VIDEO: V kroměřížské Květné zahradě rozkvetly stoleté kamélie

  • 1
Velké barevné květy v korunách stromů jako by popíraly zimní nečas, který vládne venku. Jenomže kamélie rozkvétají právě teď, a proto před pár dny mohla v kroměřížské Květné zahradě začít tradiční výstava, která potrvá do konce března.

Výstava má tentokrát podtitul Čajová zahrada.

„Kamélie je totiž blízká příbuzná s čajovníkem,“ říká vedoucí zahradník Pavel Bleša.

Rostlinám, z nichž některé jsou starší než sto let, patří Velký skleník. Ty nejstarší poznají návštěvníci podle velkých, dřevěných květináčů a výšky kolem tří až pěti metrů.

„V polovině 19. století se dělala poslední úprava skleníku a v archivních materiálech máme doloženo, že už v té době tady kamélie byly. Dost možná i dříve, ale to nevíme s jistotou,“ dodává Bleša.

Prochází pod rozkvetlými stromy a pomalu našlapuje na dřevěné stupně. Čajová zahrada má totiž svá pravidla, skrze ni vede chodník a cestu má návštěvník využít k meditaci.

Na konci pak dorazí k čajovému altánu, ani ten ve skleníku nechybí. Čaj si tady návštěvníci skutečně dát mohou, stejně jako poznat rostlinu čajovníku. V květináčích tady rostou dvě.

V bytě nepokvetou, v zimě potřebují chlad

V domovině dorůstají kamélie až 15 metrů, v našich podmínkách umějí být zhruba třetinové. Pěstovat se dají i doma, ostatně návštěvníci si mohou rostlinky odnést přímo z výstavy. I s cennými radami, třeba tou, že v panelákovém bytě nepokvetou.

„Rostlina poroste, květy ale shodí už ve stadiu poupat. Nesnáší teplo, ideální teploty jsou kolem deseti stupňů,“ varuje Bleša.

Vhodnější je proto chladná chodba nebo zimní zahrada. Úskalí je ale víc.

„V létě naopak potřebuje teplo, ale nesmí být na přímém slunci,“ přidává zahradník.

Když se vyřeší potíže s teplotou, stačí už jen rašelinový substrát, který je běžně k dostání v zahradnictví. A hnojivo.

Kroměřížská sbírka čítá zhruba šedesát rostlin, na výstavě jich ale je víc než sto. Další kamélie kvůli ní převezli ze zámku v Buchlovicích a Rájce-Jestřebí.

Letos má výstava nezvykle bohatý doprovodný program, akcemi pro děti počínaje přes koncerty až po speciální čajové obřady.

Komentovaných prohlídek je na dobu trvání výstavy, tedy do 28. března, naplánováno celkem šest. Jejich termíny, stejně jako celý doprovodný program, jsou na webu zahrady.