Zlínský kraj finančně motivuje deváťáky, aby se rozhodli pro studium na učilištích. Ilustrační foto

Zlínský kraj finančně motivuje deváťáky, aby se rozhodli pro studium na učilištích. Ilustrační foto | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Kraj bojuje s úbytkem studentů na učilištích, žákům nabízí stipendium

  • 0
Zlínský kraj se rozhodl finančně motivovat deváťáky, aby se rozhodli pro řemeslo. A jeho snahy se vyplácejí. Na učiliště v kraji se nyní hlásí stabilní počet žáků, i když dětí z devátých tříd ubývá.

"Jsme s nimi velmi spokojení. Díky stipendiím se zastavil odliv žáků, a navíc fungují jako motivace," uvedl Jiří Polanský, ředitel Středního odborného učiliště v Uherském Brodě.

Učni totiž nesmějí mít ani hodinu neomluvené absence, aby získali tři sta korun měsíčně za docházku v prvním ročníku. S každým rokem se částka o sto korun zvyšuje. "Většinou si to pečlivě hlídají, zlepšil se jim i prospěch," dodal Polanský.

Zájem o stavebnictví roste, úbytek hlásí strojírenství

V novém školním roce měly největší úspěch stavební obory jako například instalatér, klempíř nebo tesař. "Kromě stipendií, za které si zaplatí třeba dojíždění do školy, tomu nahrála i krize. Rodiče začali mnohem víc rozmýšlet, kam dítě dát, aby to mělo smysl," míní Václav Urban, zástupce ředitelky Střední průmyslové školy stavební ve Valašském Meziříčí.

"Takový řemeslník, pokud je šikovný, si může vydělat slušné peníze. A rodiče to vědí," podotkl Urban.

Podle ředitele otrokovické střední odborné školy Libora Basela má možná vliv i státní maturita. "Třeba z ní někteří mají obavy a raději zvolí učební obor," uvažoval. Se stipendiem od kraje je spokojený. "Je to dobrá věc, nepotýkáme se s poklesem žáků. A je pravda, že poslední dobou stavebnictví táhne," řekl Basel.

Příliv žáků na stavební obory se odrazil v menším zájmu o strojírenství. Například na obor obráběč kovů loni přijaly školy zřizované krajem 89 žáků, letos jen 41. "Rodiče možná stavebnictví vidí jako prosperující obor, zatímco u strojařiny necítí takovou jistotu," odhadl krajský radní zodpovědný za školství Josef Slovák.

Úbytek žáků není na dotovaných oborech znát

Kraj podporuje jedenáct učebních oborů. "A i přesto, že letos nastoupilo o pět nebo šest set deváťáků na střední školy méně, je u oborů se stipendii nárůst o osmnáct studentů," uvedl Slovák.

Některé školy by si proto přály rozšíření podpory i na další obory. "Útlum je například u pekařů nebo zahradníků. Stipendia by je určitě motivovala," tvrdí Polanský. Obory kraj podporuje postupně podle požadavků na trhu práce a také na základě žádostí jednotlivých zaměstnavatelů.

Na příští rok se zařadil do finančně motivovaných oborů i obuvník. Ve Zlíně, tradiční baště obuvnictví, totiž tento obor není momentálně možné vystudovat.

Že je po obuvnících poptávka, potvrdil i předseda představenstva slavičínské obuvnické firmy Prabos plus Juraj Voznár. "Zručné a talentované lidi potřebujeme, v oboru je jich velký nedostatek," poznamenal před časem.