Šéf policie ve Zlínském kraji Jaromír Tkadleček.

Šéf policie ve Zlínském kraji Jaromír Tkadleček. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Lidé méně kradou. Daří se jim lépe, říká zlínský policejní šéf

  • 1
Ve Zlínském kraji se loni stalo historicky nejméně trestných činů. Ubylo hlavně případů vloupání. Zavražděno bylo 22 lidí, číslo však vyrostlo vinou devíti obětí v případu šíleného střelce z Uherského Brodu. Neobjasněná zatím zůstává ozbrojená loupež šperků ze zlatnictví v Uherském Hradišti.

Bývá to nepříjemný zážitek, který už má bohužel za sebou řada majitelů chat či provozovatelů trafik nebo benzinek – rozbité dveře či okno a uvnitř objektu nepořádek a chybějící věci, které si odnesl neznámý zloděj. Pak už nezbývá než zavolat policii, která musí vloupání vyřešit.

Dobrou zprávou je, že takových případů ve Zlínském kraji loni ubylo. A výrazně.

Všech majetkových trestných činů bylo 3 452, což je téměř o tisícovku méně než v roce předchozím. A také díky tomu se celkový počet kriminálních činů poprvé v historii kraje dostal pod osm tisíc.

Navzdory loňské střelbě v Uherském Brodě, při níž šílený muž zabil osm lidí a pak i sebe, to znamená jediné – Zlínský kraj je bezpečnější.

Polovinu trestných činů spáchají recidivisté

Kde hledat příčiny? Podle krajského policejního ředitele Jaromíra Tkadlečka už spousta lidí zkrátka nemá potřebu tolik krást, protože se jim daří lépe.

„Má na to vliv obecný stav ve společnosti, zejména zlepšená ekonomická situace firem i obyvatel. Více obyvatel také investuje do vlastního bezpečí,“ míní Tkadleček.

Pro zloděje a lupiče je dnes složitější překračovat zákon. Nejenže si lidé bedlivěji chrání svůj majetek, ale při sebemenším podezření alarmují policii nebo sami zakročí.

„Tragédie a neštěstí, která se stávají, zvyšují obezřetnost lidí. Ti pak i více spolupracují s policií,“ podotkl Tkadleček.

Aby bylo zřejmé, jak moc se situace v kraji změnila, stačí se opět podívat do statistik: například v roce 1998 se stalo na území Zlínského kraje přes 13 tisíc trestných činů.

V kraji se také mírně zvýšil počet objasněných případů, takových je 59 procent. Zhruba v polovině z nich jsou pachateli recidivisté.

„Jde to ruku v ruce. Trestné činnosti se nejčastěji dopouštějí recidivisté. Víme, co se stalo, když přišla amnestie,“ naznačil náměstek policejního ředitele pro kriminální službu a vyšetřování Jindřich Kučera.

„A už se podařilo řadu recidivistů postavit před soud a odsoudit,“ doplnil.

Lupiče z Hradiště stále hledají

Řada trestných činů však zůstává pořád nepotrestaná. Mezi takové patří vyloupení klenotnictví v centru Uherského Hradiště, které se stalo loni na podzim. Dva ozbrojení lupiči přijeli na motorce a s helmami na hlavách vešli do obchodu.

Zatímco prodavačka začala křičet o pomoc, oni rychle házeli do tašky celá plata se šperky.

Tento případ je výjimečný v tom, že dva kolemjdoucí přiběhli ke klenotnictví a jeden z nich vytrhl pachateli při útěku tašku s lupem za milion korun. Ten ho při tom postřelil. Oba lupiči zmizeli a policie po nich neúspěšně pátrá (více čtěte zde).

„Ještě není všem dnům konec. Můžeme je vypátrat po měsících i po letech,“ vzkázal Tkadleček.

Loupeží ubylo, s objasněním pomáhají noví policisté

Naopak velký úspěch si policie připsala, když rozprášila gang zlodějů aut na Vsetínsku. Nebýt jejich zásahu, o své vozy by přišla celá řada dalších řidičů.

Zlepšenou situaci potvrzuje rovněž fakt, že loni bylo ve Zlínském kraji méně loupeží. Z 85 jejich počet klesl na 51. A více než polovina z nich je vyřešená.

„Na to má vliv, že odliv policistů se zastavil a naopak jich přibývá. Letos by jich mělo přijít třicet,“ těší Tkadlečka.

Policii naopak vadí, že loni bylo v kraji zavražděno 22 lidí, což je velmi vysoké číslo. Devět obětí bylo v případu šíleného střelce z Uherského Brodu (více najdete zde).