Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Zlínská nemocnice je stále bez plánu záchrany, zastupitelé bod stáhli

  • 2
Krajští zastupitelé měli projednávat takzvaný stabilizační plán, který má vyvést zlínskou nemocnici Tomáše Bati z obřích dluhů, nakonec se tak ale nestalo. Materiál totiž zastupitelé dostali do rukou, až když se sešli. V předstihu ho měl jen hejtman Stanislav Mišák.

Od hejtmana se materiál až po několika dnech dostal k radním a s dalším zpožděním pak k zastupitelům. "Nebyl to úmysl," bránil se Mišák.

Bod zdravotnictví proto z posledního jednání zastupitelstva stáhl a nové vedení zlínské nemocnice tak ani po třech měsících nemá dokument, ve kterém bude jasně řečeno, jak a kde ušetří peníze.

Nemocnice T. Bati

Od června ji řídí nové představenstvo v čele s bývalým ředitelem špitálu v Kroměříži Pavlem Calábkem. Ten je současně ředitelem nemocnice.

Má 2 190 zaměstnanců a leží v ní ročně na 40 000 pacientů. K dispozici je tam přes 900 akutních lůžek.

Jediným vlastníkem nemocnice je Zlínský kraj. Rozhodovací pravomoci v ní má valná hromada složená ze členů rady Zlínského kraje.

Ředitel nemocnice Pavel Calábek přitom už předložil tři návrhy. Dva mu vrátili radní a výhrady měli také k poslednímu dokumentu, který dostali v pondělí, dva dny před zastupiteli.

I ten se tedy bude měnit. O první verzi záchranného plánu prohlásila například členka dozorčí rady nemocnice, že je to nicneříkající materiál. "Chyběly termíny úspor i konkrétní našetřené částky," upřesnila krajská zastupitelka a členka dozorčí rady Hana Příleská.

Zlínská nemocnice je největší v kraji a momentálně jedna z nejvíce zadlužených v republice. Nové představenstvo v čele s Calábkem přitom krajští radní dosadili právě pro to, aby nemocnici z dluhů vyvedl.

Momentálně přesahuje ztráta za poslední roky 630 milionů korun a dluh je vyšší než 200 milionů. Špitál potřebuje zásahy okamžitě, protože každý měsíc se částka zvyšuje o další miliony.

"Ztráta je obrovská a tři měsíce je dost dlouhá doba na rychlá opatření," konstatovala opoziční zastupitelka a kroměřížská lékařka Lenka Mergenthalová.

Zlín je extrém, varuje odborník

"Situace je špatná ve všech nemocnicích, ale ve Zlíně je to extrém," upozornil Václav Rýznar, který učí na lékařské fakultě a deset let vedl olomouckou fakultní nemocnici.

Sám Calábek se odmítá vyjadřovat, neodpovídá na dotazy a odkazuje se na "sto dní hájení".

"Žádných sto dní hájení ale nedostal," reagoval hejtmanův náměstek za zdravotnictví Lubomír Nečas. Právě on už před prázdninami upozorňoval na to, že nemocnice bude co nejdříve potřebovat finance od kraje. Aktuálně minimálně 150 milionů korun.

V minulosti přitom kraj zachraňoval nemocnici už několikrát. Dal jí budovy, pozemky i 400 milionů korun. A přesto je na tom špitál stále hůř.

"Peníze odtékají pryč, plánů už bylo několik, ale nemocnice je čím dál víc destabilizovaná," oznámila Příleská.

Podle odborníků má nemocnice problémy s tím, že lékaři nevykazují pojišťovně všechny výkony. Také léčí nadprůměrně draze, protože na dodavatele materiálu a služeb nedělá výběrová řízení. Čeká ji i splácení dluhů firmě Magellan.

Bez razantního snížení nákladů a personálních změn se podle některých zastupitelů nemocnice stejně neobejde.