Rekordman skončil na kroměřížské záchytce za deset let více než stokrát

  8:02aktualizováno  8:02
Od roku 2004, kdy se protialkoholní záchytná stanice stala součástí nemocnice v Kroměříži, už jí klienti dluží dohromady skoro 36 milionů korun. Jen loni zde skončilo 1400 lidí, jejich počet každý rok roste.

Za posledních deset let tady jeden z klientů skončil více než stokrát. Řada dalších „známých firem“ sice nemá se záchytkou v Kroměříži tak dlouhodobé zkušenosti, ale zase v ní stráví i několik nocí v jednom měsíci.

A počet lidí v ní stále roste. Před pěti lety jich bylo 1100, loni už 1400. A letos na konci března již mají napočítaných téměř 400 osob.

Fotogalerie

Nejčastěji jsou z kroměřížského okresu, menší počet ze zlínského a zhruba stejné množství z Uherskohradišťska a Vsetínska. Objevují se ale i lidé z Olomouckého či Jihomoravského kraje nebo cizinci.

„Máme různé klienty. Někteří jsou agresivní, jiní klidnější, téměř žádný z nich ale není schopen ani chůze,“ popsal vedoucí lékař záchytné stanice Martin Kuhn.

Mezi nejčastější klienty patří alkoholici, chroničtí alkoholici nebo požívající návykové látky. Často jde o lidi bez majetku, domova či zaměstnání, kteří jsou závislí na sociálních dávkách.

Platí hlavně lidé, kteří se stydí nebo nechtějí mít dluh

I z toho důvodu se Kroměřížské nemocnici, pod kterou záchytka patří, nedaří vymoci po nich zaplacení. Pobyt totiž není hrazený z veřejného zdravotního pojištění a každý si ho musí zaplatit sám.

V Kroměříži je cena stanovená na 1300 korun, ještě loni to bylo 950 korun. Úhrada se ale podaří jen u třiceti procent lidí.

„Většinou se jedná o náhodné klienty, kteří se na stanici ocitnou jen jednou. Nechtějí mít dluhy a často se za takový pobyt stydí,“ vysvětlila ředitelka nemocnice Lenka Mergenthalová.

Celkový dluh, který od svého vzniku v roce 2004 záchytná stanice eviduje, se vyšplhal na téměř 36 milionů korun. Jen za loňský rok dluží klienti téměř milion. Náklady spojené s provozem se přitom loni pohybovaly kolem devíti milionů, zaplacená částka za pobyt pokryla jen něco přes 460 tisíc korun.

Zlínský kraj loni záchytce pomohl částkou přesahující sedm milionů korun. Provozovat ji totiž musí. Ze zákona musí být z jakékoliv části kraje dostupná do 45 minut.

Bez pomoci zdravotnického personálu by lidé, kteří na stanici končí, mohli zemřít. Jedná se často o osoby bez kontaktu s rodinou a nikdo není schopen se o ně v tomto stavu postarat. Bez tohoto typu zařízení by bylo nutné je umístit na některé ze standardních lůžkových oddělení.

Zlínští strážníci za převoz účtují 1500 korun

Náklady má také městská a státní policie. Strážníci a policisté sem totiž opilce vozí. Podle zákona musejí pomoci osobám, které jsou opilé, nemají aktuální zdravotní problémy ani nejsou ohrožené na životě, ale přitom ohrožují sebe nebo okolí, poškozují majetek nebo budí veřejné pohoršení.

„Jsou to poměrně časté případy. Do Kroměříže jezdíme zhruba každý třetí den. Máme s tím samozřejmě náklady spojené s převozem, které jsou ale téměř nevymahatelné, přestože se řeší různými prostředky, třeba i v rámci exekuce,“ podotkl zástupce ředitele zlínských strážníků Pavel Janík.

Za převoz si zlínská policie účtuje zhruba 1500 korun. Loni musela služeb záchytné stanice využít ve 111 případech, v roce 2016 jich bylo přes 130, rok předtím 121.

Není výjimkou, že na záchytku dorazí s opilým člověkem také záchranáři. Je to ve dvou až čtyřech procentech všech jejich výjezdů. Se státní policií uzavřeli zhruba před půl rokem dohodu o tom, kdo a v jaké situaci má na záchytku jet.

„Pokud je dotyčný ohrožený na zdraví nebo životě, přebíráme za něj zodpovědnost my. Pokud ohrožuje sebe nebo někoho jiného, ale zdravotní potíže nemá, tak je to záležitost policie,“ uvedl ředitel krajské záchranky Josef Valenta.

Podobná dohoda by měla vzniknout i s městskou policií, přestože už teď platí, že i oni si navzájem vycházejí vstříc.

Autor:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Muž se pokusil zastřelit šéfa své přítelkyně, protože jí dával malý plat

Ilustrační snímek

Až dvacetileté vězení hrozí muži ze Vsetínska, který v opilosti vystřelil na provozovatele restaurace a jen těsně jej...

Po sérii násilných potyček sepsali lidé v Uherském Brodě petici

Ilustrační snímek

Devět případů napadení obyvatel za jeden měsíc vyvolalo velké emoce v Uherském Brodě. Řada kritických reakcí se...

Další z rubriky

Dobrovolníci budují Zahradu poznání, představí pestrou valašskou přírodu

V areálu Valašského ekocentra ve Valašském Meziříčí budují nadšenci Zahradu...

Unikátní přírodní plochu plnou atraktivních expozic, interaktivních výukových prvků i herních atrakcí budují ve...

Zlínský kraj chystá průlom, na železnici pustí i soukromníka

Motorové jednotky 628 Deutsche Bahn budou přepravovat cestující mezi Kralupy a

Na regionálních tratích ve Zlínském kraji má skončit monopol Českých drah. Nově je doplní soukromá společnost Arriva....

Lékaři v Hradišti měnili kloub prstu, v okresních nemocnicích je to rarita

Lékaři v Uherském Hradišti provedli výměnu drobného kloubu prstu ruky.

Výměna malého kloubu prstu ruky? Pro uherskohradišťské ortopedické oddělení to byla výjimečná operace. Na kloubní...

Najdete na iDNES.cz