Díky dotacím státu a města se Kroměříž bude dále zvelebovat.

Díky dotacím státu a města se Kroměříž bude dále zvelebovat. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Krize nevadí. Kroměříž zvýší dotaci na opravu historických domů

  • 0
Na stavu historických budov v Kroměříži by vůbec nemělo být znát, že se městská pokladna potýká s nižšími příjmy. Radnice získala od státu znovu zhruba 1,5 milionu korun na opravu staveb v památkové zóně, navíc poprvé dotaci využije i pro zvelebení svého majetku.

Mezi majitele budov v centru města tak radnice rozdělí zhruba stejnou částku jako v minulých letech. Nové fasády a opraveného podloubí se tak dočkají třeba dva domy na Velkém náměstí, rekonstrukcí projde i chrám svatého Mořice.

Poprvé ve dvacetileté historii, kdy se město o peníze z Programu regenerace městské památkové zóny hlásí, však hodlá investovat také do vlastního majetku. "Opravíme dřevěná okna na radnici," potvrdila radní Blanka Šimůnková. Kvůli tomu se také zvýší částka, kterou radnice na opravy doplácí. Zatímco v předchozích letech činila něco kolem 380 tisíc, letos bude o 100 tisíc vyšší.

Systém se osvědčil, jen ministerstvo posílá málo peněz

Princip získávání peněz je jednoduchý. Na opravu objektu se složí stát, město a majitel. Je přitom v zásadě jedno, jestli jde o majetek soukromý, městský nebo církevní. Majitelé budov požádají o peníze město, to všechny žádosti sečte a požádá o peníze stát.

Spolehnout se může na to, že ministerstvo kultury pošle výrazně menší částku, takže radnice pak musí ze všech zájemců vybrat ty, které podpoří.

Podmínkou získání peněz je, že budova stojí v městské památkové rezervaci a že majitel dokončí práce v tom kalendářním roce, ve kterém příspěvek dostal. Nehrozí tak, že by se domy na náměstí zahalily do lešení a zůstaly za ním několik let.

Za dvacet let získala Kroměříž více než čtyřicet milionů korun

Letos peníze dostanou například majitelé dvou objektů na Velkém náměstí. U hotelu Haná a měšťanského domu, ve kterém sídlí církevní základní škola, tak bude letos nová fasáda a opravené podloubí. Peníze dostane například i chrám svatého Mořice.

"Tam se loni podařilo opravit jednu věž a pískovcové prvky na ní. Letos mohou opravit druhou," popsala Šimůnková.

Za dvacet let takto přiteklo do města 42 milionů korun. "Ty peníze jsou tady skutečně znát," potvrdil opoziční zastupitel Pavel Motyčka. "Musíme město uvnitř opravovat a povzbuzovat majitele domů, aby je také opravovali, takže to vidím jako smysluplně utracené peníze."

Starostka měla obavy, zastupitelé ji přehlasovali

Opravené kino Nadsklepí v Kroměříži

Ještě před koncem roku přitom hrozilo, že město o tento zdroj přijde, přesněji řečeno, že ho letos nebude moct využívat. Kvůli částce, kterou musí radnice doplatit. "Tento rok bude z pohledu financí krizový, a my si nemůžeme dovolit dávat peníze na opravy památek, natož těch, které městu nepatří," argumentovala tehdy starostka Daniela Hebnarová.

Zastupitelé ale její názor přehlasovali a dohodli se, že o peníze požádají s tím, že pokud si město nebude moci dovolit přidat svůj díl, vrátí je. "Doplatek není tak vysoký v porovnání třeba s nesmyslnou rekonstrukcí kina Nadsklepí, kde jsme utratili mnohem víc," upozornil zastupitel Motyčka.

V samém závěru roku se ale ukázalo, že hospodaření města neskončilo tak zle, jak se předpokládalo. "To je jeden z důvodů, proč můžeme peníze čerpat," připustila starostka Hebnarová. "Důležité je i to, že jsme tam zařadili radnici. Na městské budovy se v předchozích letech nepamatovalo."