Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice v Uherském Hradišti chce začít léčit kardiaky, Zlín je proti

  11:45aktualizováno  11:45
Nemocnice v Uherském Hradišti usiluje o angiolinku za desítky milionů korun, aby mohla začít léčit i pacienty se srdečními potížemi. Plně vybavené kardiocentrum pro celý kraj ale už funguje ve Zlíně. A zdejší lékaři jsou proti, aby stejnou péči zaváděla i "sousední" nemocnice.

Nemocnice v Uherském Hradišti si chce pořídit novou moderní angiografickou linku za desítky milionů korun (na snímku nedávno zprovozněná angiografická linka v karlovarské nemocnici). | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Lidé z Uherskohradišťska, kteří mají problémy se srdcem nebo cévami, už možná nebudou muset dojíždět až do Zlína. Místo toho jim bude stačit zajít do nemocnice v Hradišti. Hradišťská nemocnice si chce pořídit angiografické pracoviště, neboli angiolinku. Jde o přístroj za desítky milionů, který slouží lékařům k vyšetření cév.

Problém je, že v krajské nemocnici ve Zlíně od loňska funguje kardiovaskulární centrum, které je vybavené přístroji včetně angiolinky za 60 milionů korun.

Právě ve Zlíně tak z plánu uherskohradišťské nemocnice vůbec nejsou nadšení. "Může to vypadat jako chvályhodná snaha o rozšíření péče, ale to jen na první pohled," upozornil vedoucí lékař kardiologického centra ve Zlíně Zdeněk Coufal.

Každý měsíc tady ošetří průměrně 200 pacientů ze Zlínského i Jihomoravského kraje. Je to totiž jedno ze šesti míst v Česku, kterým ministerstvo zdravotnictví udělilo statut Kardiovaskulární centrum pro dospělé. Pacienty se srdečními potížemi tady navíc léčí už deset let.

"Angiolinka pro všechny stačí a ještě máme rezervu," zdůraznil Coufal. Proto se zlínským lékařům snahy hradišťské nemocnice nelíbí. A nejsou sami.

Kdo to zaplatí, není jasné

"Z mého pohledu je to zbytečné a nesmyslné. Pracoviště ve Zlíně je dostatečné," prohlásil předseda zdravotního výboru Zlínského kraje Vladimír Řihák. Pokud nové zařízení v Hradišti vznikne, pacienti se rozptýlí na více míst a odborníci tak budou mít méně zkušeností.

A problémem jsou i finance. Nové pracoviště totiž podle lékařů péči o kardiaky prodraží, což je pro zlínský špitál, který má dluh kolem 100 milionů korun, problémem.

Nová angiolinka by pak vyšla na další desítky milionů korun. A kdo je zaplatí, zatím není jasné. Vedení hradišťské nemocnice to neuvedlo, na dotazy MF DNES nereagovalo.

Všeobecná zdravotní pojišťovna plán okresní nemocnice potvrdila. A zjišťuje, jak je na tom s péčí o kardiaky celý Zlínský kraj. "Analyzujeme dostupnost, potřebnost, využitelnost, personální vybavení i kapacitu stávajících pracovišť," potvrdila mluvčí VZP Martina Stavjaňová.

Své rozhodnutí o tom, jestli kraj potřebuje další angiolinku, řekne do konce letošního roku. A počkají si na něj i zástupci kraje. "Nebudu nikomu bránit v rozšiřování péče. Ale jestli je to vhodné, musí posoudit pojišťovna," konstatovala radní za oblast zdravotnictví Hana Příleská.

Pojišťovna i kraj by se přitom už teď mohly řídit tím, na čem se shodli odborníci z celé země. Tedy mapou kardiovaskulárních center, kterou schválilo ministerstvo zdravotnictví. Odpovídá přesně tomu, co kardiaci potřebují, aby nemuseli jezdit příliš daleko.

Centrum má k dispozici každá oblast, ve které bydlí 500 až 600 tisíc lidí. "Kapacitně to stačí. Jaké využití bude mít další angiolinka, je tedy těžké odhadnout," upozornil Vlastimil Sršeň z ministerstva zdravotnictví. Krajský výbor bude o nové angiolince jednat na začátku června.

Autor:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Tipy jsem zlodějům nedával, neumím ani poslat e-mail, hájí se expolicista

Bývalý kriminalista Stanislav Moric u krajského soudu ve Zlíně

Bývalý policista Stanislav Moric čelí u soudu obžalobě z toho, že coby člen kriminálky v Kroměříži dával gangu zlodějů...

Řeku Moravu byste před 200 lety nepoznali, říká specialista na mokřady

Mokřad u Slováckých strojíren. Na tomto místě se promyšleně obnovily a částečně...

Představují přirozenou zásobárnu vody v krajině, umějí ji v přírodě zadržet a poskytují vhodné podmínky pro život...

Kvůli pochybnému hospodaření zlínské nemocnice je obžalovaná někdejší šéfka

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Policie ukončila vyšetřování hospodaření zlínské nemocnice kolem roku 2012. Výsledek potvrdil podezření na zkreslování...

Grafton Recruitment Praha
KONSTRUKTÉR - OCELOVÉ KONSTRUKCE/STAVEBNICVTÍ

Grafton Recruitment Praha
Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 38 000 Kč

Najdete na iDNES.cz