Nemocnice v Uherském Hradišti si chce pořídit novou moderní angiografickou linku za desítky milionů korun (na snímku nedávno zprovozněná angiografická linka v karlovarské nemocnici).

Nemocnice v Uherském Hradišti si chce pořídit novou moderní angiografickou linku za desítky milionů korun (na snímku nedávno zprovozněná angiografická linka v karlovarské nemocnici). | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nemocnice v Uherském Hradišti chce začít léčit kardiaky, Zlín je proti

  • 4
Nemocnice v Uherském Hradišti usiluje o angiolinku za desítky milionů korun, aby mohla začít léčit i pacienty se srdečními potížemi. Plně vybavené kardiocentrum pro celý kraj ale už funguje ve Zlíně. A zdejší lékaři jsou proti, aby stejnou péči zaváděla i "sousední" nemocnice.

Lidé z Uherskohradišťska, kteří mají problémy se srdcem nebo cévami, už možná nebudou muset dojíždět až do Zlína. Místo toho jim bude stačit zajít do nemocnice v Hradišti. Hradišťská nemocnice si chce pořídit angiografické pracoviště, neboli angiolinku. Jde o přístroj za desítky milionů, který slouží lékařům k vyšetření cév.

Problém je, že v krajské nemocnici ve Zlíně od loňska funguje kardiovaskulární centrum, které je vybavené přístroji včetně angiolinky za 60 milionů korun.

Právě ve Zlíně tak z plánu uherskohradišťské nemocnice vůbec nejsou nadšení. "Může to vypadat jako chvályhodná snaha o rozšíření péče, ale to jen na první pohled," upozornil vedoucí lékař kardiologického centra ve Zlíně Zdeněk Coufal.

Každý měsíc tady ošetří průměrně 200 pacientů ze Zlínského i Jihomoravského kraje. Je to totiž jedno ze šesti míst v Česku, kterým ministerstvo zdravotnictví udělilo statut Kardiovaskulární centrum pro dospělé. Pacienty se srdečními potížemi tady navíc léčí už deset let.

"Angiolinka pro všechny stačí a ještě máme rezervu," zdůraznil Coufal. Proto se zlínským lékařům snahy hradišťské nemocnice nelíbí. A nejsou sami.

Kdo to zaplatí, není jasné

"Z mého pohledu je to zbytečné a nesmyslné. Pracoviště ve Zlíně je dostatečné," prohlásil předseda zdravotního výboru Zlínského kraje Vladimír Řihák. Pokud nové zařízení v Hradišti vznikne, pacienti se rozptýlí na více míst a odborníci tak budou mít méně zkušeností.

A problémem jsou i finance. Nové pracoviště totiž podle lékařů péči o kardiaky prodraží, což je pro zlínský špitál, který má dluh kolem 100 milionů korun, problémem.

Nová angiolinka by pak vyšla na další desítky milionů korun. A kdo je zaplatí, zatím není jasné. Vedení hradišťské nemocnice to neuvedlo, na dotazy MF DNES nereagovalo.

Všeobecná zdravotní pojišťovna plán okresní nemocnice potvrdila. A zjišťuje, jak je na tom s péčí o kardiaky celý Zlínský kraj. "Analyzujeme dostupnost, potřebnost, využitelnost, personální vybavení i kapacitu stávajících pracovišť," potvrdila mluvčí VZP Martina Stavjaňová.

Své rozhodnutí o tom, jestli kraj potřebuje další angiolinku, řekne do konce letošního roku. A počkají si na něj i zástupci kraje. "Nebudu nikomu bránit v rozšiřování péče. Ale jestli je to vhodné, musí posoudit pojišťovna," konstatovala radní za oblast zdravotnictví Hana Příleská.

Pojišťovna i kraj by se přitom už teď mohly řídit tím, na čem se shodli odborníci z celé země. Tedy mapou kardiovaskulárních center, kterou schválilo ministerstvo zdravotnictví. Odpovídá přesně tomu, co kardiaci potřebují, aby nemuseli jezdit příliš daleko.

Centrum má k dispozici každá oblast, ve které bydlí 500 až 600 tisíc lidí. "Kapacitně to stačí. Jaké využití bude mít další angiolinka, je tedy těžké odhadnout," upozornil Vlastimil Sršeň z ministerstva zdravotnictví. Krajský výbor bude o nové angiolince jednat na začátku června.