Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Filmy pod širým nebem lákají, ve Zlíně promítá pět letních kin

  14:30aktualizováno  14:30
Do měst a obcí se vrací fenomén letních kin. Promítání pod širým nebem plní improvizované plochy i areály, které přečkaly dobu nezájmu. Lidé se rádi podívají i na starší filmy.

Letní projekce u kina Hvězda ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti. | foto: MAFRA

Na lavičkách je znát, že valašskému podnebí odolávají už dlouho, ale jsou udržované. A plní se rychle – lidmi v bundách a s dekami v podpaží. Co na tom, že jsme uprostřed léta, do letního kina se člověk zkrátka musí obléct.

„Hrajeme jen staré filmy, převážně české. Zahraniční se objeví jen občas a na novinky nemáme techniku,“ říká starosta Bystřičky Zbyněk Fojtíček.

Do kina, schovaného u přehrady v kopcích, přesto pořád chodí lidé. Když je dobrý titul a počasí, přijde jich i stovka. Mají prakticky naprosté soukromí, areál z 60. let minulého století by jich pojal i 1 200.

Postavili jej totiž s ohledem na tisícovky rekreantů, kteří léta obléhali břehy přehrady vzdálené jen pár kroků (vzpomínky na slavné období přehrady čtěte zde). První promítání bylo před 54 lety.

„Jako děcko jsem tady viděl Méďu Béďu,“ směje se starosta Fojtíček. Dnes se tady filmy střídají s dalšími akcemi či hudebním festivalem.

V Kroměříži často nestačí židle

Fenomén letních kin se vrátil na mnoha místech Zlínského kraje. Roli nejspíš hraje fakt, že velká část dospělé populace na tomto druhu zábavy vyrostla.

„Letní kino má nezaměnitelnou atmosféru. Dívat se na film venku a v letním večeru je něco úplně jiného než pod střechou,“ uvedla ředitelka Domu kultury v Kroměříži Daniela Hebnarová.

Ve městě promítají na nádvoří Starého pivovaru, kam se vejde zhruba 180 lidí. I tady vybírají ze starších titulů, aby mohli dát snížené vstupné. Z padesátikoruny od jednoho diváka by totiž nezaplatili poplatky za novější film.

„Bývá to plné. Spojili jsme to i s občerstvením a obvykle nám nestačí židle,“ dodává Hebnarová.

Ve Zlíně se platí jen v zámku

Ve Zlíně se naopak za filmy platit nemusí na čtyřech z celkem pěti improvizovaných stanovišť. Příluky, park Komenského, Malenovice a Jižní Svahy jsou zdarma, promítání v zámku vyjde na sto korun.

Během léta naplánovali sedmnáct filmů, ne starších než rok. Lidé tak uvidí třeba i letošní Špunty na vodě, v červenci zase promítali americký film La La land, který měl 14 nominací na Oscara.

Magistrát do toho vložil 350 tisíc korun. „Letní kina jsou skvělá věc, s neopakovatelnými zážitky a pohodou,“ tvrdí primátor Miroslav Adámek.

I v době útlumu dokázali venkovní promítání udržet také v Uherském Hradišti. Dřív mělo různé podoby, promítalo se na Kolejním nádvoří – ještě předtím zajížděla do města i okolí promítací maringotka.

Dnes je stálé stanoviště za kinem Hvězda ve Smetanových sadech a díky tomu má letní kino zázemí kamenného. Ve Zlínském kraji je to unikát. A vstupné? Jinde se obvykle pohybuje do stokoruny, v Hradišti je nulové.

Další bezplatné projekce pod širým nebem jsou navíc ve městě k vidění vždy na přelomu července a srpna v době Letní filmové školy na Masarykově náměstí.

Ožívají i zchátralé areály

Velkou tradici má letní kino v Hulíně, kde promítají nepřetržitě od roku 1965.

„Před pár lety jsme přešli na takzvanou malou digitalizaci, což znamená, že můžeme hrát z DVD nosičů nebo blu-ray,“ popisuje Jana Nábělková, která je zodpovědná za program kina. Tím také dostanou na plátno novější filmy.

„Když to bylo nové, měli jsme i premiérové tituly, dnes už ne. Film dostaneme až jako další v pořadí po multiplexech,“ dodala.

Zpoždění je tři čtyři měsíce. Jenže lidé chodí, i když už daný film viděli.

V Hulíně hrají vždy ve čtvrtek, pátek a v sobotu. Ještě loni tady jeden den v týdnu vyhradili klubové scéně a dokumentům, letos je ale komerčně úspěšných filmů tolik, že by je nestačili přehrát. Kino jede v režimu jeden film – jeden večer. Pokud proprší, je to smůla.

O tom, že by kino zavřeli, tady nikdy neuvažovali. „Byli jsme jedni z mála v okolí, kdo měl kino v provozu. Teď už jich je mnohem víc,“ potvrzuje Nábělková současný trend.

I areály, které zchátraly, znovu ožívají. Jeden opravují v Brankách u Valašského Meziříčí. Sloužit bude jako prostor pro různé akce, kino nevyjímaje.

A o obnovení se začíná uvažovat také ve Vsetíně, ačkoliv lokalita na Lapači, kde kino bývalo, je nenávratně pryč. Čas od času teď promítají na Dolním náměstí u knihovny, a protože i tady vnímají nárůst zájmu, dost možná začnou hledat stálé místo. Nic konkrétního ale zatím připraveného není.Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte české a moravské hrady? Vyzkoušejte se, ať v létě nebloudíte

012

Regiony iDNES.cz přinášejí další z kvízů, v nichž si ověříte, jak znáte naši zemi. Tentokrát můžete poznávat české a...

Nejvyšší soud významně snížil trest bratrovi lihového bosse Březiny

Tomáš Březina v rozhovoru se svým obhájcem.

Podstatného snížení trestu dosáhl Tomáš Březina ze Zlína-Kostelce, bratr lihového bosse Radka Březiny, a jeho nejbližší...Rozpálený vůz s dítětem se zamkl a uvnitř byl i klíč, pomohli mladí hasiči

Mladí hasiči se souhlasem ženy rozbili zadní okno, jímž se pak hasička protáhla...

Dramatické chvíle zažila babička dvouapůlleté holčičky ve Zlíně. Její auto, z něhož na okamžik vystoupila, se totiž...

Tři kilometry dálnice za 709 milionů. Blízko k obchvatu Otrokovic má Eurovia

Obchvat Otrokovic.

Nejblíže k získání zakázky na dostavbu zhruba tři kilometry dlouhé části dálničního obchvatu Otrokovic má stavební...

Chov lva ve Zděchově je v patové situaci, nedá se povolit ani zrušit

Lvi mají ve Zděchově výběh, který je ohrazený plotem.

Nedávný střet cyklisty a lva znovu připomněl kauzu nepovoleného chovu této šelmy ve Zděchově na Vsetínsku, která je...

Další z rubriky

Cyrilometodějská stezka bude mít brzy 300 kilometrů značených tras

Velehradské oslavy příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou...

Ve Zlínském a Jihomoravském kraji bude vyznačeno prvních 300 kilometrů poutních tras cyrilometodějské stezky. V plánu...

Soud zvedl tresty odběratelům a distributorům Březinova nelegálního lihu

Obžalovaní Pavel Čaniga, Dominik Nagy a Robert Sadlařík u zlínského soudu.

Olomoucký vrchní soud zvýšil tresty šesti ze sedmi obžalovaných v kauze odběratelů a distributorů nelegálního lihu...

Z plavidel vzpomínám na polystyren s nápisem vysavač, říká šéf Regaty

Holešovská Regata je svým pohodovým založením festivalem pro celou rodinu.

Osmý ročník festivalu Holešovská Regata se koná v pátek a v sobotu, návštěvníky láká na rodinnou atmosféru a unikátní...

PŘÍBĚH: Jak se žije s protikvasinkovou dietou
PŘÍBĚH: Jak se žije s protikvasinkovou dietou

Bez čokolády, bez kávy, bez ovoce. Dominičiny zdravotní obtíže ustoupily až poté, co nasadila protikvasinkovou dietu. Jak se jí teď žije bez sladkostí?

Najdete na iDNES.cz