Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První burčák je v prodeji, vypadá kvalitně. Ve vinohradech řádí vosy

  19:05aktualizováno  19:05
Letní vedra kvalitě révy neublížila, spíš než špačci letos ve vinohradech řádí vosy. Vydařený ročník by však mohly zmařit trvalé deště. První moravský burčák už je v prodeji.
(Ilustrační snímek).

(Ilustrační snímek). | foto: Radek Miča, MAFRA

Minulé roky naučily vinaře, aby byli v předpovědích ohledně vydařenosti sezony opatrní. Ani letos nechtějí nic zakřiknout, a proto jen nesměle naznačují, že ročník by mohl být vydařený.

Napovědět může už kvalita burčáku. Částečně zkvašený mošt z plodů vinné révy bývá podávaný na přelomu léta a podzimu a výrobci ve Zlínském kraji už první burčák stáčejí nebo se k tomu brzy chystají.

„Minulý týden jsme začali sbírat rané odrůdy na burčák. Už je v prodeji a je o něj velký zájem. Prodáváme i nealkoholický vinný mošt, který je bohatý na cukry a živiny,“ uvedl Zdeněk Habrovanský ze Šlechtitelské stanice vinařské Polešovice. Nápoj podle něj chutná velmi dobře, kvalita révy je totiž vynikající.

Vyrábět burčák se chystá i další polešovický vinař Zbyněk Vaďura. „Doteď prodáváme částečně zkvašený mošt z dovozových hroznů, ale už sbíráme i své hrozny,“ informoval.

Naopak Karel Světlík z Horního Lapače ještě čeká a rozhoduje se, zda burčák bude vůbec vyrábět. „Kvalita snad bude dobrá, ale hrozny esteticky nevypadají nejlépe. Jasněji budu mít za čtrnáct dní,“ zmínil vinař.

Inspektoři loni našli devět nevyhovujících burčáků

V prodeji už se nicméně objevují tradiční burčákové odrůdy jako aromatický Irsai Oliver, ovocitý a svěží Muškát moravský nebo speciálně v Polešovicích vyšlechtěná odrůda Kotrč. Cena se pohybuje kolem 50 korun za litr.

„Nejvíc burčáku připravujeme vždy ke Slavnostem vína v Uherském Hradišti, tam by měla být velmi dobrá nabídka,“ upřesnil Habrovanský a zároveň upozornil, že ne každý nápoj, který vypadá a prezentuje se jako burčák, burčákem skutečně je.

„Bohužel už je to klasika, mnozí prodejci nabízejí pod názvem burčák jen mošt dovezený z hroznů ze zahraničí,“ poukázal.

Přitom burčák musí být podle zákona výhradně z tuzemských hroznů a prodávat se může od 1. srpna do 30. listopadu.

„Už to mi připadá jako hloupost. Nechápu, jak by se mohl burčák prodávat už od 1. srpna, to je absurdní,“ zlobil se Habrovanský.

Kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce vyrazí do terénu už brzy.

„Letos odebereme přibližně stejný počet vzorků jako v loňském roce, kdy jsme jich na analýzu do laboratoře poslali 77. Devět z nich bylo nevyhovujících. Obsahovaly hodně vody nebo měly nadlimitní množství cukru,“ sdělil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Prodejců, kteří zaměňují burčák za částečně zkvašený mošt nebo ho ředí vodou, podle Kopřivy ubývá. „Testování nelze obelhat. Proto se prodejci raději šizení vyvarují,“ domnívá se.

O kvalitě letošního ročníku vína rozhodnou další týdny

Na vinicích teď vyhlížejí období, které rozhodne o tom, zdali se bude víno ročníku 2015 opěvovat.

„Mezi vinaři se říká, že každý třetí ročník bývá skvělý. Jen doufám, že se to potvrdí, protože poslední dva roky byly hodně špatné,“ poznamenal Habrovanský.

Jisté je, že kvalitě révy neublížila extrémní letní vedra. Víno má totiž rozsáhlý kořenový systém, který si vodu umí najít i hluboko pod zemí.

„Kořeny dosáhnou až do sedmi až osmi metrů,“ vysvětlil vinař Antonín Bartošek z Velehradu.

Letošní bobule jsou vlivem teplot přece jen menší a výnosnost bude až o třetinu nižší. Naopak žádoucí cukernatost je vysoká.

„V nadcházejících týdnech by to chtělo vláhu. Ovšem nikoliv trvalé deště ani prudké střídání veder a deštivého počasí,“ řekl Bartošek.

Už deště v druhé polovině srpna totiž způsobily praskání hroznů a hrozí, že by réva mohla začít hnít. Kvůli tomu měli mizernou úrodu vinaři loni. Problémy teď navíc dělají přemnožené vosy.

„Na vinicích je to až nesnesitelné. Alespoň špačci nás netrápí, ti přeletěli dál na jižní Moravu. Snad se nám vinařská trápení vyhnou a čeká nás dobrý ročník,“ věří Habrovanský.




Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...



Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Poctivá nálezkyně pomohla vrátit peněženku se sto tisíci korun

(Ilustrační snímek)

O více než sto tisíc korun byl málem chudší jeden ze zákazníků Kauflandu v Uherském Brodě. Zapomenutou příruční tašku s...

Nová zastávka je příliš úzká, stěžují si cestující. Zlín ji opět opraví

Příliš úzká zastávka Školní v centru Zlína.

Nově upravená frekventovaná zastávka Školní v centru Zlína komplikuje obyvatelům cestování, protože neposkytuje dost...

Holešov buduje dopravní terminál za 28 milionů, hotový bude letos

Plánovaná podoba dopravního terminálu v Holešově.

V Holešově začala dlouho plánovaná kompletní přestavba autobusového nádraží na moderní dopravní terminál. Práce zásadně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz