Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kroměříž se inspirovala Vsetínem, chystá stěhování Romů na okraj města

  18:14aktualizováno  18:14
Postupem Vsetína nebo Holešova se inspirovala radnice Kroměříže. Sociálně slabé chce z kolonie Račín vystěhovat pryč. Místo jejich domků vzniknou byty pro seniory.

Kroměříž se chce inspirovat Vsetínem, který nechal na okraji města vybudovat dvě kontejnerové bytovky, kam přestěhoval sociálně slabé obyvatele, v drtivé většině Romy. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Mezi nízkými domky si hrají děti s míčem, dospělí posedávají na zápraží, venkovní prádelní šňůry jsou obsypány oblečením. V kroměřížské kolonii Račín v místní části Dolní zahrady žije ve 29 bytech zhruba stovka sociálně slabších lidí, převážně Romů.

Těm ale hrozí, že se v příštích letech budou muset stěhovat jinam. Radnice totiž plánuje demolici domů, ve kterých bydlí, a následnou výstavbu bytů pro seniory. Současní obyvatelé Račína by se pak přesunuli na jiné místo ve městě.

„Chceme jim zajistit odpovídající bydlení. Zvažujeme více lokalit, ve kterých by sociální byty mohly vzniknout. Jejich seznam ale zatím zveřejňovat nebudeme,“ informoval místostarosta Pavel Motyčka.

Podobný model už ve Zlínském kraji vyzkoušela jiná města.

Ve Vsetíně nechal starosta Jiří Čunek v roce 2006 vystěhovat většinu Romů ze zchátralého pavlačového domu u polikliniky do kontejnerových bytovek na okraji města (psali jsme zde).

Vsetín má peníze pro Poschlu

Vsetín byl zařazen do takzvaného Koordinovaného přístupu k sociálně vyloučeným lokalitám vládní Agentury pro sociální začleňování. Díky spolupráci s agenturou by tak mohl získat evropské peníze. Město se zároveň zavazuje, že bude řešit problémy v oblastech vzdělávání, bydlení, rodiny, bezpečnosti či zdraví a další aktivity směřující k integraci.

Před lety nechala radnice vystěhovat z centra desítky převážně romských obyvatel, s nimiž měla problémy při placení nájemného. Část získala ubytování v lokalitě Poschla na okraji města, některé romské rodiny skončily v jiných částech republiky.

Lokalita Poschla byla také podle zástupců agentury důvodem, proč město loni neuspělo u monitorovacího výboru a nebylo vybráno ke koordinovanému přístupu.

Zastupitelé letos v červnu rozhodli o tom, že město přihlášku k přijetí do výzvy agentury opět podá, a tentokrát uspěli. Loňské přihlášce podle ředitele agentury Radka Jiránka chyběly informace o budoucnosti lokality.

Starosta Vsetína Jiří Čunek hrozil, že pokud by město s přihláškou ke spolupráci s agenturou neuspělo, mohla by radnice sáhnout k vystěhování nepřizpůsobivých lidí z města (více zde).

Na výstavbu bydlení v lokalitě Poschla s kontejnerovými domy dostalo město před deseti lety dotaci asi 20 milionů korun, celý projekt stál 40 milionů.

„Udržitelnost projektu je dalších 20 let, lokalitu tedy není možné zrušit a sociálně vyloučené odstěhovat do centra,“ sdělil starosta Jiří Čunek.

Na Poschle je 36 bytů, žije v nich 180 lidí. Město podle Čunka nemá žádné volné byty, které by tamním obyvatelům nabídlo. Osm rodin se však již díky řádnému fungování z Poschly dostalo a získalo byty v centru. (ČTK)

Podobně se v Holešově Romové stěhovali ze zanedbaných domů na Školní ulici do nových bytů na Bořenovské (více zde).

„Budeme hledat příklady dobré praxe v městech, kde to funguje,“ naznačil Motyčka.

Problémy úplně nezmizely

V sociálně vyloučené lokalitě Račín, která leží uprostřed zástavby rodinných domů, v posledních letech eskaluje napětí mezi romskou menšinou a místními starousedlíky (o tamní situaci jsme psali v roce 2013).

„Vzniká tu řada konfliktů. Romské děti chodí lidem z okolí do zahrad, velké střety jsou i mezi samotnými Romy,“ popsala opoziční zastupitelka Daniela Hebnarová.

Ta kvůli napjaté situaci před několika lety ještě jako starostka nechala na místě zintenzivnit hlídky městské policie.

„Dříve to bývalo horší, dnes se veřejný pořádek na Račíně výrazně nevymyká jiným lokalitám,“ konstatoval ředitel kroměřížských strážníků Libor Kubiš.

Souhlasí s ním i terénní pracovnice neziskové organizace Argo Jana Juráňová, která sem pravidelně dochází.

„Žádné velké výtržnosti se tam nedějí. Část problémových obyvatel už se odstěhovala, občasné potíže působí snad jen jedna rodina, která na Račíně bydlí čtyři roky,“ vysvětlila.

Motyčka ale upozornil na časté stížnosti ze strany obyvatel okolních domů. „Trápí je hluk, ničení majetku, stávají se také terčem vyhrožování,“ vyjmenoval.

Žádostí seniorů je 1 300

Právě odstěhování Romů má životní podmínky na Račíně výrazně zlepšit.

„Problémy soužití minority a majority se tím ale pouze přesunou na jiné místo ve městě,“ poukázala Hebnarová.

„Případnou lokalitu pro stěhování vybereme tak, aby k obtěžování nedocházelo,“ opáčil Motyčka.

Zároveň zdůraznil, že prioritou je na Račíně vybudování domků s malometrážními byty pro soběstačné seniory.

„Máme ve městě 1 300 žádostí o umístění do domovů pro seniory, to je obrovské číslo,“ vypočítal.

Bytů by v lokalitě mohlo postupně vzniknout více než třicet, prvních osm už v roce 2018. Do té doby také musí být hotové náhradní ubytování pro romskou menšinu.

„Zatím celý projekt analyzujeme, je z velké části vázaný na dotační peníze. Zda se do něj pustíme, chceme mít jasno co nejdřív,“ doplnil místostarosta.Nejčtenější

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....Dodávka se srazila s koněm. Zvíře uhynulo, pro jezdkyni letěl vrtulník

Kůň střet s dodávkou nepřežil.

Vážná zranění ráno utrpěla dívka na koni při střetu s dodávkou ve Valašském Meziříčí. Zvíře na místě uhynulo. Jezdkyni...

U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Muž bez přilby nepřežil srážku na cyklostezce, jel zřejmě opilý

Ilustrační snímek

Srážku dvou cyklistů na Valašsku jeden z nich nepřežil. Jel bez přilby a při pádu utrpěl poranění hlavy, jemuž v...

Další z rubriky

Výnosy zemědělců jsou kvůli suchu nižší, obilí je ale kvalitní

Ilustrační snímek

Letošní žně ve Zlínském kraji končí. Výnosy ovlivnilo netypické počasí, úplně totiž chybělo klasické jaro a opět bylo...

Vandal poškodil oplocení, myslivci přišli o bažanty za statisíce

Ilustrační snímek

Myslivci na Zlínsku přišli za jediný den o všech 150 bažantů, které chovali v bažantnici. Neznámý pachatel poškodil...

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Najdete na iDNES.cz