Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podepsáno. Luhačovice přispějí na péči o park, spor s lázněmi končí

  13:22aktualizováno  13:22
Spor o lázeňský park v Luhačovicích skončil. O lákadlo, které do města přivádí desítky tisíc návštěvníků, se budou společně starat Lázně Luhačovice, kterým patří, i město. Zástupci obou subjektů podepsali dlouho diskutovanou smlouvu o údržbě lázeňského parku.

Lázeňský park v Luhačovicích prošel v roce 2014 velkou obnovou. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Lázeňský park v Luhačovicích využívají všichni.

„Uzavření dohody je pro Luhačovice dobrá zpráva,“ reagoval místostarosta města Radomil Kop.

„Bylo obtížné se dohodnout, ale myslím, že varianta, která vychází z výběru lázeňského poplatku, je spravedlivá,“ dodal.

Fotogalerie

Město se totiž zavázalo odvádět společnosti Lázně Luhačovice polovinu částky vybrané od rekreantů a návštěvníků. Pro letošní rok to dělá 2,8 milionu korun. Ročně navíc přidá 300 tisíc na obnovu mobiliáře v parku.

Obě strany se dohodly i na zpětné platbě za poslední dva roky. Lázně tak dostanou jednorázově ještě 5,2 milionu.

Naopak společnost se zavázala k tomu, že k údržbě parku bude využívat služby městských technických služeb. Kromě toho do měsíce stáhne žalobu, kterou loni koncem roku začal projednávat Okresní soud ve Zlíně.

„Spor trval šestadvacet let a my jsme rádi, že je za námi a končí dohodou,“ řekl generální ředitel akciové společnosti Lázně Luhačovice Eduard Bláha.

Na klíčové hlasování nepřišli všichni zastupitelé

Znění smlouvy nejprve v úterý schválili zastupitelé, ve středu ji pak podepsali zástupci města i společnosti Lázně Luhačovice. Obě strany přiznávají, že si oddechly.

„Jednání zastupitelů na toto téma byla vždy velmi bouřlivá,“ uvedla starostka města Marie Semelová.

Ani tentokrát se jejich setkání neobešlo bez protestních hlasů, a přestože šlo o klíčové hlasování, dorazilo jen 15 z 21 zastupitelů.

„Nikdo z nich výslovně neřekl, že nepřijde na protest, ale nespokojenost tam byla. Nechci o tom spekulovat, zkrátka to nevím,“ konstatoval Kop.

Problém byl v tom, že obyvatelé a návštěvníci města, ale také lidé, kteří využívali ubytování nebo služby u konkurentů Lázní Luhačovice, měli park volně k dispozici.

Radnice se podílela ročně zhruba půl milionem na odvozu odpadků či provozu veřejného osvětlení. Kromě toho dotovala kulturní akce a nárazově přispívala také k investicím.

Teď je podíl města jasně vyčíslený, neznamená to však, že takový musí zůstat napořád. Dohoda v tuto chvíli řeší jen podíl města, přidat by se ale měly i další subjekty.

„Jsme v půli cesty. Teď budeme společně s městem hledat možnosti, jak by se na investicích mohli podílet i naši konkurenti,“ doplnil Bláha.

Odkazoval se přitom na obdobnou situaci z doby před 104 lety, kdy ji řešil jeho předchůdce František Veselý.

„Získal tehdy od všech podnikatelů v cestovním ruchu tříprocentní roční příspěvek z jejich obratu,“ vysvětlil.

Park prošel velkou obnovou

Park se měl stát konkurenční výhodou akciové společnosti Lázní Luhačovice, proto jej v privatizaci koupila. Jenže prostor má status veřejného místa, proto jej majitel nemůže uzavřít a využívají ho všichni.

Před čtyřmi lety investovala společnost Lázně Luhačovice do obnovy parku 28 milionů korun. Vykácela staré dřeviny, které už ohrožovaly návštěvníky, a nechala vysázet téměř dvojnásobný počet nových stromů a keřů. Kompletní obnovy se dočkala třeba i alej podél říčky Šťávnice (viz též Známý lázeňský park v Luhačovicích je jako nový. Lidé změny chválí).

Ačkoliv byla veřejnost zpočátku zděšená a jeden občan dosáhl i zastavení prací, nakonec společnost sklidila za obnovu pochvaly.

Teď chystá další obří investice. Za 100 milionů hodlá opravit kolonádu, která je stěžejním bodem celého parku, i halu, v níž vyvěrá nejznámější z luhačovických pramenů – Vincentka.

Práce už měly začít, nepodařilo se ale vysoutěžit dodavatele, a proto se odsouvají zhruba o půl roku (viz též Chyba při výběru firmy zpozdí rekonstrukci kolonády v Luhačovicích).Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Další z rubriky

Za smrt dívek při rallye v Lopeníku policisté navrhli obžalovat pět lidí

Tragická nehoda závodního vozu na RallyShow Uherský Brod 2012.

Pět lidí navrhli napodruhé obžalovat policisté vyšetřující smrt čtyř dívek při nehodě závodního auta na rallye v...

Hubený jedlík vytvořil český rekord, spořádal 202 švestkových knedlíků

Subtilní Dvořáček spořádal  přes dvě stovky knedlíků

Tisíce diváků sledovalo při letošním ročníku Trnkobraní, jak subtilní Radim Dvořáček z Ostravy vytvořil český rekord v...

Žalobci posílají deset lidí k soudu za neoprávněné čerpání dotací

Regionální rada regionu soudržnosti Střední Morava vydala pár dní před

Za obří podvody s dotacemi obžalovalo zlínské krajské zastupitelství deset lidí. Policisté zabavili nemovitosti za 50...

Najdete na iDNES.cz