VIDEO: V Kunovicích mají simulátor pro piloty, člověk má pocit, že letí

  • 2
Na letišti v Kunovicích je nově v provozu jediný zkušební trenažér v Evropě, na němž se mohou školit piloti pro letouny Piper Meridian. V pilotní kabině má člověk pocit, jako by se s letadlem vznášel vysoko nad zemí.

Malá kabinka, okýnko nezvykle vysoko, několik těžko identifikovatelných displejů na palubní desce a venku přibližující se letiště v Innsbrucku.

„Teď se nakláníme moc doleva, takže to zkusíme vyrovnat,“ upozorňuje letecký instruktor Marek Machala.

Pootočení řídicího volantu pomáhá. Kolem křídla se míhají Alpy, pak výškové domy a ulice rakouského města a mezi nimi dlouhá přistávací dráha.

Letiště bliká, instruktor tahá za páčku a vysunuje podvozek. Přistání je hladké a překvapivě jednoduché. Sedíme v novém leteckém simulátoru v Kunovicích. Je jediný v celé Evropě určený pro výcvik pilotů oblíbeného šestimístného amerického osobního letounu Piper Meridian.

„Čekáme zájem nejen z Česka, ale pochopitelně i dalších zemí Evropy,“ prohlásil Antonín Machala, ředitel kunovické společnosti Aeromec, která nové školicí středisko provozuje.

Čtvrtinové náklady oproti běžnému letu

V minulosti dlouho pracoval v bývalém LETu a letadla má jako životního koníčka.

Teď ho znovu spojil s prací a nedaleko leteckého muzea a kunovického letiště otevřel školicí středisko. Stálo asi 60 milionů korun a z části ho zaplatila evropská dotace.

„V Česku je dnes asi patnáct letadel typu Piper Meridian a pro všechny majitele je kunovické středisko přínosem,“ konstatoval Lubomír Čorňák ze společnosti OK Aviation Group, která je výhradním prodejcem těchto letounů v České republice.

Simulátor má totiž řadu předností. Doteď si zájemci v Evropě museli povinný výcvik zajistit přímo v letadle, tedy ve vzduchu. Teď mohou ušetřit.

„Náklady na hodinu na simulátoru se pohybují kolem jedné čtvrtiny hodiny v reálném letadle,“ upozornil instruktor a syn majitele firmy Marek Machala.

Piloti si mohou vyzkoušet i vysazení motoru

Od letounu se navíc trenažér liší jen tím, že je připevněný k zemi. A i tento pocit člověk za letu ztratí.

Kabina má stejné vybavení, totožné zařízení a počítačové programy, s nimiž si piloti vyzkouší přistání na jakémkoliv letišti na světě.

A to včetně natrénování situací, ke kterým při reálném nacvičování dojít nemusí.

Například přistání na zamrzlé dráze v zimě, let v mlze nebo bouřce, vysazení motoru letounu těsně po startu, nevysunutí podvozku pro přistání, porucha elektroniky a další komplikace.

„Když pilot udělá chybu, můžeme stroj stopnout, prodiskutovat problém a znovu to zkusit. Je to ekologičtější, levnější a bezpečnější varianta,“ připomněl instruktor.

Obraz kolem kokpitu odpovídá skutečnému letišti

Kabina určená k výcviku je stejná jako ve skutečném letadle, včetně přístrojů, palubní desky i čalounění sedadel.

Při výcviku je pilot ve spojení s řídicí věží na letišti, má nasazená sluchátka a je připoutaný, přestože samotná kabina se nepohybuje.

Kolem kokpitu se na velkém plátně pohybuje reálný obraz, který přesně odpovídá skutečnému letišti.

Simulátor je speciálně vybavený pro přistání na letišti v rakouském Innsbrucku, švýcarském Sionu a na dvou letištích v Praze.

Pro tato čtyři místa má program veškeré potřebné údaje včetně označení pojížděcích drah, odpovídají terminály a třeba i okýnka na budovách u letiště vypadají stejně jako v reálu.

V plánu je také vytvoření scenérií dalších letišť - včetně toho kunovického.

Někteří zájemci už mají výcvik za sebou a další se hlásí. Jsou z Německa, Švýcarska i Česka.

„Simulátor také někomu může posloužit k odbourání strachu z létání,“ poznamenal instruktor Machala.