Filmy pod širým nebem lákají, ve Zlíně promítá pět letních kin

  14:30aktualizováno  14:30
Do měst a obcí se vrací fenomén letních kin. Promítání pod širým nebem plní improvizované plochy i areály, které přečkaly dobu nezájmu. Lidé se rádi podívají i na starší filmy.

Letní projekce u kina Hvězda ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti. | foto: MAFRA

Na lavičkách je znát, že valašskému podnebí odolávají už dlouho, ale jsou udržované. A plní se rychle – lidmi v bundách a s dekami v podpaží. Co na tom, že jsme uprostřed léta, do letního kina se člověk zkrátka musí obléct.

„Hrajeme jen staré filmy, převážně české. Zahraniční se objeví jen občas a na novinky nemáme techniku,“ říká starosta Bystřičky Zbyněk Fojtíček.

Do kina, schovaného u přehrady v kopcích, přesto pořád chodí lidé. Když je dobrý titul a počasí, přijde jich i stovka. Mají prakticky naprosté soukromí, areál z 60. let minulého století by jich pojal i 1 200.

Postavili jej totiž s ohledem na tisícovky rekreantů, kteří léta obléhali břehy přehrady vzdálené jen pár kroků (vzpomínky na slavné období přehrady čtěte zde). První promítání bylo před 54 lety.

„Jako děcko jsem tady viděl Méďu Béďu,“ směje se starosta Fojtíček. Dnes se tady filmy střídají s dalšími akcemi či hudebním festivalem.

V Kroměříži často nestačí židle

Fenomén letních kin se vrátil na mnoha místech Zlínského kraje. Roli nejspíš hraje fakt, že velká část dospělé populace na tomto druhu zábavy vyrostla.

„Letní kino má nezaměnitelnou atmosféru. Dívat se na film venku a v letním večeru je něco úplně jiného než pod střechou,“ uvedla ředitelka Domu kultury v Kroměříži Daniela Hebnarová.

Ve městě promítají na nádvoří Starého pivovaru, kam se vejde zhruba 180 lidí. I tady vybírají ze starších titulů, aby mohli dát snížené vstupné. Z padesátikoruny od jednoho diváka by totiž nezaplatili poplatky za novější film.

„Bývá to plné. Spojili jsme to i s občerstvením a obvykle nám nestačí židle,“ dodává Hebnarová.

Ve Zlíně se platí jen v zámku

Ve Zlíně se naopak za filmy platit nemusí na čtyřech z celkem pěti improvizovaných stanovišť. Příluky, park Komenského, Malenovice a Jižní Svahy jsou zdarma, promítání v zámku vyjde na sto korun.

Během léta naplánovali sedmnáct filmů, ne starších než rok. Lidé tak uvidí třeba i letošní Špunty na vodě, v červenci zase promítali americký film La La land, který měl 14 nominací na Oscara.

Magistrát do toho vložil 350 tisíc korun. „Letní kina jsou skvělá věc, s neopakovatelnými zážitky a pohodou,“ tvrdí primátor Miroslav Adámek.

I v době útlumu dokázali venkovní promítání udržet také v Uherském Hradišti. Dřív mělo různé podoby, promítalo se na Kolejním nádvoří – ještě předtím zajížděla do města i okolí promítací maringotka.

Dnes je stálé stanoviště za kinem Hvězda ve Smetanových sadech a díky tomu má letní kino zázemí kamenného. Ve Zlínském kraji je to unikát. A vstupné? Jinde se obvykle pohybuje do stokoruny, v Hradišti je nulové.

Další bezplatné projekce pod širým nebem jsou navíc ve městě k vidění vždy na přelomu července a srpna v době Letní filmové školy na Masarykově náměstí.

Ožívají i zchátralé areály

Velkou tradici má letní kino v Hulíně, kde promítají nepřetržitě od roku 1965.

„Před pár lety jsme přešli na takzvanou malou digitalizaci, což znamená, že můžeme hrát z DVD nosičů nebo blu-ray,“ popisuje Jana Nábělková, která je zodpovědná za program kina. Tím také dostanou na plátno novější filmy.

„Když to bylo nové, měli jsme i premiérové tituly, dnes už ne. Film dostaneme až jako další v pořadí po multiplexech,“ dodala.

Zpoždění je tři čtyři měsíce. Jenže lidé chodí, i když už daný film viděli.

V Hulíně hrají vždy ve čtvrtek, pátek a v sobotu. Ještě loni tady jeden den v týdnu vyhradili klubové scéně a dokumentům, letos je ale komerčně úspěšných filmů tolik, že by je nestačili přehrát. Kino jede v režimu jeden film – jeden večer. Pokud proprší, je to smůla.

O tom, že by kino zavřeli, tady nikdy neuvažovali. „Byli jsme jedni z mála v okolí, kdo měl kino v provozu. Teď už jich je mnohem víc,“ potvrzuje Nábělková současný trend.

I areály, které zchátraly, znovu ožívají. Jeden opravují v Brankách u Valašského Meziříčí. Sloužit bude jako prostor pro různé akce, kino nevyjímaje.

A o obnovení se začíná uvažovat také ve Vsetíně, ačkoliv lokalita na Lapači, kde kino bývalo, je nenávratně pryč. Čas od času teď promítají na Dolním náměstí u knihovny, a protože i tady vnímají nárůst zájmu, dost možná začnou hledat stálé místo. Nic konkrétního ale zatím připraveného není.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu 2018 ve Zlínském kraji vyhrál v obvodu 80 - Zlín: Patrik Kunčar, v obvodu 77 - Vsetín už v prvním kole obhájil mandát Jiří Čunek.Nejčtenější

Jak vyzrát na mlsného a drzého medvěda, lámou si hlavu na Valašsku

Ilustrační snímek

Odborníci z moravských Beskyd chystají opatření, která použijí v případě, že by se medvěd vyskytující se na Valašsku a...

ANO chtělo ve Zlíně vládu s králem hazardu Valentou, šéf divadla ji zhatil

Dva nově zvolení zlínští zastupitelé Ivo Valenta (Soukromníci) a Petr Michálek...

Vítězné ANO musí ve Zlíně dál hledat partnery do koalice. Ve čtvrtek sice oznámilo dohodu na společném vládnutí s...Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Soud snížil trest guru Járovi, část kauzy „odháčkování“ žen vrátil

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára a Barbora Plášková v detenčním zařízení na...

Za znásilnění studentek esoterické školy Poetrie vrchní soud opět snížil trest Jaroslavu Dobešovi, takzvanému guru...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...

Další z rubriky

V Hradišti učí angličtinu jinak, deváťáci ji umí na úrovni maturantů

Ilustrační snímek

Už v deváté třídě dokážou žáci ze Základní školy UNESCO v Uherském Hradišti složit maturitu z angličtiny. Škola, která...

Odborníci zkusí chytit medvědího tuláka, nevadí mu ani pach lidí

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Tři obce na Valašsku podaly krajskému úřadu žádost o povolení odchytu medvědího tuláka. Odhadem tříleté zvíře se v...

VIDEO: Chystá se past na medvědího tuláka, návnadou budou jablka a med

Ve valašské obci Oznice připravují klec určenou k odchycení toulavého medvěda.

Do obce Oznice dorazila v úterý večer klec pro odchyt medvěda, který se už několik týdnů toulá po Valašsku, přibližuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz