V Kroměříži bourají domy neplatičů nájemného. A ti začali splácet dluhy

  8:39aktualizováno  8:39
V Kroměříži zahájili demolici domů v problémové lokalitě Račín. K zemi jdou první dva, další mají následovat. Dluhy na nájemném jdou v některých případech do statisíců korun.

Bouchání a skřípot, které se nesou z plechové střechy jednoho z domů, lidem v okolí vůbec nevadí. Stejně jako to, že je budou poslouchat následující dva týdny a přidá se k tomu i prach.

„Hlavně když už to půjde dolů. Všichni jsme tady rádi, že se to pohnulo,“ říká starší muž, který demolici prvních domů v nechvalně proslulé kroměřížské lokalitě Račín přihlíží z domku přes cestu.

Je to místo, kde žije romská komunita. Protože je ale součástí místní části Dolní zahrady, je zároveň obklopené zástavbou rodinných domů. A takové soužití přináší potíže. Upravené předzahrádky tady kontrastují s chaosem, navíc je to místo s vyšší mírou kriminality.

„Neustále řešíme naschvály a nepořádek. Když tady zametu chodník, než se otočím, jsou na něm papírky od čokolád a bonbonů. A ten randál kolem domu, to bych vám přála slyšet,“ popisuje svou zkušenost jedna z tamějších obyvatelek Terezie Fuksová.

Nájemníci, kteří v Račíně zbyli, naopak sdílní nejsou. Před jedním z domů stojí skupinka mladých žen s dětmi, žádost o rozhovor ale odbývají mávnutím ruky.

V současné době zůstává v šestnácti bytech asi padesát nájemníků. Přibližně čtyřicet dalších už místo opustilo.

„Mezi nimi bylo několik rodin, které nájemné řádně platily, těm jsme poskytli ubytování v městských bytech jinde ve městě. Ostatní byli dlouhodobí neplatiči,“ popsal místostarosta Pavel Motyčka situaci, která předcházela bourání.

Na místě v budoucnosti vzniknou byty pro seniory

Demoliční firma začala rozebíráním střešní krytiny a krovů. Koncem týdne přijdou na řadu stroje, které zbourají zdivo.

„Jsme v zastavěné oblasti, takže musíme postupovat opatrně a co možná nejvíc udělat ručně,“ uvedl stavbyvedoucí společnosti Morkus Morava Roman Otevřel.

Fotogalerie

Situaci komplikuje suché a teplé počasí. „Jakmile nastoupí technika, budeme muset skrápět, abychom snížili prašnost,“ dodal.

Město demolice vyjde na 820 tisíc korun. Z pěti přízemních bytovek se v první fázi zbourají dvě, které už jsou prázdné, a garáže. Další pak mají následovat.

Kroměřížské technické služby, které spravují bytový fond města, už podaly asi dvě desítky žalob na uznání dluhu a také žalobu na vyklizení bytu.

Částky, které místní dluží na nájemném, jdou v některých případech do statisíců. Vystěhování domů ještě vzali zbývající dlužníci s rozvahou. Jakmile se ale začaly oplocovat domy, které se mají bourat, věci se hnuly. „Stala se zvláštní věc. Někteří z dlužníků přišli a přinesli peníze. Dokonce i velmi vysoké částky,“ potvrdil Motyčka.

Celkem lidé dluží městu na nájemném 3,3 milionu korun. Je to ale údaj za celé město, nejen Račín. „V současnosti už dluh nenarůstá, snižuje se,“ poznamenal Motyčka.

Další věc, kterou chtějí v Kroměříži zavést, jsou krátkodobé nájemní smlouvy. Osvědčily se ve Vsetíně, kde se městské byty pronajímají třeba jen na tři měsíce. Podmínkou pro prodloužení smlouvy je kromě bezdlužnosti také to, aby byl byt po technické stránce v pořádku. Tímto způsobem se Vsetínu podařilo zabránit vzniku dalších dluhů a situace je pod kontrolou.

V Kroměříži chtějí přidat i další podmínky – u dětí školní docházku, u dospělých zaměstnání. „Pokud budou řádně žít, pak jsme připravení hledat způsoby, jak jim pomoci,“ podotkl Motyčka.

Račínské domky vyrostly v druhé polovině minulého století a původně byly určené seniorům. Nepřizpůsobiví nájemníci se sem dostali po roce 1989 a postupně se místo stalo jednou z nejproblémovějších částí Kroměříže. 

Řešení se hledalo dlouhá léta. Postupně ale končily nájemní smlouvy, byty se znovu neobsazovaly a loni přišlo i první soudní vystěhování.

Volnou plochu chce město využít k původnímu účelu, tedy postavit na něm byty, které budou určené seniorům.

Nejčtenější

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Slavia - Zlín 3:1, domácí rozhodli ze standardek, dva góly dal Stoch

Slavističtí fotbalisté společně oslavují gól v zápase proti Spartě.

Využili zaváhání Plzně a v polovině základní části ligy vedou tabulku o dva body. Fotbalisté Slavie porazili Zlín na...

Plzeň má náhradu za Krmenčíka, vybrala si Beauguela ze Zlína

Jean-David Beauguel ze Zlína má radost ze vstřeleného gólu.

Fotbalisty Plzně v zimě posílí francouzský útočník Jean-David Beauguel. Druhý nejlepší ligový střelec má na západě Čech...

Medvěd se přesunul do hor, pátrá po něm i odborník na uspání střelou

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Medvědí tulák, který v minulých týdnech škodil na Valašsku a v Hostýnských vrších, se zřejmě přesunul do oblasti...

V 91 letech řídil muž auto podnapilý, těžce zranil seniora na kole

Nehoda se stala u nákupního střediska Lidl ve zlínské části Podvesná.

Dvaaosmdesátiletý cyklista se těžce zranil poté, co ho ve Zlíně srazilo auto. To podle policie řídil o devět let starší...

Další z rubriky

Obchodní dům ve Zlíně otevřel první část, vypadá zase jako za Bati

Obchodní dům je i díky rekonstrukci jednou z dominant Zlína.

Obchodní dům ve Zlíně, který vznikl za baťovské éry, má za sebou rozsáhlou rekonstrukci. Zatím jsou přístupná první dvě...

Čepice Santa Clause použité při krádeži propadly státu, skončily v koši

Masky Santa Clause, které lupiči použili, musel úřad zlikvidovat.

Čepice Santa Clause s vousy, černá kukla a pepřový sprej. Kuriózní věci propadly státu po akci, při které dvojice...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Najdete na iDNES.cz