Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kroměříž propouští úředníky, lidem ale slibuje větší pohodlí

  9:31aktualizováno  9:31
Kroměřížskou radnici opustí po lednové druhé vlně propuštění zhruba desítka úředníků a sloučí odbory tak, že jich bude o tři méně. Lidem ale slibuje, že se delšího čekání na úřadu nemusejí bát. Naopak podle vedení města budou nyní mít pro vyřizování svých záležitostí větší pohodlí.

Kroměříž | foto: Jan Karásek, MAFRA

Propouštění je výsledkem personálního auditu, který na radnici udělali s jasným cílem: najít, kde se dá ušetřit. Auditoři zkoumali, jak je který úředník pracovně vytížený a jestli se činnosti jednotlivých odborů dají spojit a zjednodušit.

"Agendy tří odborů se převedou pod jiné. Možná, že zpočátku budou lidé trochu tápat, kde kterého úředníka najdou. Ale to nebude velký problém. Ve výsledku jim to má vyřizování záležitostí usnadnit," řekl kroměřížský radní Marek Šindler.

Radniční zemětřesení začalo v Kroměříži prakticky hned s nástupem nového vedení, za poslední rok odešlo už 20 úředníků. Po dalším propuštění jich na úřadu zbude 208.

Sociální dávky už má jiný úřad

Z radnice sice příští rok odejde lidí celkem 20, z toho devět ale půjde i se svou prací. "Jsou to lidé, kteří odcházejí pracovat na úřad práce," vysvětlil mluvčí radnice Pavel Zrna.

Ten totiž bude od Nového roku vyplácet sociální dávky místo městských a obecních úřadů. Proto si bere také část lidí, kteří tuto práci dělali na obcích. V Kroměříži to ale znamená, že sociální odbor zaniká. "Zbude z něj jen sociálně-právní ochrana dětí, a ta se začlení do školského odboru," vysvětlil Šindler.

Zmizí také právní a dopravní oddělení. "To, co lidé nejčastěji vyřizují, třeba přepisy aut nebo poznávací značky, zůstane na stejném místě," nastínil Šindler.

Radnice chce lidi naučit, aby se k úředníkům objednávali

Radnice chce také naučit lidi, aby před jednáním s úředníky více využívali možnost objednat se. "To mohou udělat telefonicky nebo přes webové stránky města. Využívají to ale jen minimálně," vysvětlila starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.

O tom, jestli bude propuštění poslední, nechtějí radní spekulovat. Jisté ale je, že potřebují šetřit. Příští rok totiž bude Kroměříž hospodařit s rekordně nízkým rozpočtem, přesto hodlá dál investovat.)

"I dál se budeme snažit získat dotace, protože ta možnost skončí rokem 2013 a už nikdy se nebude opakovat," prohlásil před časem místostarosta města Miloš Malý.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Tipy jsem zlodějům nedával, neumím ani poslat e-mail, hájí se expolicista

Bývalý kriminalista Stanislav Moric u krajského soudu ve Zlíně

Bývalý policista Stanislav Moric čelí u soudu obžalobě z toho, že coby člen kriminálky v Kroměříži dával gangu zlodějů...

Starosta Kroměříže končí kvůli neshodám v hnutí ANO, město chce vést dál

Lídr hnutí ANO v Kroměříži Jaroslav Němec.

Téměř čtyři roky byl starosta Kroměříže Jaroslav Němec členem hnutí ANO, nyní z něj odchází. V podzimních komunálních...

Kvůli pseudomoru na Zlínsku není důvod k panice, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Kvůli pseudomoru, který minulý týden napadl slepice malochovatele v Šanově na Zlínsku, by mohly některé země mimo EU...

Najdete na iDNES.cz