Starostka Kroměříže chce splatit dluh, který město k básníkovi a muzikantovi má. Chce mu zřídit muzeum. (Ilustrační snímek)

Starostka Kroměříže chce splatit dluh, který město k básníkovi a muzikantovi má. Chce mu zřídit muzeum. (Ilustrační snímek) | foto: Supraphon

Měšťanský pivovar v Kroměříži se může změnit v muzeum Karla Kryla

  • 4
Uctít památku rodáka Karla Kryla a vybudovat další kulturní centrum ve městě hodlá kroměřížská radnice. Pomoct jí k tomu má oprava památkově chráněné budovy Starého pivovaru v Prusinovského ulici.

Ve zrenovované budově by mimo jiné vzniklo i muzeum Karla Kryla.

"Měli bychom se konečně přihlásit k odkazu Karla Kryla, je to dluh, který vůči němu máme," potvrdila starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.

Na tvrzení, že Kryl na město zanevřel a neměl jej rád, starostka nedbá.

"Nikdy jsem od něj nic takové neslyšela. Mluvila jsem i s jeho ženou a ani ona to nepotvrdila. Ublížili mu lidé, ne město," uvedla.

První etapa opravy přijde na 15 milionů

Budova pivovaru pochází z konce 16. století a postavili ji měšťané jako odezvu na vznik pivovaru arcibiskupského. V novodobé historii sloužila jako kulturní zařízení. První etapa oprav spolkne asi patnáct milionů, celkem však budou nejméně tři fáze.

"V současnosti je to hodně zanedbaná budova, která vlhne, potřebuje novou elektroinstalaci, okna, podlahy. Všechno, na co se tam člověk podívá, je špatně," popsala Hebnarová.

Pokud radnice uspěje se žádostí o evropskou dotaci, začne přízemím. Ve hře je však i varianta, že pivovar opraví z vlastních peněz.

"Je to nádherný prostor s klenutými stropy a nezaměnitelnou atmosférou. Je ale důležité začít s opravou brzy. Chátrá velmi rychle," upozorňuje starostka.

Muzeum lidé vítají

Právě ve vstupní části má sídlit muzeum Kryla. "Už nyní nás kontaktují lidé a nabízejí materiály a předměty, které se ke Karlu Krylovi vážou. Navíc se snažíme narovnat vztahy s jeho ženou v Mnichově. Pokud se nám to podaří, snad bychom získali část jeho pozůstalosti a převezli ji do Kroměříže," plánuje Hebnarová.

Sama expozice by vyšla zhruba na milion. Nemá jít o muzeum, ale aktivní a proměnlivou prezentaci. Připomene osobnost i tvorbu kroměřížského písničkáře a básníka.

"Nebude statická, ale bude se proměňovat v čase a zaměřovat na různá období Krylova života a tvorby," prozradila starostka.

Ve druhé části pak vznikne víceúčelový prostor pro výstavy a vzdělávací či poslechové akce. Přímo na sál bude navazovat nádvoří, které bude v letní sezoně otevřené.

Třetím plánovaným místem má být klidová zóna, kde mohou zájemci relaxovat, ale i diskutovat v užších skupinkách, poslouchat hudbu nebo číst knihy.

Teprve poté by následovala další část rekonstrukce, která se přesune do patra, jež momentálně zabírá divadelní sál a zázemí kroměřížských ochotníků. Ti musejí počítat s dočasným omezením.

"Provoz bude stísněný, ale co možná nejméně," slíbila Hebnarová.

Muzeum Karla Kryla by mělo vzniknout v úplném centru Kroměříže.

Muzeum Karla Kryla by mělo vzniknout v úplném centru Kroměříže.