Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři v Hradišti žádají odchod šéfa, jenž je po protestech nechtěl zpět

  11:53aktualizováno  11:53
Lékaři z nemocnice v Uherském Hradišti podepisují petici za odvolání ředitele Antonína Karáska. Tvrdí, že porušuje předpisy a psychickým nátlakem se snaží donutit lékaře, kteří se připojili k nedávné odborářské akci, aby z nemocnice sami odešli. Karásek argumenty odpůrců odmítá.

Ředitel nemocnice v Uherském Hradišti Antonín Karásek. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Akce Děkujeme, odcházíme v Uherském Hradišti ještě neskončila. Lékaři tam v pondělí začali podepisovat petici, v níž žádají odvolání ředitele, který "proslul" tím, že při protestech lékařů dlouho odmítal vzít odcházející doktory zpátky.

"Není to akce odborů, ale spontánní reakce primářů, kteří jsou situací zděšení," prohlásil odborář Petr Vysloužil.

Nespokojení lékaři poukazují například na to, že ředitel se údajně snaží dříve rebelující zdravotníky přinutit k výpovědi. "Otevřeně řekl, že musí zničit hnízda rebelie, že dále s nimi nepočítá a nejsou pro něj důvěryhodní," píše se v prohlášení.

Je to jen křik ohrožených lékařů, odmítá kritiku Karásek

Karásek také prý rozhodl o tom, že primáři ARO a chirurgie nebudou rozepisovat pohotovostní služby. Místo nich to teď dělá náměstkyně pro léčebně preventivní péči Andrea Brucknerová. Tím ředitel podle lékařů porušuje organizační řád nemocnice.

Ředitel Antonín Karásek se k aktuální situaci nechtěl příliš vyjadřovat.

"Je to jen křik ohrožených lékařů, nic jiného. Lékař, který mně dal výpověď a pak se chtěl vrátit, pro mě není důvěryhodný," řekl MF DNES s tím, že žádnou petici od lékařů během pondělí nedostal.

Může Karásek v čele špitálu skutečně skončit? V rukách má stále silný argument. Nemocnice pod jeho vedením je ekonomicky stabilní a jako jediná z ostatních krajských vydělává.

I proto Karásek zatím během jednání s lékaři mohl počítat s podporou kraje, který je zřizovatelem nemocnice. Petici ještě nemají ani krajští radní. Ti tvoří valnou hromadu nemocnice, která jako jediná může ředitele z funkce odvolat.

Petici podepsalo i 18 z 25 primářů

"Zatím se to dozvídám jen z médií. Nicméně jsem nařídil, aby se tím zabýval předseda dozorčí rady," oznámil včera odpoledne hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. V čele dozorčí rady je bývalý starosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof.

Podle informací MF DNES se v pondělí pod petici podepsalo 18 z 25 uherskohradišťských primářů a desítky lékařů a sester. "Ani jsme takovou podporu nečekali," upozornila jedna z protestujících lékařek, která kvůli zákazu komunikace s médii chtěla zůstat v anonymitě.

Své podpisy připojili primáři ortopedie, chirurgie, ARO, gynekologie, ORL nebo onkologie.

"Noví lékaři pracují 60 hodin a mají dvojnásobný plat"

Právě lékaři na nejvyšších postech se jednáním ředitele totiž cítí dotčeni zřejmě nejvíc. Bez jejich souhlasu teď nemocnice údajně přijímá nové lékaře.

"Tito lékaři, pocházející hlavně ze Slovenska, pracují bez přestávky více než 60 hodin, a pro pacienty se tím pádem stávají nebezpečnými," varují zdravotníci.

Kromě toho se hradišťským lékařům nelíbí, že za svou práci dostávají noví lékaři asi 500 korun na hodinu, což je zhruba dvojnásobek platu kmenových zaměstnanců.

"Snahou vedení zřejmě je, aby si domácí lékaři nevydělali, ale zároveň nesli zodpovědnost za nově příchozí, které neznají," komentoval situaci v Uherském Hradišti poslanec Petr Gazdík, který v pondělí vyzval kraj, aby Karáska odvolal.

Krajská radní Hana Příleská chce po prostudování protestu lékařů navrhnout šetření přímo v nemocnici. "Pak budeme vědět, jestli se v nemocnici skutečně děje to, co lékaři údajně popisují," doplnila radní.

Protestní akci Děkujeme, odcházíme v Uherském Hradišti podepsalo 45 lékařů včetně některých primářů. Nemocnice pak jako jediná v republice nechtěla protestující lékaře vzít automaticky zpět. Nakonec se odboráři s ředitelem domluvili a nastoupili na stejná místa, ale za cenu ztráty věrnostního příplatku.

Autoři:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Starosta Kroměříže končí kvůli neshodám v hnutí ANO, město chce vést dál

Lídr hnutí ANO v Kroměříži Jaroslav Němec.

Téměř čtyři roky byl starosta Kroměříže Jaroslav Němec členem hnutí ANO, nyní z něj odchází. V podzimních komunálních...

Obcím klesnou příjmy od státu, starostové se bojí omezení investic

(Ilustrační snímek).

Městům a obcím v posledních letech stále stoupají daňové příjmy, což jim umožňuje více investovat. Teď však může přijít...

Tipy jsem zlodějům nedával, neumím ani poslat e-mail, hájí se expolicista

Bývalý kriminalista Stanislav Moric u krajského soudu ve Zlíně

Bývalý policista Stanislav Moric čelí u soudu obžalobě z toho, že coby člen kriminálky v Kroměříži dával gangu zlodějů...

Najdete na iDNES.cz