Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kroměříž posílá auditory do Domu kultury, prověří hospodaření ředitele

  9:14aktualizováno  9:14
Kroměřížská radnice posílá kontrolní audit do svého Domu kultury. Zařízení šéfuje Jiří Králík, někdejší ředitel Letní filmové školy v Uherském Hradišti, kterou však musel opustit, protože skončila ve velkých dluzích a sám Králík tehdy čelil obvinění, že s výsledky hospodaření manipuloval.

Ředitel Domu Kultury v Kroměříži Jiří Králík, který dříve vedl Letní filmovou školu v Uherském Hradišti. | foto: MF DNES

První rok Jiřího Králíka v čele kroměřížského Domu kultury skončil ziskem 41 tisíc korun. Králík sám však během něj přišel o osobní ohodnocení a zatím není jasné, jestli a kdy ho získá zpátky. Za tři měsíce to dělá přes 20 tisíc korun.

Králíka lidé znají hlavně ve spojení s Letní filmovou školou v Uherském Hradišti, která pod jeho vedením vyrostla na jednu z nejvýznamnějších akcí v zemi. Skončila ale v několikamilionových dluzích, a Králík proto z ní musel odejít. Čelil totiž obvinění, že manipuloval s hospodářskými výsledky. Sám to ale kategoricky odmítl a označil za pomluvu.

Nyní tvrdí, že potíže nejsou ani v kroměřížském Domě kultury. "Nedostatky, kvůli kterým jsem o část platu přišel, jsem napravil," prohlásil Králík. Šlo především o to, že nesprávně podepisoval doklady nebo že nepozastavil své podnikání v oblasti kultury.

"Věřím, že už je všechno v pořádku, to ale musí říct kontrolní audit, ne pan ředitel," reagovala starostka Kroměříže Daniela Hebnarová, která před nástupem Králíka Dům kultury krátce vedla.

Teprve po auditu se rada města rozhodne, jestli Králíkovi osobní ohodnocení do dalších měsíců přizná. Nejdříve se sejde 26. dubna. "Rozhodně ale peníze nedostane zpětně," upozornila Hebnarová.

Audit, který začne v nejbližších dnech, bude v pořadí třetí za poslední rok a má potvrdit také výsledky hospodaření, které nyní Králík prezentoval. V závěrečném zúčtování roku 2011 vykazuje Dům kultury třeba vyšší zájem návštěvníků, přišlo jich o osm tisíc více než předloni. Nabídka se rozrostla o tři desítky nových akcí.

Kromě toho se Domu kultury daří získávat státní granty. Podle Králíka činily příjmy z vlastní činnosti Domu kultury loni 8,9 milionu korun a dotace od zřizovatele a jiných zdrojů 9,6 milionu.

Žádné faktury jsem nepřetahoval, odmítá spekulace Králík

Objevily se však i spekulace, že část faktur přesunul do dalších let, aby hospodaření skončilo ziskem. "Máme absolutně čisté hospodaření, žádné faktury jsem nepřetahoval," ohradil se Králík. "Takové fámy slyším celý rok. Nevím, co si na mně kdo léčí."

Pustil se i do výsledků auditu. "Jsou tam věci, kterým nerozumím. Některé výtky vůbec nebyly pravdivé a jiné jsme mohli řešit okamžitě," uvedl Králík.

Podle Hebnarové ale jde o standardní kontrolu. Audity město dělá ve všech svých organizacích.

Jedním z hlavních rozporů bylo i podnikání ředitele. Živnostenské listy však v únoru pozastavil. "Nechával jsem je proto, že jsem na ně měl vázané granty na dvě akce. To už ale skončilo. Nepodnikám," ujistil Králík.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Obcím klesnou příjmy od státu, starostové se bojí omezení investic

(Ilustrační snímek).

Městům a obcím v posledních letech stále stoupají daňové příjmy, což jim umožňuje více investovat. Teď však může přijít...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Vize pro rok 2030: Zlínský kraj bude chytrý, bohatý a atraktivní

Baťův mrakodrap ve Zlíně

Hejtmanství připravuje vizi budoucnosti Zlínského kraje. Řeší veřejnou dopravu, automatizaci ve firmách, problém sucha,...

Najdete na iDNES.cz