnásobek. Navíc příměstský tábor zhruba kopíruje pracovní dobu rodičů, o děti se stará od 8 do 16 hodin.

Keramický ateliér v přírodě, který na Trojáku v Hostýnských vrších pořádá holešovské středisko volného času TyMy, tak je svým způsobem unikát. Už dnes je obsazený. „Většina dětí se na něj vrací. V tuhle chvíli je plný, ale pár míst se do léta ještě uvolní,“ konstatovala Vaclachová.

Odborníci se přitom shodují, že pobytový tábor je pro dítě velká zkušenost. Spí v přírodě bez rodičů, musí si uspořádat věci na malém prostoru stanu nebo chatky i vyjít 24 hodin denně s ostatními dětmi. „To všechno jim přidá na samostatnosti,“ míní vedoucí kroměřížského skautského střediska Svatopluk Čech.

Pro děti ve skautu je tábor vyvrcholením roku, připravují se na něj a těší. Díky tomu ho zvládnou i ty nejmenší, pětileté. Podobně fungují turistické oddíly či některé kroužky.