(Ilustrační snímek).

(Ilustrační snímek). | foto: Ministerstvo financí

Kroměříž a Otrokovice zakázaly hazard, ulice plní nelegální kvízomaty

  • 2
Otrokovice a Kroměříž jsou první města bez hazardu ve Zlínském kraji. Místo zrušených přístrojů se tady ale objevují kvízomaty, což je protizákonné. Případy bude řešit policie.

Město bez heren. Takový byl záměr otrokovických zastupitelů, když schválili plošný zákaz hazardu, který začal platit od letošního roku. Místo výherních přístrojů se ale v restauracích a barech objevují kvízomaty. Strážníci jich při nedávné kontrole napočítali 91.

Fungují na jednoduchém principu: hráč na přístroji nejdříve odpoví na lehkou vědomostní otázku a pak začne hrát klasický hazard, při němž může přijít o výplatu.

„Je smutné, že provozovatelé nahrazují videoterminály kvízomaty, které jednoduchou otázkou obcházejí zákon. Naše vyhláška se však týká i kvízomatů, máme nulovou toleranci,“ reagoval otrokovický místostarosta Jiří Veselý.

Vedení města si to nechce nechat líbit, samo ale zakročit nemůže. Obrátilo se proto na Specializovaný finanční úřad v Praze a Okresní státní zastupitelství ve Zlíně, v jejichž kompetenci je řešení takového porušení zákona. Viník může dostat pokutu 10 milionů korun a jít až na tři roky za mříže.

„Případ jsme předali policii, která ho prověří. Nepamatuji se, že bychom něco podobného zatím řešili,“ poznamenala zlínská státní zástupkyně Jana Krajčová.

Skoro padesát kvízomatů napočítala v ulicích městská policie v Kroměříži, kde také od letoška platí plošný zákaz.

„Obrátili jsme se už přímo na policii,“ řekl starosta Jaroslav Němec.

Ve městě je rovněž nelegální herna, která funguje jako klub pro členy. Také tu radnice řeší.

Loterijní firmy se rušení přístrojů bránily

Města se přitom těšila, že po novém roce začnou díky vyhláškám herny mizet. Nejprve ale musela počkat, až ministerstvo financí zruší platné licence výherním hracím přístrojům. Na to byly zákazové vyhlášky krátké.

V Otrokovicích přišlo o licenci od začátku roku 170 zařízení a zbývá zrušit poslední. V Kroměříži šlo o 156 přístrojů. Více jich tam není.

„Povolení, která byla předmětem správních řízení, byla původně platná až do roku 2019,“ uvedla Tereza Peprníková z oddělení vnějších vztahů a komunikace ministerstva financí.

Rušení licencí oddalovaly loterijní firmy, jež se proti tomu odvolávaly. Mezi nimi byly společnosti Synot, Bonver a další, které s plošnými zákazy nesouhlasí. Ministerstvo ovšem jejich námitky odmítlo.

Majitel Synotu a senátor Ivo Valenta proto před časem pohrozil státu arbitráží.

„Cesta k diskusi je vždycky. My jen říkáme: Nechte dojet licence pro Synot do roku 2017,“ prohlásil Valenta.

Pokud by Synot teď k arbitráži sáhl, nastala by nezvyklá situace: firma senátora, který se podílí na tvorbě zákonů, by kvůli znění zákonů napadla stát.

Valenta dlouhodobě tvrdí, že plošný zákaz nahrává nelegálnímu hazardu a kvízomatům. Preferuje „rozumnou regulaci“. Faktem ale je, že úplné zákazy mu snižují zisky.

Ministerstvo financí aktuálně ruší i licence přístrojům v centru Zlína, kde je od začátku června pro automaty zakázaná zóna. „Doposud jsme ve Zlíně ukončily vydáním rozhodnutí čtyři správní řízení,“ podotkla Peprníková.

Místní zastupitelé zvolili mírnější cestu, která loterijním firmám více vyhovuje. „Zákaz hazardu v centru je v pořádku,“ prohlásil opakovaně Milan Kup, který má Zlín na starosti ve firmě Bonver.