Zeď ve 20. letech minulého století firma Baťa postavila kolem závodů ve Zlíně.

Zeď ve 20. letech minulého století firma Baťa postavila kolem závodů ve Zlíně. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Baťovská hesla se na zeď u továrního areálu ve Zlíně nevrátí

  • 11
Kovárna Viva, která rekonstruovala sto metrů dlouhou zeď u baťovského areálu ve Zlíně, na ni nechce vrátit dobové nápisy. Chce dát prostor studentům ke kreativnějšímu řešení. Tento záměr rozladil architekty a osobnosti, které se před lety zasazovaly o záchranu zdi.

Pohyb je život - nehybnost smrt, Silní milují život, Šetřete slovy, Vesele vpřed, Buď práci čest.

Baťovská hesla, která kdysi zdobila zeď oddělující obuvnickou továrnu od města, se na ni zřejmě nevrátí.

Fotogalerie

Dochovaný zbytek zdi dlouhý sto metrů, jenž se dnes táhne už jen kolem 71. budovy, před dvěma lety obnovila společnost Kovárna Viva. Tehdy slibovala, že dobová hesla přijdou zpět na opravenou zeď (více zde).

Nyní názor změnila. "Opatřit ji původními baťovskými hesly nám v dnešní době přijde málo," potvrdil předseda představenstva Kovárny Viva Zbyněk Rozsypal.

Společnost chce dát prostor studentům a čerpat z nápadů mladé generace.

"Oslovili jsme již studenty, kteří by svými nápady mohli přispět k hledání nějakého kreativnějšího řešení. To by ovšem mělo rozhodně respektovat i další architektonický vývoj areálu, konkrétně plánovanou rekonstrukci 91. budovy," doplnil Rozsypal za společnost, která pozemky pod zdí vlastní.

Zlínské osobnosti záměr firmy vůbec nepotěšil

Toto rozhodnutí se však nelíbí lidem, kteří před lety bojovali o její záchranu. Patří mezi ně i řada zlínských osobností, jako například spisovatel Antonín Bajaja, historik David Valůšek nebo přední zlínský architekt Ivan Bergmann, který zpracoval také celý projekt na opravu zdi.

Právě oni v roce 2008 rozpoutali boj o zachování zdi s konečným cílem vrátit na ni původní nápisy a evokovat tak zčásti prostředí z třicátých let.

Uvítali byste návrat baťovských hesel na zeď u továrního areálu ve Zlíně?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 12. dubna 2014. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 499
Ne
Ne 139

"Jsem z celé věci poněkud rozčarovaný," reagoval Bergmann.

"Všechny fáze přípravy se odehrávaly s vědomím, že původní představa o fragmentu tovární zdi s charakteristickými baťovskými nápisy bude chápána jako památkový útvar související úzce s továrnou, a do této představy vložili její iniciátoři nemalé úsilí. V podstatě se dá říci, že ji vytvořili a mají na ni jakási fiktivní autorská práva. Bez jejich nápadu by celá věc nevznikla," popsal Bergmann.

Návrat baťovských hesel očekávala i radnice

Návrat baťovských hesel na zrekonstruovanou zeď podporují také architekti ze zlínské radnice.

"Část zdi, která zůstala zachována, má být připomínkou vývoje továrního areálu a jeho vztahu k městu. V tomto duchu byla také rekonstruována. Myslíme si tedy, že by měla na sobě nést dobová baťovská hesla tak, jak tomu bylo za éry rozkvětu firmy Baťa a vlastně i celého Zlína. Vše ostatní se už jejímu původnímu významu vzdaluje," vzkázal za oddělení urbanismu a architektů mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.

Architekti jsou novým záměrem firmy Kovárna Viva roztrpčeni. "I když neznám okolnosti jejího jednání, musím je vzhledem k výše uvedeným souvislostem a ke škodě celé věci považovat za velmi nefér," uzavřel architekt Bergmann s tím, že už se touto věcí dále nechce zabývat.

Takzvanou baťovskou zeď nechala ve 20. letech minulého století postavit firma Baťa kolem svých závodů.

Oddělovala tak v minulosti tovární areál od obytné zóny a navíc měla také ochrannou funkci. Jako bezpečnostní opatření proti zlodějům byly na její horní hraně skleněné střepy.

Rekonstrukce sto metrů dlouhé unikátní stěny, která se uskutečnila v roce 2012, vyšla tehdy vlastníka na 300 tisíc korun.