Tizianův Apollón a Marsyas z kroměřížské sbírky, je zřejmě nejvzácnějším obrazem v Česku.

Tizianův Apollón a Marsyas z kroměřížské sbírky, je zřejmě nejvzácnějším obrazem v Česku. | foto: MF DNES

Tiziana půjčí do New Yorku, náhradu za něj ale lidé v Kroměříži neuvidí

  • 1
Když nejslavnější dílo z kroměřížského Arcibiskupského zámku,Tizianův Apollón a Marsyas, předloni putovalo na výstavu do Říma, zbylo po něm jen prázdné místo. Na to, aby výměnou přišel na Moravu jiný a neméně vzácný obraz, zdejší galerie neměla podmínky. V budoucnu ale má být všechno jinak.

Kroměřížská obrazárna získala několik klimatizovaných rámů, které ochrání nejvzácnější zdejší díla, v polovině ledna dorazí i stejně vybavená vitrína pro to vůbec nejcennější – Tiziana. Nebo v případě, že bude na některé ze světových výstav, adekvátní náhradu za něj.

Tu nejbližší možnou příležitost však Kroměříž ještě prošvihne. „O Tiziana má zájem Metropolitní muzeum v New Yorku a velmi pravděpodobně jim vyhovíme,“ uvedl kurátor kroměřížských sbírek Miroslav Kindl.

Odjet by měl začátkem roku a v červnu pak dorazí náhrada za něj. Co to bude, ještě Kindl prozradit nechce. Dopředu je ale jisté, že jeden z pokladů nejznámějšího muzea světa neuvidí návštěvníci v Kroměříži, nýbrž v Olomouci. „Klimatizovaná vitrína už v kroměřížské obrazárně sice bude, jenže rok podléhá zkušebnímu provozu, takže do ní vypůjčené dílo umístit nemůžeme,“ vysvětlil Kindl.

Peníze na pořízení speciálních rámů, které obrazům zajistí stálou teplotu a vlhkost, což v otevřených sálech obrazárny jednoduše nebylo možné, pocházejí z norských fondů. Odtud získalo Arcibiskupství olomoucké dotaci na nejrozsáhlejší restaurátorskou akci za poslední století a pořízení rámů je její součástí.

Většinu žádostí o půjčení Tiziana obrazárna odmítá

Částí však přispěla i kroměřížská radnice, která ve dvou letech poskytne milion korun, Zlínský kraj dá dva miliony. „Obrazárna a zámek vůbec lákají do města návštěvníky, z čehož profitují i zdejší podnikatelé. Proto je chceme podpořit,“ uvedl starosta Jaroslav Němec.

Celkem tak má arcibiskupství 19 milionů korun. Práce začaly letos na jaře, během turistické sezony se v zámeckých sálech objevily desítky cedulek s krátkou omluvou a vysvětlením, že obraz se restauruje. Zmizelo jich 36 a také 27 kusů nábytku, třeba šperkovnice vykládané slonovinou nebo unikátní kolekce benátského nábytku, který tvoří vybavení zimního bytu.

Hotovo má být během příštího jara, před následující sezonou bude vše na svém místě. Obrazy, které ukryjí klimarámy, budou sice za sklem, návštěvníci ale nemusí mít obavy z odlesků či zkreslení barev. Sklo je speciálně upravené pro výstavní potřeby.

Tizian nyní strávil jednu sezonu doma v Kroměříži, předloni jej muzeum zapůjčilo na výstavu do Říma, loni odmítlo akci na Pražském hradě. „Tak končí většina žádostí. Ačkoliv teď to tak nevypadá, půjčujeme obraz jen velmi výjimečně,“ podotkl Kindl.