Fotbalový klub SK Paseky Zlín se kvůli umělému povrchu potýká s finančními problémy. (Ilustrační snímek)

Fotbalový klub SK Paseky Zlín se kvůli umělému povrchu potýká s finančními problémy. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Kvůli umělému povrchu hrozí klubu exekuce. O peníze žádá zlínské radní

  • 12
Fotbalovému klubu SK Paseky Zlín, kam chodí hrát desítky dětí, hrozí, že zkrachuje. Zadlužil se totiž při budování umělé hrací plochy. Jeho vedení žádá o pomoc město. Radní v pondělí rozhodnou, zda areál na Pasekách koupí.

Lepší hřiště s umělou trávou ve Zlíně nenajdete. Ani ve sportovním areálu Vršava, který spadá pod hlavní zlínský fotbalový klub FC Tescoma. Měkoučkým povrchem se můžou pyšnit jenom hráči SK Paseky.

Otázka ale je, jak dlouho. Hrozí totiž, že hřiště s kabinami i malou tribunou, jež leží u dvacetitisícového sídliště Jižní Svahy, půjde do exekuce. A desítky dětí nebudou mít kam jít. "Jsme ve složité situaci," posteskl si místopředseda klubu SK Paseky Zlín Ivan Šoula.

Vše přitom začalo nadějně. Vedení klubu se před šesti lety pustilo do velkorysé výměny starého travnatého povrchu za nový umělý. V roce 2008 i díky dotaci z ministerstva školství byla půlka hřiště hotová. Peníze na druhou polovinu se ale sehnat nedařilo. Ani na ministerstvu. "Tam jsme v roce 2010 dostali ústní příslib, že získáme dotaci," tvrdí Šoula.

Risk, který nevyšel

Vedení SK Paseky zariskovalo a do dokončení díla se na základě slibu pustilo. Dotace ale nakonec nepřišla. Dodavatelská firma Tennis Zlín loni položila zbytek umělého povrchu a chtěla peníze. Zhruba 10 milionů. Klub je ale neměl. A nemá. Firmě dluží 6,2 milionu korun.

"Do července musíme předložit návrh, kdy a jak peníze vrátíme. Jinak skončíme v exekuci," obává se druhý místopředseda klubu Vítězslav Vicherek. "Poslední naší šancí je město," zdůraznil.

Zástupci SK Paseky s vedením radnice jednali. Řešení ale zatím nenašli. Radní budou v pondělí na mimořádném zasedání řešit, zda areál paseckého klubu za více než pět milionů korun nekoupí. "Záleží mi na tom, ale jsem proti. Město nepotřebuje další majetek, do kterého by muselo investovat," říká náměstek primátora Aleš Dufek.

"Nemáme na to zdroje," podotkl jeho kolega Bedřich Landsfeld, který se stará o městskou pokladnu. "Nedošly nám očekávané peníze z hazardu ani některé dotace," upřesnil.

"Pokud nám město nepomůže, půjdeme do likvidace. A fotbal na Pasekách skončí," vzkázal Šoula.

To si nikdo z klubu ani rodiče dětí, které tam chodí trénovat, nepřeje. "Kdyby se to stalo, byl by to průšvih. Hřiště má ideální povrch, když na něm dítě spadne, je to jako do gumy. Navíc se nachází hned u sídliště a současně blízko lesa," líčí Pavel Hlavinka, který vodí na Paseky devítiletého syna Filipa.

Klub dluží firmě radního

Podle opozičního zastupitele za ČSSD Karla Jankoviče by se měli všichni snažit, aby hřiště zůstalo zachováno.

Situaci ale komplikuje i fakt, že firmu Tennis Zlín vlastní zlínský radní Ivo Viktorín. Kdyby tedy město dluh zaplatilo, poslalo by miliony vlastně jemu. "Je to velmi citlivé. Na radě se zdržím hlasování. Zakázku jsme ale získali v době, kdy jsem ještě nebyl radní," řekl Viktorín.

Pasekám, které mají přes dvě stě členů, z toho 140 do 18 let, mohl pomoci druholigový klub FC Tescoma Zlín. Jeho majitel Zdeněk Červenka byl ochoten dluh zaplatit s tím, že se o členy postará pod vlastní hlavičkou. SK Paseky by tak přestaly existovat, což jejich vedení odmítlo.