Ve výšce přes tisíc metrů nad mořem výskyt kudlanky nikdo nečekal. | foto: ČSOP Salamandr

Na Radhošti našli kudlanku nábožnou. Tak vysoko je to rarita

  • 7
Ochránci přírody objevili na hřebenech Radhoště v Beskydech chráněnou kudlanku nábožnou. V tak vysoké nadmořské výšce jde o republikový unikát. Vzácný hmyz vyhledává teplé oblasti, v posledních letech se však z jižní Moravy šíří na sever.

Kudlanku našli pracovníci Českého svazu ochránců přírody Salamandr z Rožnova pod Radhoštěm při úklidu luk nedaleko vrcholku Radhoště. Narazili přitom hned na dva jedince ohroženého živočicha.

Sameček kudlanky nábožné objevený na Radhošti.

„Ve výšce přes tisíc metrů nad mořem nikdo z nás výskyt kudlanky nečekal. Je to zcela mimořádné,“ poznamenal předseda Salamandru Vojtěch Bajer.

Za posledních pár let se ojedinělé zprávy o nálezech kudlanky v chráněné krajinné oblasti Beskydy sice objevily, šlo však o podhorské oblasti kolem Rožnova nebo Frenštátu pod Radhoštěm. Tato místa ale leží ve výrazně nižší nadmořské výšce.

Objev kudlanky na Radhošti proto zooložka Dana Bartošová ze Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy považuje spíše za shodu okolností.

„Je možné, že hmyz tak vysoko zanesl vítr,“ řekla.

Nález křižáka pruhovaného i užovky stromové

Kudlanky patří mezi pozoruhodné zástupce hmyzí říše. Prosluly svým manželským kanibalismem, kdy samička po spáření nezřídka samečka sežere, nebo mu alespoň ukousne hlavu.

Expanze kudlanky, která se u nás ještě donedávna vyskytovala téměř výhradně pouze na jihu Moravy, souvisí s vlivem současného teplého klimatu.

To má vliv na rozšiřování i dalších teplomilných živočichů severním směrem. Přímo do Beskyd se tak v uplynulých letech rozšířil například křižák pruhovaný.

Začátkem letních prázdnin pak zoologové našli u Horní Bečvy mrtvou užovku stromovou. Doposud přitom věděli o výskytu největšího a zároveň nejvzácnějšího hada v Česku jen na třech místech – v Podyjí, Poohří a Bílých Karpatech, tedy mnohem teplejších místech než jsou Beskydy.