Uherskohradišťská lékařka Eva Dokoupilová je majitelkou lékárny, která jako...

Uherskohradišťská lékařka Eva Dokoupilová je majitelkou lékárny, která jako první v Česku má léčebné konopí. | foto: Medicalplus.cz

Slovácká lékárna má jako první v Česku konopí, vydávat jej zatím nesmí

  • 19
Lékárna v Uherském Hradišti je první v Česku, která má na skladě léčebné konopí. Přivezla ho firma ze Slušovic, která ho nakoupila v Nizozemí. K pacientům se lék kvůli byrokratickým průtahům může dostat za několik týdnů.

Vypadá podobně jako dražší krém na obličej. Krabička s květem léčivé marihuany není na první pohled ničím výjimečná. O to víc je potřeba ji střežit.

"Je uložená a uzamčená v trezoru," upozornila lékařka Eva Dokoupilová.

Je zároveň majitelkou jedné z lékáren v Uherském Hradišti, která je vůbec první v republice, jež má na skladě léčebné konopí. Tedy látku, která může podle odborníků pomoci lidem trpícím Parkinsonovou či Alzheimerovou nemocí, roztroušenou sklerózou, revmatoidní artritidou, migrénou nebo třeba epilepsií.

Užívat by ji mohli také pacienti s onkologickými a chronickými bolestmi. "Pokud na chronickou bolest berou lidé analgetika a opiáty, které nezabírají nebo pro ně mají nežádoucí vedlejší účinky, konopí je pro ně jakási alternativa," vysvětlila Dokoupilová.

Konopí je jen na elektronický recept, ten zatím chybí

Sama má marihuanu v lékárně zhruba týden. A první zájemci už se hlásí. Od lékárníka ale zatím všichni slyší jediné: Přijďte, až budete mít recept. Což je poslední věc, která kontrolovanému obchodu s konopím brání.

Přitom první dodávka léčiva z Nizozemí dorazila do Česka už před měsícem.

A to do slušovické firmy Elkoplast. "Zájem projevily i jiné lékárny," potvrdil jednatel firmy Ladislav Krajča. "Ale jinam než do Hradiště jsme konopí zatím nedodali," konstatoval.

Lékárny čekají, až bude složitý systém s nezbytnými elektronickými recepty vyřešený. Což by podle odhadů mohlo trvat několik týdnů.

Aby se totiž krabička mohla dostat k pacientovi, musí na ni lékař vystavit elektronický recept. Jinak to nejde.

Ten, který vypisuje ručně, se na toto léčivo použít nedá. Kvůli ochraně před zneužitím. Ve chvíli, kdy lékař elektronický recept předepíše, musí ho lékárník umět přijmout. A to znamená, že musí mít patřičný počítačový program.

Do povinného ochranného kolečka ale patří i Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ten momentálně pracuje na tom, aby se s lékaři dokázal propojit a recept uměl přijmout.

"Recept na konopí se dá vystavit, ale nedoputuje do registru a objeví se hlášení o chybě," vysvětlil Zdeněk Blahuta, ředitel Státní ústavu pro kontrolu léčiv. "Snažíme se ale v co nejkratším termínu uvést vše do pořádku," dodal.

Jedině touto cestou se totiž dá konopí získat. Vyžaduje tedy propojení lékaře, lékárny a státního ústavu. A skutečností je, že ne každý lékař a ne každá lékárna jsou na tento postup vybavení.

V Hradišti zvládli oboje. "Naši dodavatelé softwaru na to reagovali rychle a kvalitně," vysvětlil manžel revmatoložky Ivan Dokoupil, který se stará o technickou stránku záležitostí kolem konopí a jednání s úřady.

Měsíční dávka až 30 gramů, jeden bude za 300 korun

Jeho žena je zatím ale jediná v celé republice, která má od Státního ústavu pro kontrolu léčiv oprávnění ve své revmatologické ambulanci léčebné konopí na elektronický recept předepisovat.

Odhaduje, že první recepty bude možné vystavit za několik týdnů.

Maximální měsíční dávka pro jednoho pacienta je stanovená na 30 gramů konopí. A jeden gram bude stát v hradišťské lékárně necelých 300 korun.

Obrovský zájem se právě kvůli ceně očekávat nedá. Ten, kdo si lék koupí oficiální cestou, ale bude mít oproti jiným nezanedbatelnou výhodu.

"Bude mít naprostou jistotu, že je to kvalitní zboží, s jasně daným obsahem účinné látky," zdůraznila Dokoupilová.