Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Ročník 2016 bude vzácnost, tvrdí slováčtí vinaři. Hrozny zničil mráz

  • 11
Vinaři na jihovýchodě Moravy zažívají jedno z nejhorších období za několik desetiletí. Jarní mráz zničil velkou část hroznů. Na ceně vína by se to ale projevit nemělo.

Je krátce před desátou ráno, pomocníci na jedné z vinic poblíž Boršic u Buchlovic právě svačí a k vinohradu přijíždí bílé auto. Na vozíku má naskládané bedny a zkušený pěstitel už má jasno.

„Přijeli krást. V deset hodin dopoledne, za světla. Taková drzost,“ zlobí se Zdeněk Habrovanský, majitel Šlechtitelské stanice vinařské v Polešovicích.

Překvapení zloději mu škodu na vinici nakonec neudělali. Horší úrodu ale mít bude. Podobně jako řada dalších vinařů na Slovácku mu nezanedbatelnou část hroznů zničil jarní mráz.

„Asi sedmdesát procent úrody je pryč. Bude to snadná a rychlá sklizeň,“ konstatoval Habrovanský.

Vinaře překvapil jarní mráz, který v květnu prošel hlavně slováckou a znojemskou vinařskou podoblastí. Deštivé počasí tehdy střídala teplota dva až šest stupňů pod nulou. Mráz zachytil vinice v Boršicích, Polešovicích, Zlechově a Kudlovicích.

Tak nečekaný zásah počasí vinaři dlouhé roky nezažili.

„Mrazy pochopitelně byly, ale zasáhly jen některá místa a části. Tento letošní neměl vůbec žádnou logiku a bohužel prošel napříč celou Moravou,“ prohlásil prezident Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray.

Mrzlo i tam, kde to ani dědové vinařů nezažili

V těchto dnech proto oproti zvyklostem už řada pěstitelů se sběrem pomalu končí, přestože obvykle sklízeli až do konce listopadu. Sčítané škody jsou vysoké.

„Celková ztráta je mezi deseti a třiceti procenty. Jsou i vinaři, kteří přišli o všechno,“ vypočítal Nyitray.

Zlechovský vinař Břetislav Jakubík má tříhektarové vinice. Už teď ví, že z nich do sklepa přiveze jen kolem deseti procent. I po půl století, co se jeho rodina vinařství věnuje, ho letošní zásah počasí překvapil.

„Mrzlo i na místech, kde ani naši dědové nikdy předtím mráz nezažili,“ vysvětlil.

Pěstitelé, kteří mají své vinice v jiné oblasti, jsou na tom o poznání lépe.

„Hrozny máme i ze Strážnice a tam to dopadlo celkem dobře,“ poznamenal Libor Zlomek z vinařství Zlomek a Vávra z Boršic u Blatnice.

Letní počasí pomohlo vínu ke kvalitě

Úroda, kterou mráz nezasáhl, by ale vzhledem k letnímu počasí měla být kvalitní. K zákazníkům se dostanou výborné vzorky vína všech oblíbených odrůd. Nebude tak chybět stále vyhledávanější Rulandské šedé, Pálava, Ryzlink rýnský nebo Chardonnay.

Už proto, že někteří vinaři svůj sortiment během let zúžili a soustředili se na ty, o něž mají lidé největší zájem.

V Kudlovicích, které jsou nejseverněji položenou vinařskou oblastí na Slovácku, tak nepřijdou o Ryzlink rýnský.

„U mě dopadl nejlépe. Je to odrůda, která je odolnější a raší později, takže při mrazech byla uchráněna,“ vysvětlil Michal Hruška, jenž svou rodinu vrátil k vinohradnictví po dvougenerační přestávce.

Milovníci vína by potíže vinařů poznat neměli. Cena podle nich zůstane zhruba na stejné úrovni jako dnes. A to přesto, že někteří musejí nedostatek vlastních hroznů kompenzovat nákupem cizích.

„Už jsme brali hrozny u zahraničních i tuzemských pěstitelů. Jinak to nejde,“ konstatoval Zbyněk Vaďura z rodinného vinařství v Polešovicích, kde mráz zničil až 70 procent úrody.

Ne všem se pojištění vyplatí

Ekonomickou ztrátu pokryjí pěstitelé z pojištění. I tak ale upozorňují, že pojistka není tak vysoká, aby jim nahradila ušlý zisk. Zaplatí z ní pouze práce, které jsou na vinici potřeba, i když z ní není žádná úroda.

Jsou ale i vinařské společnosti, jež si pojistky neplatí.

„Pro větší firmy je komerční pojištění velmi nákladné a nevýhodné, “ vysvětlil Nyitray.

Svaz vinařů chce právě pro tyto pěstitele domluvit kompenzaci od ministerstva zemědělství.