Epicentrum jednoho z výbuchů

Epicentrum jednoho z výbuchů | foto: Policie ČR, iDNES.cz

Epicentra výbuchů ve Vrběticích prohledají kriminalisté. Po roce a půl

  • 0
V areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde vybuchly dva muniční sklady, vrcholí přípravy na to, aby se k epicentrům dostal speciální tým. Policisté a hasiči dokončují opravy cesty a stavbu ochranného valu.

„Už se blížíme, za několik týdnů můžeme vstoupit do epicenter,“ potvrdila mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková.

Jestli bude mít nějaký smysl ohledání venkovního prostoru, který dlouhou dobu neřízeně zarůstal, pršelo na něj a padal sníh, nikdo nechce komentovat.

Nicméně policie se na to pečlivě připravuje už několik měsíců. Skupina policistů a hasičů zpevňuje a opravuje původní přístupové cesty, také staví nové komunikace včetně zpevněného prostoru a odstavné plochy. Navíc poblíž epicenter vzniká i ochranný val.

Podle policie jsou všechny tyto stavby nutné, aby se k místu dostala a měla se kde otáčet terénní auta i těžká technika, aby měli policisté únikovou cestu a aby byli v bezpečí v dočasném logistickém zázemí.

Speciální patnáctičlenný tým složený z policistů, hasičů a kriminalistů bude rozdělený na dvě skupiny a veškeré práce v epicentrech budou mít zvýšený rizikový režim.

„Například někteří policisté musejí absolvovat speciální zdravotnické školení,“ upozornila Kozumplíková.

Záchranáři opět postrádají miliony korun

Zvýšený dozor bude držet i záchranka. „Riziko na místě bude totiž větší než dosud,“ vysvětlil ředitel krajské záchranné služby Josef Valenta.

Právě záchranáři ale už půl roku čekají na to, až jim stát zaplatí mimořádné výdaje za služby v areálu muničních skladů. Každý den se tam totiž střídají zdravotníci a měsíčně to záchranku stojí skoro půl milionu korun.

Na peníze čekali loni (psali jsme zde) a čekají na ně znovu. Za půl roku hospodaření postrádají 2,7 milionu korun.

„Je to setrvalý stav, který nám velmi komplikuje situaci,“ konstatoval Valenta.

Kvůli zmatkům s odškodněním chce kraj změnit zákon

Finance nepřišly ani na účty obyvatel okolních obcí a firem, kteří si požádali o odškodnění a Zlínský kraj jejich prosbě vyhověl.

Dohromady by 38 žadatelů mělo dostat více než milion korun. Za zvýšené náklady na cestování kvůli uzavřené silnici nebo za přerušení výroby a ušlý zisk ve firmách (více zde).

Stát ale tyto peníze poslat nechce a Zlínský kraj také ne. Navzájem tvrdí, že odškodnění je věcí toho druhého.

„Vyšlo najevo, že zákon o integrovaném záchranném systému neobsahuje dostatečně jasnou a úplnou úpravu této problematiky. Jsou tam rozdílné výklady,“ zdůraznil hejtman Stanislav Mišák.

Proto úředníci na kraji zpracovali upřesnění zákona, poradili se se všemi třinácti dalšími kraji, a když ho zastupitelé na konci června schválí, odešlou ho předsedovi Poslanecké sněmovny.

Z upřesnění by pak mělo být jasné řešení pro podobně komplikované nenadálé události.

Stát přesně řekne, jaké má mít žádost o náhradu náležitosti, pak rozhodne, kdo na ni má nárok, a nakonec ji také ze státní pokladny zaplatí. Kraj jen žádosti přijme.