Lázně Kostelec rodiny Březinových eurodotaci nezískají. I kvůli lihu

  12:16aktualizováno  12:16
Lázně Kostelec u Zlína, které vlastní rodina Březinových, nakonec nezískají dotaci 23 milionů korun z peněz Evropské unie na nové rehabilitační centrum. Důvodem je i fakt, že Radek a Tomáš Březinovi jsou ve vazbě za obří daňové úniky.

Radek Březina je podle vyšetřovatelů hlavou české lihové mafie. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Zhruba dva roky si nad tím lámali hlavu a teprve ve středu rozhodli. Krajští politici v Úřadu Regionální rady Střední Morava, která rozděluje evropské miliony, odmítli žádost o dotaci od firmy rodiny Březinových.

Toto příjmení je v posledních týdnech a měsících zmiňováno především v souvislosti s obrovskými nelegálními obchody s lihem, při nichž stát přišel o miliardy (více o soudu čtěte zde).

"Žadatel nesplnil podmínky dané ve výzvě," shrnul hejtman a místopředseda Regionální rady Stanislav Mišák.

Radek a Tomáš Březinovi sedí už přes rok ve vazbě a policie je považuje za hlavní články lihové mafie v Česku. Přitom Tomáš je desetiprocentním vlastníkem společnosti Zlínsat, která má Lázně Kostelec a chtěla od Bruselu dotaci 23 milionů korun na nové rehabilitační centrum.

O co žádala firma Zlínsat

  • Firma Zlínsat, která vlastní Lázně Kostelec, žádala EU o 23 milionů korun na nové dvoupatrové rehabilitační zařízení s bazénem, saunou a whirlpoolem. Projekt měl stát 46 milionů korun.
  • Výbor Regionální rady ROP žádost včera odmítnul. Důvodem bylo neprůhledné financování projektu.
  • Spolumajitelem firmy Zlínsat je Tomáš Březina a donedávna jím byl i jeho bratr Radek Březina. Oba čelí obvinění z velkých daňových úniků, jsou ve vazbě a hrozí jim mnohaleté vězení.

Donedávna oficiálně působil ve firmě i Radek Březina, jenž je považovaný za nejvyššího lihového bosse u nás. Hlavním majitelem Zlínsatu je otec sourozenců Vladimír Březina.

"Nebudu se s vámi o ničem bavit," reagoval ve středu na telefonát MF DNES Březina starší. Své syny od začátku hájí.

Podle znalce by bylo financování rizikové

Policie sofistikovaný případ podvodů, za které Radku Březinovi hrozí až 16 let vězení, pořád rozplétá. Ani úředníci a politici regionální rady si se svým případem, tedy žádostí o dotaci, dlouho nevěděli rady.

Projekt firmy Zlínsat za 46 milionů korun, z nichž měl Brusel zaplatit polovinu, prošel prvním kolem výběru (více zde). S tím, jak se lihová kauza medializovala, povadala rozhodovací schopnost úřadu. Až náhle nevěděl, co s tím. Rok nepřicházely žádné zprávy. Až ve středu padl verdikt. Odmítnutí.

"Rozhodující bylo, že se úřad obrátil na znalce, který financování projektu nedoporučil. Bylo by to rizikové," přiblížila mluvčí Úřadu Regionální rady Střední Morava Michaela Linhartová.

Jinými slovy jde o to, že projekt neměl být dostatečně finančně pokrytý, protože z něho začaly banky vycouvávat. Pravděpodobně kvůli obvinění sourozenců Březinových. Navíc hrozilo, že by na projekt s podporou EU mohly jít peníze, které pocházejí z nelegálních kšeftů s lihem.

"Bylo absolutně nevyjasněné financování od bank a dalších zdrojů," potvrdil člen Výboru regionální rady a krajský radní Jaroslav Kučera.

Náměstek hejtmana: Nešlo rozhodovat podle pocitu

Další člen Výboru regionální rady a náměstek hejtmana Jaroslav Drozd od začátku říká, že nemůže rozhodovat na základě pocitu, byť by se přikláněl k tomu, aby Březinovi dotaci nedostali.

"Teď nejde o pocit, ale o to, že nebyly splněny podmínky pro spolufinancování," podotkl Drozd. Podle něho sehrálo roli také obvinění sourozenců Březinových, nebyla to však prvotní příčina odmítnutí.

Ředitel úřadu regionální rady Ivan Matulík už dříve řekl, že by nebylo správné, kdyby evropskou dotaci získal subjekt, ve kterém figuruje obviněná osoba. Přesto byl projekt předběžně vybraný v listopadu 2012. Žadatel dodal vše, co měl.

Podmínky, z nichž jednou je i trestní bezúhonnost, se totiž vztahují na statutární zástupce, ne na společníky. V tomto případě tedy na Vladimíra Březinu, který stíhaný není.

Pustí bratry z vězení?

Zatímco přidělení dotace je po dvou letech konečně vyřešeno, policie má pořád práci s rozpletením nezákonných obchodů s lihem. Březinovi jsou obžalovaní i Krajským soudem v Olomouci za daňový únik kolem půl miliardy.

Soudce chce ale případ spojit s dalšími lihovými kauzami a vrátit vyšetřování do přípravného řízení. Pokud by se to stalo, budou Březinovi za týden na svobodě, protože jim vyprší vazební lhůta.

Žalobce Michal Galát si proti tomu podal stížnost. "Vazební důvody přetrvávají," tvrdí Galát. Definitivní slovo bude mít Vrchní soud v Olomouci, k němuž spis doputuje tento či příští týden.

Březina podle policie ovládal řadu firem, které nakládaly s lihem. Tím si měl přijít k závratným ziskům.

Autor:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Zlín - Plzeň 0:2, góly v úvodu a mistr si v klidu došel pro výhru

Plzeňští fotbalisté slaví vstřelenou branku, zato Zlín smutní.

Dva góly během pěti minut v úvodu utkání usnadnily plzeňským fotbalistům předehrávku 18. kola první ligy. Ve Zlíně...

Muž se pokusil zastřelit šéfa své přítelkyně, protože jí dával malý plat

Ilustrační snímek

Až dvacetileté vězení hrozí muži ze Vsetínska, který v opilosti vystřelil na provozovatele restaurace a jen těsně jej...

Další z rubriky

Po sérii násilných potyček sepsali lidé v Uherském Brodě petici

Ilustrační snímek

Devět případů napadení obyvatel za jeden měsíc vyvolalo velké emoce v Uherském Brodě. Řada kritických reakcí se...

Skanzeny z celé země se sjednotí, pomohou jim i odborníci z Rožnova

Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm.

Skupina nejvýznamnějších kulturních institucí, které nesou v názvu slovo národní, se rozroste. Od 1. ledna 2019 vznikne...

Luhačovice zachránily jeden ze symbolů, pramen Ottovka opět teče

Pramen Ottovka v lázních Luhačovice.

Ottovka, jeden z nejslavnějších pramenů v Luhačovicích, byl dlouhodobě znečištěn bakteriemi. Ještě letos v létě se...

Najdete na iDNES.cz