Areál Baťovy nemocnice ve Zlíně

Areál Baťovy nemocnice ve Zlíně | foto: KNTB Zlín

Zadlužená zlínská nemocnice potřebuje půl miliardy, kraj peníze nedal

  • 11
Mimořádné středeční jednání krajských zastupitelů, na kterém se mělo vyřešit co se zadluženou zlínskou nemocnicí, skončilo bez výsledku. Krajská nemocnice, která se potýká s miliardovým dluhem, akutně potřebuje 500 milionů korun. Zatím je nedostala.

Zlínská nemocnice je nejzadluženějším českým špitálem. V polovině roku její závazky vůči dodavatelům a bankám přesáhly miliardu korun.

Přestože ztráta narůstá každým dnem, mimořádné jednání zastupitelů žádné řešení nepřineslo. "Seděli jsme tady zbytečně," konstatoval lidovecký zastupitel Ludvík Hovorka.

Po téměř čtyřhodinové diskusi se zastupitelé shodli na jediné věci. Úřednickou hantýrkou řečeno, "vzali na vědomí" stabilizační plán, který má špitál vyvést ze stamilionových dluhů.

Ředitel Calábek: Potřebujeme finanční pomoc od kraje

Pavel Calábek vedl zlínskou nemocnici téměř tři roky od roku 2005. Před třemi měsíci se do ní vrátil z funkce ředitele Kroměřížské nemocnice.

Teď máte za úkol vyvést největší krajskou nemocnici z dluhů. Jak se vám to daří?
Nemůžete čekat, že všechno změníme hned. Zdravotnictví v této nemocnici je na velmi vysoké úrovni, ale nejde ji jako celek otočit na opačnou stranu a být okamžitě na nule. Děláme změny, které se projeví, nicméně ne ze dne na den.

Dobře, ale kraj chce plán, který by měl zastavit její propad.
To ano. My však nečekáme, jak se k němu zastupitelé postaví, takže jednáme hned. Zastavili jsme nákupy přístrojů, které nejsou nezbytné. Zastavili jsme investiční akce. Závazky vůči dodavatelům jsme za dva a půl měsíce snížili o pětatřicet milionů.

Jednáte se zdravotními pojišťovnami?
Podařilo se nám asi o dvacet milionů korun navýšit zálohové platby od pojišťoven. Ale zásadní je i úhradová vyhláška. Chceme mít vyrovnané hospodaření, ovšem neobejdeme se bez kraje. Během tří let bychom potřebovali asi 300 milionů korun.

Odborníci lékařům vyčítají, že dělají například více totálních endoprotéz, než je domluveno s pojišťovnou, a výkony pak musí platit sama nemocnice. Je to tak?
Ano. Jde o endoprotézy i například kardiostimulátory. My však chceme, aby se nastavená pravidla začala dodržovat. Aby neléčili na úkor nemocnice.

Ale to lékaři mnohdy ani neví, protože nemají zpětnou vazbu?
Jistě. Je pravda, že motivační systém tady neexistuje. Proto na něm začneme pracovat.

Dotkne se dodržování limitů vůči pojišťovnám i pacientů?
Akutních stavů určitě ne, ale na závěr roku je možné, že některé operace odložíme.

Chystáte propouštění?
Budeme dělat drobné redukce, což postihne asi 25 lidí.

A to přesto, že dokument, který už několikrát přepracovával nový ředitel nemocnice Pavel Calábek, kritizovali i členové vedení kraje.

"Je stále nedostatečný. Pořád nevěřím, že toto vedení nemocnici dokáže stabilizovat," prohlásil náměstek pro zdravotnictví Lubomír Nečas z SPOZ.

Nápad s půlmiliardovou injekcí, kterou by kraj nemocnici pomohl, ale neprošel.

Koalice upozorňovala na to, že v krajském rozpočtu taková částka není a vzít si úvěr není zase tak jednoduché.

Materiál a léky za 750 milionů

"Pokud dáme nemocnicím každý rok půl miliardy, tak to pro ně bude velmi pohodlné," namítal hejtman Stanislav Mišák, který připomněl i návrh na zřízení firmy, která by levněji nakupovala materiál a léky pro krajské nemocnice.

Větší část debaty ovšem zastupitelé využili k vzájemnému obviňování z toho, kdo za současný stav vlastně může. Koalici se nelíbil ani návrh, aby kraj pravidelně kontroloval dodržování stabilizačního plánu.

"Bez kontroly byla nemocnice několik let, a pokud ji nechtějí kontrolovat ani v budoucnu, tak to o něčem vypovídá," poznamenal Václav Rýznar, který učí na lékařské fakultě v Olomouci a o situaci ve Zlíně se zajímá.

Ještě před pár měsíci to vypadalo, že loňský rok skončil pro nemocnici ztrátou ve výši 65 milionů korun. A že je tedy menší, než byla rok předtím. "Teď ale víme, že je to jinak," upozornil Nečas.

Poté, co si zdravotní pojišťovna vzala zpět peníze, které nemocnici neuznala, se skutečná ztráta vyšplhala na 158 milionů korun. Dodavatelům materiálu a léků má platit zhruba 750 milionů. Z toho zhruba 80 milionů dluží společnosti Magellan, která patří do polské kapitálové skupiny.

"Aktuálně je nemocnice v pásmu bankrotu," prohlásila opoziční zastupitelka za STAN a TOP 09 Lenka Mergenthalová. Nečas ale její slova odmítl.

Nové vedení zrušilo nápojové automaty

Za posledních šest let se ve zlínské nemocnici pětkrát změnilo vedení. I Calábek se do ředitelského křesla vrátil po několika letech. A po jmenování nového ředitele se atmosféra ještě zhoršila.

"Podvědomě všichni tušíme, že dál to takto nejde. Přitom však nevím, co nás vlastně čeká," přiznal primář novorozeneckého oddělení Jozef Macko.

Většina lékařů zatím netuší, jak se jich a jejich oddělení dotknou chystané změny. Už vědí, že šetření se dotkne materiálu, léků, služeb ale také konkrétních lidí. Přitom podle odborníků jsou lékaři ve zlínské nemocnici velmi kvalitní a výkonní.

Calábek pouze ujistil, že počet zaměstnanců, kteří budou muset nemocnici opustit, "nebude velký".

Nové vedení má krajská nemocnice tři měsíce. Za tu dobu se podle ředitele podařilo snížit závazky, zvýšit zálohy od zdravotních pojišťoven nebo naplánovat výběrová řízení na dodavatele.

Kromě toho nové vedení zrušilo nájemní smlouvu se zlínskou firmou Novomatic, která měla v areálu nápojové automaty a každý měsíc za to nemocnici platila 3,5 tisíce korun.

"Automaty dalších dvou firem ale zůstaly, takže se proti tomu bráníme," oznámil jednatel firmy Lubomír Matulík. S žádostí o prošetření se obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže i státní zastupitelství.