Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kroměříž chystá rekordně chudý rozpočet a bude propouštět úředníky

  14:57aktualizováno  14:57
Kroměříž nejspíš příští rok čeká hospodaření s rekordním rozpočtem. Přesně řečeno rekordně nízkým. Radnice totiž musí šetřit každou korunu. V rámci úspor proto chystá i propouštění úředníků a dokonce rušení některých odborů.

Kroměříž | foto: Jan Karásek, MAFRA

Částku, kterou spotřebuje na provoz města, kroměřížská radnice za poslední tři roky "osekala" o více než 100 milionů. A v roce 2012 prý bude uspořená částka ještě vyšší.

"Hledáme doslova každou korunu. Příští rok totiž budeme mít neuvěřitelně nízký rozpočet," potvrdila kroměřížská starostka Daniela Hebnarová.

Řečí čísel zní její slova takto: v roce 2008 radnice utratila za provoz města 715 milionů korun. Letos jen 610 milionů. Ušetřit se podařilo mimo jiné i na dvaceti úřednících, kteří museli z radnice odejít.

A nebyli poslední. Momentálně jich zbývá zhruba 200. "Zjišťujeme, jak jsou úředníci vytížení, a zřejmě budeme mít o čtyři odbory méně. Jejich práce přejde na ostatní," uvažuje Hebnarová.

Které odbory to budou a kolik lidí si bude muset hledat novou práci, ale ještě neřekla. "8. prosince bude jednání rady, potom už budeme vědět víc," dodala. Neoficiálně se zatím mluví zhruba o desítce lidí.

Kroměříž už hospodařila i s miliardou, teď má 380 milionů

Letos město hospodařilo s více než 600 miliony, na následující rok bude mít jen 380 milionů. Velký rozdíl dělá 200 milionů, které město dostávalo od státu na výplatu sociálních dávek. Ty bude od Nového roku vyplácet úřad práce.

"Ve skutečnosti jsme ale přišli o víc, než kolik dělaly samotné dávky. Stát si prostě ukrojil víc," tvrdí místostarosta Kroměříže Miloš Malý. Proto bude rozpočet na rok 2012 nejnižší v historii. "Byly doby, kdy mělo město miliardu a ještě si bralo úvěry," tvrdí Hebnarová.

Oba se shodují v tom, že i když nebudou peníze, život ve městě se nezastaví. "Hlavně se budeme snažit získat dotace, protože ta možnost skončí rokem 2013 a už nikdy se nebude opakovat. Teď dáme 15 korun z městských peněz a dostaneme za ně stokorunu z evropských," vysvětluje Malý.

Úředníci jsou poprvé po letech bez odměn

Šetřit chce vedení města především na chodu úřadu. Už letos byli úředníci poprvé po dlouhé době bez odměn, méně peněz dostaly také neziskové organizace. Město se jim to snažilo vynahradit tím, že nabídlo pomoc se získáváním grantů a dotací.

"Problém je v tom, že se celé roky říkalo, že peníze nejsou, ale nakonec se našly. Teď už se ale opravdu nenajdou. Není kde brát," tvrdí Hebnarová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Pozemky pod krajskými cestami skupují spekulanti, komplikují tím opravy

Práce na opravě silnice od Horní Lhoty do Dolní Lhoty finišují.

Zlínský kraj od majitelů složitě získává pozemky pod silnicemi 2. a 3. třídy. Při snaze o řešení několik desítek let...

Hned po volbách by se měla řešit situace s vodou, říká lídr ČSSD

Jedničkou zlínské kandidátky ČSSD je Michael Javora, veterinární lékař a...

MF DNES a iDNES.cz přinášejí před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Další respondentem je Michael...

Jinde motýlů ubývá, Valašsko se stává jejich rájem. Pomáhá péče o louky

Soumračník čárkovaný.

Kdo by chtěl vyrazit pozorovat či fotit motýly, málokde najde vhodnější prostředí než na valašských loukách v podhůří...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz