Rusové zvažují obnovu výroby letadla L-610 vyvinutého v Kunovicích

  16:44aktualizováno  16:44
Ruský stát vážně zvažuje oživení projektu výroby letadel L-610. Čtyřicetimístný civilní letoun vyvinula v osmdesátých letech továrna v Kunovicích na Uherskohradišťsku, do sériové výroby se však nedostal. Firma s ruským majitelem v současnosti dokončuje velký audit dokumentace.

Z letounu L-610 vzniklo v Kunovicích několik prototypů a začalo se i s letovými zkouškami. První let se uskutečnil v prosinci 1988, před 25 lety se letadlo dokonce představilo na výstavě v Paříži. Vývoj však skončil těsně před certifikací (více v článku Letadlo L-610 mělo být českou chloubou).

Nyní kunovická společnost Aircraft Industries pracuje na auditu dokumentace, která byla dosud léta zamčená v podniku.

„Snažíme se opět otevřít perspektivu tohoto letounu. Díky auditu dokážeme říct, čeho jsme s tímto projektem schopni,“ řekla na brněnské konferenci o budoucnosti leteckého průmyslu generální ředitelka Ilona Plšková.

Důležitá bude odezva ruského trhu, který je pro společnost vyrábějící menší dopravní letadlo L-410 zásadní. Podle Plškové by obnovení projektu L-610 mohlo víc oživit tradice českého leteckého průmyslu.

Podle zpráv z Ruska kunovickou snahu řídí ruský stát, který hledá náhradu pro rovněž čtyřicetimístné dosluhující sovětsko-ukrajinské letouny An-24/26s, jichž v zemi stále slouží asi šedesát. Ruské ministerstvo průmyslu a obchodu tím chce zaplnit mezeru mezi devatenáctimístným L-410 a šedesátimístným Iljušinem 114-300.

„Jsme připravení pořídit dokumentaci pro L-610 od jeho ruských vlastníků a vytvořit čtyřicetimístné letadlo, které by bylo uvedeno do provozu ke konci roku 2021,“ citoval před pár dny web o letectví Fifty Sky Shades náměstka ruského ministra průmyslu a obchodu Olega Bocharovova.

Výrobu chceme lokalizovat v Rusku, řekl guvernér

O tom, kde by se letadlo mělo vyrábět, ředitelka kunovické továrny nehovořila. Podle informací MF DNES však Rusové počítají s tím, že minimálně trup letounu by měl vznikat na jejich území.

„V plánu je druhá fáze speciální ekonomické zóny k lokalizaci výroby L-410 a v budoucnosti i L-610,“ uvedl pro deník Oblastnaja gazeta guvernér Sverdlovské oblasti Jevgenij Kujvašev. Zmíněná zóna Titanium Valley se nachází na letišti Uktus u Jekatěrinburgu.

Fotogalerie

Kunovickou firmu čekají v budoucích letech také stamilionové investice do automatizace a robotizace. Dosud se velká část práce vykonává manuálně. Je to nutnost kvůli efektivitě výroby i kvůli nedostatku lidí pro speciální dělnické profese i inženýrské pozice.

„V lednu jsem chtěla mít 114 nových zaměstnanců, podařilo se to až teď v prosinci,“ řekla Plšková.

Zmínila také, že řada mladých lidí po několika letech ve firmě odchází a chybí generace, která by mohla nahradit starší inženýry.

Firma by se chtěla víc rozrůst i na další trhy než jen ruský. Po letech dokončuje certifikaci v Číně, snaží se dostat do Indie a jihovýchodní Asie. Za loňský rok firma prodala 12 letadel a měla tržby 1,9 miliardy korun. Celkem před rokem zaměstnávala 870 lidí. Na přelomu roku získala certifikát na výrobu letounu nové generace L 410 NG.

Autoři: ,

Nejčtenější

Slovácko - Sparta 2:1, dvě zahozené penalty, dvě červené a totální kolaps

Fotbalisté Slovácka (v bílém) slaví cenné vítězství nad Spartou, Pražané naopak...

Kdo neviděl, neuvěří. Fotbalová Sparta v 17. kole nevídaně zkolabovala na hřišti Slovácka. Ve druhém poločase na Moravě...

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Muž souzený za krádeže ve skladu Čepra měl doma 17 milionů v hotovosti

Obžalovaní (zleva) Blanka, Tomáš a Vladimír Žeravíkovi, Pavel Pávek a Marcel...

Více než rok trvaly podle obžaloby velké krádeže pohonných hmot ze skladu státní společnosti Čepro v Loukově na...

Vyloučení Kanga a Čivič dostanou od Sparty nejvyšší možné pokuty

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) v utkání proti Slovácku

Guélor Kanga a Eldar Čivič dostanou od vedení fotbalové Sparty nejvyšší pokuty, jaké stanovuje klubový řád. Oba budou...

Gang vozil na Zlínsko kokain ze Slovenska, šéfové si užívali luxusu

Slovenskému dovozci kokainu policisté zabavili i luxusní automobil.

Policie pozatýkala gang distributorů drog, který téměř rok dovážel ze Slovenska na Zlínsko kokain, ředil jej a...

Další z rubriky

Mnoho nachlazených žádá antibiotika. Na virózu ale nezaberou, říká lékař

Ilustrační snímek

Začíná sezona chřipek, angín a nachlazení. Nemocnice ve Zlínském kraji mají už několik let vlastní specializovaná...

Holešov má most na mostě, betonový skelet kryje památku ze 17. století

Historik Karel Bartošek uvnitř stavby, která kryje barokní most, nejstarší na...

Most, který postavili v době raného baroka přes zámecký příkop v Holešově, už kryje nová stavba. Po dvou letech se tak...

Lidé chtějí relaxační zónu u divadla nebo pítko, ukázala akce Tvoříme Zlín

Relaxační zóna u divadla ve Zlíně

V rámci projektu Tvoříme Zlín vybrali obyvatelé města dvanáct vítězných návrhů. Radnice se do nich pustí v příštím...

Najdete na iDNES.cz