Vjezd do nemocnice v Kroměříži.

Vjezd do nemocnice v Kroměříži. | foto: MAFRA

Kroměřížská nemocnice uzavře část interny, má málo sester

  • 3
Premiér Bohuslav Sobotka a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček přijeli do Zlínského kraje právě včas. Kvůli chybějícím sestrám musí kroměřížská nemocnice dočasně snížit počet lůžek. Zdravotníci chtějí, aby vláda pomohla s nedostatkem lékařů, nízkými platy i komplikovaným vzděláváním.

Byla to pomyslná poslední kapka. Když ředitelce kroměřížské nemocnice Lence Mergenthalové před časem přinesly dvě zdravotní sestry dlouhodobou neschopenku kvůli těhotenství, věděla, že nemá jinou možnost.

„Musíme uzavřít část interního oddělení,“ řekla Mergenthalová.

Od května tak bude na interně místo 90 jen 75 lůžek. Náhrada za mateřskou, kterou se vedení nemocnice podařilo sehnat, totiž může nastoupit až v létě.

Pacienti by krátkodobý výpadek nijak zásadně poznat neměli. Ale tato situace přesně ukazuje na problém, který trápí i další nemocnice v zemi, Zlínský kraj nevyjímaje.

Na odděleních schází k bezproblémovému provozu asi stovka lidí. Kraj postrádá internisty, sestry na jednotkách intenzivní péče, neurology, porodníky, radiologické asistenty.

Počty zdravotníků sice splňují požadavky zákona, ale z pohledu provozu jsou obvykle na hranici únosnosti.

„Stačí, když vypadne jedna dvě sestry, a už nejsme schopni poskládat směny,“ zdůraznila Mergenthalová. Snižování lůžek v dalších nemocnicích v regionu však zatím nehrozí.

Ministr: Vzdělávání zjednodušíme

I o nedostatku lékařů mluvili ve středu ředitelé krajských nemocnic s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem, kteří přijeli na návštěvu Zlínského kraje.

Řešili třeba vzdělávání zdravotních sester, které v současném systému trvá sedm let a je velmi komplikované. Praxe ukazuje, že mladé zdravotnice takové podmínky od práce v nemocnici odrazují a ony pak na odděleních chybí.

„Připravujeme reformu, která vzdělávání zjednoduší. Na jednání vlády by měla přijít už brzy,“ slíbil Němeček.

Sobotka zase v Kroměříži oznámil, že by v příštím roce rád zvýšil platy zdravotníků o zhruba deset procent. I to je totiž jeden ze zásadních momentů, které u odborníků rozhodují.

Například hrubá mzda ve výši kolem 24 tisíc korun, kterou pobírají sestry ve Zlínském kraji, patří podle odborářů trvale k nejnižším v republice.

Dva roky práce, pak mateřská dovolená

Nemocnice v regionu navíc už delší dobu upozorňují na to, že ve zdravotnictví pracuje čím dál více žen. Jsou na operačních sálech, v ordinacích, u specializovaných přístrojů a téměř stoprocentně pokrývají i sesterské profese.

„Po dvou letech v oboru pak vzhledem k věku odcházejí na mateřskou dovolenou. Například u nás máme doma šestadvacet lékařek,“ upozornil ředitel uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek.

V Kroměříži zase vybírá mateřskou dovolenou 17 lékařek a k tomu více než 50 zdravotních sester.

Rychlé a jednoduché řešení zástupci vlády neslíbili. Ředitelé nemocnic ale přínos návštěvy vidí hlavně v osobním setkání.

„Je to něco jiného, než když naši situaci řešíme na ministerstvu přes anonymního úředníka,“ poznamenal ředitel zlínské Baťovy nemocnice Pavel Calábek.