Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Roste zájem o zmrazení spermií, vajíček i embryí, hlásí zlínská klinika

  18:21aktualizováno  18:21
Výrazný nárůst zájmu o služby kryobanky hlásí zlínská Klinika reprodukční medicíny. Uchovat dokáže až pět tisíc dávek spermií, vajíček a embryí. Kryobanku využívají neplodné páry, ženy bez partnerů i onkologicky nemocní pacienti.

Ředitel Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně David Rumpík v embryologické laboratoři. | foto: Dalibor GlückČTK

Před třinácti lety stačila jediná nádoba, dnes je jich potřeba více než dvacet. A to jen ve Zlínském kraji. Takzvané Dewarovy nádoby jsou totiž mnohdy jedinou šancí pro neplodné muže, ženy i páry. A zájem o ně stále stoupá.

Zmrazení vajíček, embryí i spermií v těchto nádobách nabízí už třináct let zlínská Klinika reprodukční medicíny. Takzvanou kryobanku má oficiálně jako jedno ze tří zařízení v České republice.

Klinika reprodukční medicíny Zlín

Lékaři provedli 1 436 cyklů umělého oplodnění s úspěšností 48 %. Úspěšnost oplodnění vajíčky od dárkyně byla 71 %, po zavedení zamražených embryí 44 % a po zavedení spermií od partnera 15 %. Mražení spermií a embryí nabízí klinika od roku 2001. Kapacita kryobanky je pět tisíc dávek. V nádobách je momentálně 1 743 embryí, 486 vajíček a 2 142 spermií. Celkový počet dětí počatých na klinice od roku 2001 je tři tisíce.

"Každý rok nám přibývá až šest set nových dávek buněk," potvrdil ředitel zlínské Kliniky reprodukční medicíny David Rumpík.

Ročně se na jeho odborníky obrátí stovky lidí. A počet zákroků se zvyšuje. Jen loni tady lékaři napočítali přes 1 400 cyklů umělého oplodnění.

Přibývá pacientů s rakovinou, hlavně mladých mužů

Možnost zamrazení vajíček, spermií nebo embryí vyhledávají neplodné páry, ale i ženy a muži bez partnerů nebo lidé s onkologickým onemocněním. Osmdesát procent klientů je přitom přímo ze Zlínského kraje.

"Pacientů s rakovinou v posledním roce hodně přibylo. Přišli ze všech okresů kraje," upozornil Rumpík.

Nejvíce jich poslali urologové. O uchování spermií tak projevili zájem mladí muži, kterým by v opačném případě hrozilo, že o ně vlivem léků a chemoterapie přijdou. Na kliniku se ale čím dál častěji obracejí i lidé, kteří k návštěvě nepotřebují lékařské doporučení. Například ženy, kterým se blíží čtyřicítka a nemají partnera.

"Rozhodnou se, že si udělají rezervu a vajíčka uchovají do doby, než partnera najdou. Protože v pozdějším věku by se mohlo stát, že vajíčka už mít nebudou," vysvětlil Rumpík.

Loni se z těchto důvodů na kliniku obrátilo pět žen a dva muži. Stejný počet žen zaznamenali lékaři už v první třech měsících letošního roku.

A podle odborníků bude počet zájemců stoupat. Výsledky průzkumu Světové zdravotnické organizace jsou totiž varovné. "Hrozí nám vyhynutí jako dinosaurům. Je to neodvratitelné," varoval Rumpík.

Mužům totiž podle studií dlouhodobě klesá počet a pohyblivost spermií. Ještě v roce 1990 jich měli 40 milionů v jednom mililitru ejakulátu. O dvacet let později se počet snížil na patnáct milionů.

"Dobře se o svou reprodukci starají primitivní národy, kde ženy rodí děti prakticky celý život. Ale to je pro nás nepoužitelné," naznačil Rumpík.

Skladování při teplotě -197 °C

Ve zlínské kryobance je momentálně ukryto na 1 700 embryí, 480 vajíček a 2 140 dávek spermií.

Jsou skladované v tekutém dusíku o teplotě minus 197 stupňů Celsia. A vydrží až do doby, než si je majitelé znovu odeberou.

"Používáme při zamrazování moderní techniky, které jsou rychlé a buňky umí uchovat nepoškozené," vysvětlila vedoucí embryoložka kliniky Sylva Hlaváčová.

Nejsložitější je uchování vajíčka. Ale vzhledem k tomu, že ženy si je nechávají zamrazit v mladším věku, mají pak i větší úspěšnost při oplodnění.

Uchování buněk stojí ročně 1 200 korun. Samotné zamrazení spermií a embryí stojí 5 000 korun, ženy vyjde zmrazení vajíček na 15 tisíc korun.

Autor:Nejčtenější

Tři mrtví v tichém domě. Rodina ze Zlína měla podivné zvyky, říkají místní

Policisté našli v domě ve Zlíně tři mrtvoly (6.2.2018).

Jak zemřeli tři členové jedné rodiny nalezení v pronajatém domě ve Zlíně, je stále nejasné. Sousedé mluví o rodině...

Smrt tří lidí ve zlínském domě nezavinil nikdo další, řekla policie

Policisté našli v domě ve Zlíně tři mrtvoly (6.2.2018).

Tři mrtví členové jedné rodiny nalezení v pronajatém domě ve Zlíně začátkem února podle všeho nezemřeli vinou někoho...Čechmánek říkal, že to máme vydržet, vypověděl o dluhu šéf stavební firmy

Roman Čechmánek u zlínského soudu.

U zlínského soudu, který se zabývá kauzou bývalého brankáře Romana Čechmánka, vypovídali představitelé několika...

Opilec v podmínce málem utopil dlužníka v ledovém potoce, dostal 17 let

Obžalovaní Martin Schenk (druhý zleva) a Michal Macháček (vpravo) v jednací...

Na sedmnáct let poslal olomoucký krajský soud do vězení Martina Schenka, který ve Viganticích na Vsetínsku zbil a málem...

VIDEO: Opilý řidič pronásledovaný policisty se řítil obcemi stodesítkou

Řidič nadýchal 1,3 promile, přes obec jel 110 km/h

Opilý řidič ujížděl policistům, kteří ho chtěli zkontrolovat při noční službě ve Zlíně. Přestože vezl i dva pasažéry, v...

Další z rubriky

Pálenice zažily špatnou sezonu, kvůli neúrodě už mají zavřeno

Kdo na Moravě a ve Slezsku jen trochu může, nechává si velkou část úrody ovoce

Už před koncem roku ukončily provoz některé pálenice na východě Moravy. Kvůli nepříznivému počasí byl loni nedostatek...

Ženu na ulici ve Vsetíně zbili útočníci, pomohl jí kolemjdoucí mladík

(Ilustrační snímek)

Díky zastání náhodného kolemjdoucího neutrpěla vážnější zranění žena, kterou ve Vsetíně napadla pravděpodobně trojice...

Čechmánek říkal, že to máme vydržet, vypověděl o dluhu šéf stavební firmy

Roman Čechmánek u zlínského soudu.

U zlínského soudu, který se zabývá kauzou bývalého brankáře Romana Čechmánka, vypovídali představitelé několika...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - ORTOPEDIE

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj

Najdete na iDNES.cz