Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kroměříž opraví za 12 milionů koupaliště Bajda, otevře ho už v létě

  7:10aktualizováno  7:10
Radnice v Kroměříži nedávno získala stavební povolení k opravě koupaliště Bajda. Aby areál, který je v havarijním stavu, udržela v provozu, zaplatí 12 milionů korun za nové zařízení. Peníze ale půjdou na věci, které návštěvníci příliš neuvidí. Atrakcí jako například tobogan se zatím nedočkají.
Aby si kroměřížští mohli užívat v parných letních dnech koupání, investuje město do oprav Bajdy 12 milionů. (Ilustrační snímek)

Aby si kroměřížští mohli užívat v parných letních dnech koupání, investuje město do oprav Bajdy 12 milionů. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Radnice získala povolení o 14 dní později, než plánovala. "Trvalo to déle kvůli tomu, že koupaliště není jen na městských pozemcích," uvedl vedoucí odboru rozvoje Josef Koplík.

Radnice letos za Bajdu utratí zhruba 12 milionů korun, které ho mají udržet v provozu. Hotovo má být do začátku plavecké sezony, tedy zhruba do poloviny června.

V havarijním stavu je areál déle než rok. "Opravdu reálně hrozilo, že letos zůstane zavřený," potvrdila starostka Kroměříže Daniela Hebnarová. Už loni tam museli krátce před začátkem sezony řešit havárii na rozvodech vody, navíc se do bazénů dostávala rez ze starého potrubí. Právě s jeho rozebíráním dělníci před několika dny začali.

Nové budou rozvody a povrchy

Peníze nyní půjdou hlavně do technického zázemí a rozvodů vody. Nové ale budou i povrchy v bazénech a brouzdališti a ve velkém bazénu se o 30 centimetrů zvýší dno.

"Obávám se, že jinak návštěvníci ty peníze příliš neuvidí. Ale udržíme díky nim Bajdu v provozu," řekla Hebnarová. "Samozřejmě bychom chtěli i klouzačku nebo nějaké menší atrakce pro děti, ale do těch se můžeme pustit až později."

Důvody jsou dva. Peníze a pozemky. Koupaliště totiž leží dílem na pozemcích církve a kroměřížská radnice za ně platí nájem. Zatím není jasné, jestli bude církev žádat o jejich navrácení.

"Budeme usilovat o to, abychom dostali koupaliště do majetku města. Pak teprve do něj můžeme investovat víc než jen to nejnutnější," doplnila starostka.

Na velký tobogan zapomeňte

Venkovní akvapark ale z Bajdy nebude nikdy. Leží totiž v historickém centru města. "To s sebou nese omezení. Třeba vysoký tobogan tam umístit nemůžeme," vysvětlila radní Blanka Šimůnková.

Koupaliště v těsné blízkosti arcibiskupského zámku však má své kouzlo a pro místní je srdeční záležitostí. "Na Bajdě jsem vyrostl a teď tam chodím s vnoučaty," řekl Vladimír Konečný z Kroměříže. "Je to svým způsobem unikát, tak blízko památek a Podzámecké zahrady."

Peníze na opravy město hledalo od loňského podzimu. Zpočátku to vypadalo, že se budou dělat jen nejnutnější opravy za zhruba čtyři miliony korun. Později se po částech přidávaly další peníze. Loni město vybralo na daních víc, než se očekávalo, takže na Bajdu přidalo dalších pět milionů. Zbytek se zaplatí z letošního rozpočtu.

Město si totiž musí s penězi poradit samo, o dotace požádat nemůže právě kvůli tomu, že mu nepatří pozemky pod koupalištěm.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Po čelní srážce dvou motocyklů jeden skončil v lese. Řidič nepřežil

Devětadvacetiletý motocyklista nepřežil u Horní Lhoty na Zlínsku čelní střet s...

Devětadvacetiletý motocyklista zemřel při srážce dvou motorek nedaleko Horní Lhoty na Zlínsku. S druhým strojem se...

Další z rubriky

Zlínský kraj ukázal plán sloučení nemocnic. Žádné rušení, slíbil Čunek

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Zlínský kraj představil podrobnější koncepci řízení nemocnic. Chce je sloučit do jedné. Nejvyšší muž kraje, hejtman...

Obcím klesnou příjmy od státu, starostové se bojí omezení investic

(Ilustrační snímek).

Městům a obcím v posledních letech stále stoupají daňové příjmy, což jim umožňuje více investovat. Teď však může přijít...

Ve Zlínském kraji zase přibývá členů ODS, lidovci a komunisté vymírají

(ilustrační snímek)

Pirátům, SPD Tomia Okamury, ale také ODS ve Zlínském kraji přibývají členové. Naopak lidovců či komunistů je čím dál...

Najdete na iDNES.cz