Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krize nevadí. Kroměříž zvýší dotaci na opravu historických domů

  9:17aktualizováno  9:17
Na stavu historických budov v Kroměříži by vůbec nemělo být znát, že se městská pokladna potýká s nižšími příjmy. Radnice získala od státu znovu zhruba 1,5 milionu korun na opravu staveb v památkové zóně, navíc poprvé dotaci využije i pro zvelebení svého majetku.

Díky dotacím státu a města se Kroměříž bude dále zvelebovat. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Mezi majitele budov v centru města tak radnice rozdělí zhruba stejnou částku jako v minulých letech. Nové fasády a opraveného podloubí se tak dočkají třeba dva domy na Velkém náměstí, rekonstrukcí projde i chrám svatého Mořice.

Poprvé ve dvacetileté historii, kdy se město o peníze z Programu regenerace městské památkové zóny hlásí, však hodlá investovat také do vlastního majetku. "Opravíme dřevěná okna na radnici," potvrdila radní Blanka Šimůnková. Kvůli tomu se také zvýší částka, kterou radnice na opravy doplácí. Zatímco v předchozích letech činila něco kolem 380 tisíc, letos bude o 100 tisíc vyšší.

Systém se osvědčil, jen ministerstvo posílá málo peněz

Princip získávání peněz je jednoduchý. Na opravu objektu se složí stát, město a majitel. Je přitom v zásadě jedno, jestli jde o majetek soukromý, městský nebo církevní. Majitelé budov požádají o peníze město, to všechny žádosti sečte a požádá o peníze stát.

Spolehnout se může na to, že ministerstvo kultury pošle výrazně menší částku, takže radnice pak musí ze všech zájemců vybrat ty, které podpoří.

Podmínkou získání peněz je, že budova stojí v městské památkové rezervaci a že majitel dokončí práce v tom kalendářním roce, ve kterém příspěvek dostal. Nehrozí tak, že by se domy na náměstí zahalily do lešení a zůstaly za ním několik let.

Za dvacet let získala Kroměříž více než čtyřicet milionů korun

Letos peníze dostanou například majitelé dvou objektů na Velkém náměstí. U hotelu Haná a měšťanského domu, ve kterém sídlí církevní základní škola, tak bude letos nová fasáda a opravené podloubí. Peníze dostane například i chrám svatého Mořice.

"Tam se loni podařilo opravit jednu věž a pískovcové prvky na ní. Letos mohou opravit druhou," popsala Šimůnková.

Za dvacet let takto přiteklo do města 42 milionů korun. "Ty peníze jsou tady skutečně znát," potvrdil opoziční zastupitel Pavel Motyčka. "Musíme město uvnitř opravovat a povzbuzovat majitele domů, aby je také opravovali, takže to vidím jako smysluplně utracené peníze."

Starostka měla obavy, zastupitelé ji přehlasovali

Opravené kino Nadsklepí  v Kroměříži

Opravené kino Nadsklepí v Kroměříži

Ještě před koncem roku přitom hrozilo, že město o tento zdroj přijde, přesněji řečeno, že ho letos nebude moct využívat. Kvůli částce, kterou musí radnice doplatit. "Tento rok bude z pohledu financí krizový, a my si nemůžeme dovolit dávat peníze na opravy památek, natož těch, které městu nepatří," argumentovala tehdy starostka Daniela Hebnarová.

Zastupitelé ale její názor přehlasovali a dohodli se, že o peníze požádají s tím, že pokud si město nebude moci dovolit přidat svůj díl, vrátí je. "Doplatek není tak vysoký v porovnání třeba s nesmyslnou rekonstrukcí kina Nadsklepí, kde jsme utratili mnohem víc," upozornil zastupitel Motyčka.

V samém závěru roku se ale ukázalo, že hospodaření města neskončilo tak zle, jak se předpokládalo. "To je jeden z důvodů, proč můžeme peníze čerpat," připustila starostka Hebnarová. "Důležité je i to, že jsme tam zařadili radnici. Na městské budovy se v předchozích letech nepamatovalo."
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Frekventovaný most mezi Otrokovicemi a Tlumačovem bude do října zavřený

(Ilustrační snímek)

Řidiče na Zlínsku zbrzdí opravy dvou důležitých cest. Silničáři částečně uzavřeli příjezd na největší zlínské sídliště...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Fúzi nemocnic neděláme kvůli záchraně té zlínské, ujišťuje šéf Maráček

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Plánované sloučení čtyř krajských nemocnic budí velké emoce a obavy mezi politiky, lékaři či obyvateli regionu. Vedení...

Najdete na iDNES.cz