Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kritizovaný obchvat Kroměříže by mohl vést jinudy, slíbili politici

  9:29aktualizováno  9:29
Kritizovaná trasa plánovaného obchvatu Kroměříže by se přece jen mohla změnit. Poté, co se proti plánu ve městě zvedla vlna odporu, vedení radnice slíbilo, že předloží nové varianty, kudy by mohla silnice vést.
Stavba silnice (Ilustrační snímek).

Stavba silnice (Ilustrační snímek). | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Vedení Kroměříže na posledním zasedání zastupitelů přislíbilo, že nové návrhy občanům předloží během dubna. Plánovaný jižní obchvat chtějí zastupitelé zanést do připravovaného územního plánu. "Uděláme setkání s veřejností, kde nové varianty projednáme," podotkla starostka Daniela Hebnarová.

O tom, jaký zájem lidé ve městě o tohle téma mají, svědčil natřískaný sál při jednání zastupitelstva a následná bouřlivá debata.

Co lidé řešili? Dnes vede trasa chystaného obchvatu kolem Bagráku, ulicí Na Hrázi, Altýře, volnými plochami Vážanského rybníka, Loukami a plochou Újezd. Podle platného územního plánu města jsou to ale pořád lokality určené k bydlení a podnikání.

"Kolem Bagráku navíc vede cyklostezka, je tam klidová zóna v přírodě," popsal jeden z obyvatel Petr Komínek.

Nový územní plán má radnice schválit nejpozději do roku 2015. A lidé chtějí dosáhnout toho, aby v něm byla trasa pro obchvat Kroměříže zakreslena jinak. Momentálně totiž vede přes pozemky, na kterých majitelé nemohou stavět, protože je blokuje stavební uzávěra.

Nový návrh musí schválit kraj

"Nejvíc mi na celé situaci vadí, že radnice před lety rozhodla, kudy obchvat povede a lidé o tom nevěděli," zlobí se další z obyvatel Kroměříže Vojtěch Masný.

V místech, kde se s novou silnicí počítá, koupil v roce 2006 pozemek na stavbu rodinného domu. "Právě proto, abychom předešli nepříjemným překvapením, jsem se před koupí podíval do územního plánu města. Ta lokalita byla určena k bydlení, tak jsme pozemek koupili," popsal.

"O dva roky později se pár lidí na radnici rozhodlo, že tudy povede silnice. Věřím, že to vyvěsili na nějakou úřední desku, ale kdo to čte? Donedávna jsem o tom vůbec nevěděl," dodal Masný.

Jiný muž zase hodlal rozšířit podnikání. "Zajistil jsem si finance a začal shánět potřebná povolení," řekl Jiří Ševčík. "Teprve tehdy jsem zjistil, že mám na vlastním pozemku stavební uzávěru a poprvé slyšel o obchvatu," popsal podnikatel. (o jeho případu čtěte zde)

Obrat k lepšímu mohou lidé reálně pocítit nejdřív letos na podzim. Město totiž může uvolnit aspoň některé pozemky, které stavební uzávěra blokuje.

"Koridor pro obchvat je teď místy široký až 400 metrů. Mohli bychom trasu zpřesnit, vytyčený koridor tak zúžit a aspoň některým lidem parcely uvolnit," vysvětlila radní Blanka Šimůnková. Je to nejrychlejší možnost, jak může město lidem vyjít vstříc.

"Věřím, že najdeme jinou lokalitu, kudy by silnice mohla vést," nepochybuje Šimůnková. "Ale nový návrh budou muset nejprve schválit krajští úředníci. A dokud to neudělají, bude platná současná trasa. Zúžení koridoru tak bude rychlejší," dodala.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

VIDEO: Traktory brázdily motokrosovou trať, za volant usedly i tři ženy

Šestý ročník tradiční Traktoriády ve Zděchově na Vsetínsku (21. dubna 2018).

Rozblácenou lesní cestu plnou děr, vodních jezírek s metrem a půl vody, ostré zatáčky i prudký kopec museli o víkendu...

Děti kouřily marihuanu, ve škole ji také prodávaly. Problémy řeší i jinde

Budova Základní školy Staré Město.

Uherskohradišťská policie vyšetřuje skupinu dětí, které cestou ze školy ve Starém Městě kouřily marihuanu. Případ...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Najdete na iDNES.cz