Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Roste zájem o zmrazení spermií, vajíček i embryí, hlásí zlínská klinika

  18:21aktualizováno  18:21
Výrazný nárůst zájmu o služby kryobanky hlásí zlínská Klinika reprodukční medicíny. Uchovat dokáže až pět tisíc dávek spermií, vajíček a embryí. Kryobanku využívají neplodné páry, ženy bez partnerů i onkologicky nemocní pacienti.

Ředitel Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně David Rumpík v embryologické laboratoři. | foto: Dalibor GlückČTK

Před třinácti lety stačila jediná nádoba, dnes je jich potřeba více než dvacet. A to jen ve Zlínském kraji. Takzvané Dewarovy nádoby jsou totiž mnohdy jedinou šancí pro neplodné muže, ženy i páry. A zájem o ně stále stoupá.

Zmrazení vajíček, embryí i spermií v těchto nádobách nabízí už třináct let zlínská Klinika reprodukční medicíny. Takzvanou kryobanku má oficiálně jako jedno ze tří zařízení v České republice.

Klinika reprodukční medicíny Zlín

Lékaři provedli 1 436 cyklů umělého oplodnění s úspěšností 48 %. Úspěšnost oplodnění vajíčky od dárkyně byla 71 %, po zavedení zamražených embryí 44 % a po zavedení spermií od partnera 15 %. Mražení spermií a embryí nabízí klinika od roku 2001. Kapacita kryobanky je pět tisíc dávek. V nádobách je momentálně 1 743 embryí, 486 vajíček a 2 142 spermií. Celkový počet dětí počatých na klinice od roku 2001 je tři tisíce.

"Každý rok nám přibývá až šest set nových dávek buněk," potvrdil ředitel zlínské Kliniky reprodukční medicíny David Rumpík.

Ročně se na jeho odborníky obrátí stovky lidí. A počet zákroků se zvyšuje. Jen loni tady lékaři napočítali přes 1 400 cyklů umělého oplodnění.

Přibývá pacientů s rakovinou, hlavně mladých mužů

Možnost zamrazení vajíček, spermií nebo embryí vyhledávají neplodné páry, ale i ženy a muži bez partnerů nebo lidé s onkologickým onemocněním. Osmdesát procent klientů je přitom přímo ze Zlínského kraje.

"Pacientů s rakovinou v posledním roce hodně přibylo. Přišli ze všech okresů kraje," upozornil Rumpík.

Nejvíce jich poslali urologové. O uchování spermií tak projevili zájem mladí muži, kterým by v opačném případě hrozilo, že o ně vlivem léků a chemoterapie přijdou. Na kliniku se ale čím dál častěji obracejí i lidé, kteří k návštěvě nepotřebují lékařské doporučení. Například ženy, kterým se blíží čtyřicítka a nemají partnera.

"Rozhodnou se, že si udělají rezervu a vajíčka uchovají do doby, než partnera najdou. Protože v pozdějším věku by se mohlo stát, že vajíčka už mít nebudou," vysvětlil Rumpík.

Loni se z těchto důvodů na kliniku obrátilo pět žen a dva muži. Stejný počet žen zaznamenali lékaři už v první třech měsících letošního roku.

A podle odborníků bude počet zájemců stoupat. Výsledky průzkumu Světové zdravotnické organizace jsou totiž varovné. "Hrozí nám vyhynutí jako dinosaurům. Je to neodvratitelné," varoval Rumpík.

Mužům totiž podle studií dlouhodobě klesá počet a pohyblivost spermií. Ještě v roce 1990 jich měli 40 milionů v jednom mililitru ejakulátu. O dvacet let později se počet snížil na patnáct milionů.

"Dobře se o svou reprodukci starají primitivní národy, kde ženy rodí děti prakticky celý život. Ale to je pro nás nepoužitelné," naznačil Rumpík.

Skladování při teplotě -197 °C

Ve zlínské kryobance je momentálně ukryto na 1 700 embryí, 480 vajíček a 2 140 dávek spermií.

Jsou skladované v tekutém dusíku o teplotě minus 197 stupňů Celsia. A vydrží až do doby, než si je majitelé znovu odeberou.

"Používáme při zamrazování moderní techniky, které jsou rychlé a buňky umí uchovat nepoškozené," vysvětlila vedoucí embryoložka kliniky Sylva Hlaváčová.

Nejsložitější je uchování vajíčka. Ale vzhledem k tomu, že ženy si je nechávají zamrazit v mladším věku, mají pak i větší úspěšnost při oplodnění.

Uchování buněk stojí ročně 1 200 korun. Samotné zamrazení spermií a embryí stojí 5 000 korun, ženy vyjde zmrazení vajíček na 15 tisíc korun.

Autor:


Nejčtenější

Dálnice D49 má zelenou, soud zamítl i žalobu kvůli čmelákovi a žabám

D49 Hulín-Fryšták, stavba 4901

Příprava dálnice D49 z Hulína do Fryštáku bude pokračovat. Soud zamítl i druhou žalobu aktivistů týkající se chráněných...

Na Moravě se potopila výletní loď, pět pasažérů včas přeskočilo na jinou

V plavební komoře v Nedakonicích u Uherského Hradiště se potopila malá výletní...

Malá výletní loď se kvůli trhlině ve dně potopila v pátek v podvečer v plavební komoře Nedakonice na řece Moravě. Včas...Fanoušci metalu přijeli do Vizovic týden předem. Jste blázni, říkají jim

Fanoušci na metalovém festivalu Masters of Rock 2018 ve Vizovicích.

Stále dříve přijíždějí někteří fanoušci na festival Masters of Rock, který začal ve čtvrtek a do neděle přiláká podle...

Řidič zavíral garáž, auto mu sjelo do Moravy. Vůz vyprošťovali i potápěči

Vyproštění automobilu z řeky Moravy v Kroměříži.

Rok staré auto utopil jeho majitel v Kroměříži. Když zavíral garážová vrata, vozidlo mu sjelo do řeky Moravy. Hasiči...

Zlín pustil pohárového střelce Bartolomeua a získal Jakubova

Fotbalista Zlína Robert Bartolomeu ve finále národního poháru proti Opavě.

Na sobotní domácí generálku proti Zlatým Moravcům se velmi těšil. Robert Bartolomeu si ale proti slovenskému klubu, kde...

Další z rubriky

V podzimní bitvě o Senát na Brodsku a Zlínsku Kunčara znovu vyzve Lukáš

Mítinky Libora Lukáše z ODS v Otrokovicích před 2. kolem doplňovacích senátních...

O druhý comeback do vrcholné politiky se pokusí bývalý hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš, který bude kandidovat v...

Fanoušci metalu přijeli do Vizovic týden předem. Jste blázni, říkají jim

Fanoušci na metalovém festivalu Masters of Rock 2018 ve Vizovicích.

Stále dříve přijíždějí někteří fanoušci na festival Masters of Rock, který začal ve čtvrtek a do neděle přiláká podle...

Muži se při řezání vznítil kyslík, který musí inhalovat. Skončil popálený

Ilustrační snímek

Sanitka na Valašsku odvezla staršího muže, který se poranil při drobném domácím řezání. Vznítil se mu totiž kyslík,...

Najdete na iDNES.cz