Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Kroměříži bourají domy neplatičů nájemného. A ti začali splácet dluhy

  8:39aktualizováno  8:39
V Kroměříži zahájili demolici domů v problémové lokalitě Račín. K zemi jdou první dva, další mají následovat. Dluhy na nájemném jdou v některých případech do statisíců korun.

Bouchání a skřípot, které se nesou z plechové střechy jednoho z domů, lidem v okolí vůbec nevadí. Stejně jako to, že je budou poslouchat následující dva týdny a přidá se k tomu i prach.

„Hlavně když už to půjde dolů. Všichni jsme tady rádi, že se to pohnulo,“ říká starší muž, který demolici prvních domů v nechvalně proslulé kroměřížské lokalitě Račín přihlíží z domku přes cestu.

Je to místo, kde žije romská komunita. Protože je ale součástí místní části Dolní zahrady, je zároveň obklopené zástavbou rodinných domů. A takové soužití přináší potíže. Upravené předzahrádky tady kontrastují s chaosem, navíc je to místo s vyšší mírou kriminality.

„Neustále řešíme naschvály a nepořádek. Když tady zametu chodník, než se otočím, jsou na něm papírky od čokolád a bonbonů. A ten randál kolem domu, to bych vám přála slyšet,“ popisuje svou zkušenost jedna z tamějších obyvatelek Terezie Fuksová.

Nájemníci, kteří v Račíně zbyli, naopak sdílní nejsou. Před jedním z domů stojí skupinka mladých žen s dětmi, žádost o rozhovor ale odbývají mávnutím ruky.

V současné době zůstává v šestnácti bytech asi padesát nájemníků. Přibližně čtyřicet dalších už místo opustilo.

„Mezi nimi bylo několik rodin, které nájemné řádně platily, těm jsme poskytli ubytování v městských bytech jinde ve městě. Ostatní byli dlouhodobí neplatiči,“ popsal místostarosta Pavel Motyčka situaci, která předcházela bourání.

Na místě v budoucnosti vzniknou byty pro seniory

Demoliční firma začala rozebíráním střešní krytiny a krovů. Koncem týdne přijdou na řadu stroje, které zbourají zdivo.

„Jsme v zastavěné oblasti, takže musíme postupovat opatrně a co možná nejvíc udělat ručně,“ uvedl stavbyvedoucí společnosti Morkus Morava Roman Otevřel.

Fotogalerie

Situaci komplikuje suché a teplé počasí. „Jakmile nastoupí technika, budeme muset skrápět, abychom snížili prašnost,“ dodal.

Město demolice vyjde na 820 tisíc korun. Z pěti přízemních bytovek se v první fázi zbourají dvě, které už jsou prázdné, a garáže. Další pak mají následovat.

Kroměřížské technické služby, které spravují bytový fond města, už podaly asi dvě desítky žalob na uznání dluhu a také žalobu na vyklizení bytu.

Částky, které místní dluží na nájemném, jdou v některých případech do statisíců. Vystěhování domů ještě vzali zbývající dlužníci s rozvahou. Jakmile se ale začaly oplocovat domy, které se mají bourat, věci se hnuly. „Stala se zvláštní věc. Někteří z dlužníků přišli a přinesli peníze. Dokonce i velmi vysoké částky,“ potvrdil Motyčka.

Celkem lidé dluží městu na nájemném 3,3 milionu korun. Je to ale údaj za celé město, nejen Račín. „V současnosti už dluh nenarůstá, snižuje se,“ poznamenal Motyčka.

Další věc, kterou chtějí v Kroměříži zavést, jsou krátkodobé nájemní smlouvy. Osvědčily se ve Vsetíně, kde se městské byty pronajímají třeba jen na tři měsíce. Podmínkou pro prodloužení smlouvy je kromě bezdlužnosti také to, aby byl byt po technické stránce v pořádku. Tímto způsobem se Vsetínu podařilo zabránit vzniku dalších dluhů a situace je pod kontrolou.

V Kroměříži chtějí přidat i další podmínky – u dětí školní docházku, u dospělých zaměstnání. „Pokud budou řádně žít, pak jsme připravení hledat způsoby, jak jim pomoci,“ podotkl Motyčka.

Račínské domky vyrostly v druhé polovině minulého století a původně byly určené seniorům. Nepřizpůsobiví nájemníci se sem dostali po roce 1989 a postupně se místo stalo jednou z nejproblémovějších částí Kroměříže. 

Řešení se hledalo dlouhá léta. Postupně ale končily nájemní smlouvy, byty se znovu neobsazovaly a loni přišlo i první soudní vystěhování.

Volnou plochu chce město využít k původnímu účelu, tedy postavit na něm byty, které budou určené seniorům.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Trenér Vsetína radil vlastnímu brankáři: Nech si dát gól. Svaz trestá

Juraj Jurík, trenér juniorů Vsetína

Disciplinární komise Českého hokeje potrestala Vsetín pokutou 80 tisíc korun a trenéra extraligových juniorů Juraje...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Další z rubriky

VIDEO: Čepro ukázalo hořící cisterny, výdej ze skladu obnoví v listopadu

Požár ve skladu pohonných hmot u Loukova.

V listopadu by mohl znovu začít fungovat alespoň náhradní výdej pohonných hmot ve skladu v Loukově na Kroměřížsku,...

Vsetínské interně chybí lékaři, dočasně se musí zavřít

Pavilon interního oddělení Vsetínské nemocnice.

Internímu oddělení Vsetínské nemocnice chybí lékaři. Až do 8. října je proto omezený provoz příjmové ambulance....

Jsem terčem různých útoků, třeba kvůli vodě, říká zlínský lídr Starostů

Kandidátku Starostů a nezávislých pro komunální volby ve Zlíně vede úřadující...

MF DNES a iDNES.cz přinášejí před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Další respondentem je primátor...

Najdete na iDNES.cz