Slavnosti česneku v Buchlovicích lákají stále víc, letos dorazilo přes pět

Slavnosti česneku v Buchlovicích lákají stále víc, letos dorazilo přes pět tisíc lidí. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Certifikát zaručí, že česnek skutečně pochází z Moravy

  • 6
Na první pohled k rozeznání nejsou. Po chuti ale český česnek odliší od toho čínského i laik. Sdružení Českomoravský česnek z Buchlovic nyní nabízí pěstitelům možnost získat certifikát originality. Doma ale musí pěstovat některou z českých odrůd.

Rozdíly ve kvalitě česneku jsou zřejmé až během použití. Patrné jsou na chuti, vůni, trvanlivosti i výsledném efektu na zdraví.

Nadšenci z Buchlovic, kteří už dvanáct let pořádají vyhlášený festival česneku a k nimž se tento týden sjeli odborníci na celorepublikovou konferenci o česneku, proto loni vymysleli novinku.

Aby obchodníci nemohli zákazníky tak snadno obelstít a levný dovezený česnek vydávat za pravý moravský, začali pod hlavičkou sdružení Českomoravský česnek nabízet certifikát kvality.

Určený je pro poctivé pěstitele a platí jeden rok. Podmínky k jeho získání jsou přísné, dostane ho jen ten, kdo v Česku vypěstuje vhodnou českou odrůdu česneku. 

Novinka vzbudila u zemědělců velký zájem. Hlavně na Litoměřicku, Kyjovsku, Strážnicku, Valašsku a Slovácku.

"Vydali jsme přes osm desítek certifikátů. To je z těch větších pěstitelů v Česku asi polovina," potvrdil za sdružení František Hrňa z Buchlovic.

Všechno osobně ověřují

Až díky tomuto potvrzení totiž mají zákazníci jistotu, že nakupují pravý česnek, který byl v tomto regionu vypěstovaný a ze kterého také pochází.

"My jsme si certifikát vyřídili hned, jak to šlo," souhlasí Eva Dosoudilová, která česnek pěstuje na poli u Prasklic a každý rok vysází kolem stovky kilogramů.

Větší část úrody prodává zájemcům prostřednictvím internetových stránek a nabízí ho jako tradiční český. Najít zákazníky pro ni není problém. I tak ale o certifikát stojí.

"Česnek jsme dodávali do dvou jídelen v pražských mateřských školách, kde po nás toto potvrzení vyloženě požadovali," vysvětlila Dosoudilová.

Kvalitu totiž pro buchlovické sdružení hlídá a kontroluje jeden z největších českých odborníků a pěstitelů Jan Kozák.

Právě on musel každého žadatele o certifikát navštívit, podívat se, kde česnek pěstuje, a vzít si vzorky ke kontrole. "Všechno osobně ověřujeme, protože už se stalo, že jsme přijeli k pěstiteli, a ten žádné pole ani neměl," upozornil Hrňa.

Takové situace jsou naštěstí spíše výjimkou. Potvrzení ovšem nedostane ani ten, kdo si česnek sice vypěstoval doma, ale odrůda pochází z ciziny.

Možnost pořídit si certifikát většina zemědělců považuje za dobrý způsob, jak se dostat k dalším zákazníkům. Hodí se ale hlavně pro větší pěstitele. Ti menší už mají odbyt většinou jistý.

"Je to dobrá věc, jenže my pěstujeme česnek jen na hektaru. Všechno bez problémů prodáme, zákazníci vědí, co od nás kupují," konstatoval Antonín Světinský z Dolního Němčí.