Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Radnice dá na letní brigády půl milionu, aby si mladí víc vážili věcí

  • 4
Téměř půl milionu korun má pro více než stovku studentů vyčleněno radnice v Holešově na Kroměřížsku. Mladým lidem nabízí letní brigády, čímž se je snaží vychovávat, aby si vážili společného majetku.

Pokud by zájem nebyl, nabídli by práci i mladým lidem z nejbližšího okolí. Jenomže skutečnost je taková, že když v Holešově na radnici vyhlásí podmínky letních brigád, studenti je rozeberou během několika dnů.

„Organizačně je to náročné, ale vyplácí se nám to,“ potvrdil starosta Holešova Rudolf Seifert.

Efekt městských brigád je dlouhodobý.

„Věřím, že si pak mladí víc váží věcí, když je na nich jejich práce. Třeba že nebudou ničit lavičky v parku, když je v létě natírali,“ doplnil.

Letos vedení města vyčlenilo z rozpočtu na výplaty 450 tisíc korun, což znamená, že může přijmout zhruba 130 studentů. Platí jim 60 korun za hodinu, při šestihodinové pracovní době.

Nabídka nepokrývá celé prázdniny, ale je rozdělená do čtyř turnusů, aby se dostalo na co nejvíc brigádníků.

Ti musí splnit tři základní podmínky – věk mezi 15 a 26 lety, trvalé bydliště v Holešově či jeho částech a ukončenou povinnou školní docházku. Přihlášky začala radnice přijímat 25. dubna, dnes už se plní seznam náhradníků.

„Uvažovali jsme, jestli částku navýšit, ale to už by bylo příliš náročné. Brigádníkům se přece jen musí někdo věnovat, ukázat jim co dělat a jak,“ doplnil Seifert.

TEST: Studenti, brigády a daně

Víte, jak je to s penězi, když si student začne přivydělávat? Musí si podávat daňové přiznání? A jak se jeho výdělek odrazí na alimentech jednoho z rodičů?

Vyzkoušejte si náš test.

Loni například pomáhali při úklidu ve 3. Základní škole po rozsáhlé rekonstrukci, která se dělala právě přes léto. Letos čeká brigádníky práce v zámecké zahradě, mateřských školkách nebo třeba na městských sportovištích.

Firmy preferují plnoleté brigádníky

Podobnou praxi znají i v malých obcích. V létě tam studenti čistí chodníky, kterými prorůstá tráva, nebo natírají průlezky ve školkách. Obce ale práci aktivně nenabízejí, spíš reagují na zájem.

„Ročně přijde tak čtyři pět mladých, pro ty práci najdeme. Od administrativy až po údržbu veřejného prostoru,“ potvrdil starosta Želechovic nad Dřevnicí Michal Špendlík.

Holešov je podle všeho jediný, kdo brigády organizuje vlastními silami.

„Radnice je nenabízí, ale samozřejmě městské společnosti brigádníky berou,“ shrnula za ostatní mluvčí Valašského Meziříčí Renata Votrubová. Tamní městské firmy si jen zájemci musí oběhnout sami.

Zajistit letní brigádu je poměrně složité pro brigádníky, ale i firmy. O práci se ještě před nedávnem přetahovali studenti i nezaměstnaní lidé. Jenomže v obou skupinách je lidí rok od roku méně. A protože firmy preferují pracovníky plnoleté, hledají je dost obtížně.

„Přitom se trochu paradoxně vyhýbají početné skupině mezi šestnácti a osmnácti lety, která téměř nemá šanci brigádu získat,“ podotkl analytik Jobs.cz Tomáš Ervín Dombrovský.