Kdo se shání po kominíkovi na poslední chvíli, počká si až měsíc

  • 1
Začátek topné sezony zastihl řadu majitelů rodinných domů nepřipravených. Pokud mají v domě komín, musejí k němu mít i doklad o jeho kontrole. Ten teď shánějí na poslední chvíli.

Objednat služby kominíka znamená obvolat několik firem a nakonec se stejně nechat zapsat do pořadníku. Například ve Zlínském kraji se podle zjištění MF DNES aktuálně čeká tři týdny až měsíc a zástup zájemců se netenčí.

„Lidé se nepoučili a nechávají kontroly na poslední chvíli,“ zhodnotil Petr Straka z uherskohradišťské společnosti Mastr.

Především ale majitelé domků nevědí, co vlastně mají chtít, a nahrávají tak podvodníkům. Ne každý doklad s razítkem totiž obstojí v případě, že dojde k požáru.

Dům přitom nemusí zrovna lehnout popelem, nepříjemnosti způsobí i takzvané komínové hoření, při němž vyhoří nahromaděné saze, aniž by zapálily dům.

Přesto musí majitel jednat s hasiči, případně pojišťovnou, a pokud nemá potřebný doklad, má problém.

„Jestliže poruší zákon o požární ochraně, vystavuje se riziku pokuty od hasičského záchranného sboru,“ varoval mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Kromě toho majitel riskuje, že mu pojišťovna nevyplatí pojistku nebo ji bude krátit.

„Ze zkušenosti ale víme, že lidé mají nepřesné informace a nejsou si jisti, co mají provádět, od koho mají práce chtít a jaké doklady vyžadovat,“ dodal Netopil.

Komín od kamen musí vidět dvakrát za rok

Vyhláška, která nařizuje čištění a kontroly komínů, včetně vedení záznamů o nich, přitom platí už čtyři roky.

Komín, který vede od kamen na tuhá paliva a využívá se jen během sezony, musí dvakrát za rok vidět kominík. Ten, který odvádí spaliny z plynového kotle, stačí jednou za rok.

Vyčistit si jej může majitel sám, přesto je pak nutné pozvat kominíka, aby jej zkontroloval.

Ten dává pozor nejen na průchodnost komínu, ale také na to, jestli těsní nebo se v něm neobjevily praskliny.

Výstupem pak je Zpráva o provedení kontroly spalinové cesty. Pokud jej i čistí, pak přidá Zprávu o čištění spalinové cesty.

„Kdo má zdravý rozum, dělá to. Stálí zákazníci už se naučili objednávat včas, ověřili si, že to je pro jejich dobro a klid,“ uvedl Jan Kmenta z Kominictví Zlín.

Kontroly jsou povinné, požárů přesto neubylo

Aby byly doklady platné a majitel měl jistotu, musí pozvat takového kominíka, který má živnostenské oprávnění v oboru kominictví. Zavedené firmy jej zákazníkovi předkládají automaticky a téměř zásadně nechodí po domech.

„Služby nabízíme jen na internetu nebo si o nás zákazníci řeknou. Dát na doporučení známého je asi nejlepší,“ míní Kmenta.

Některé obce chrání své obyvatele i tím, že zvou každý rok stejnou firmu. Dopředu sesbírají objednávky a pak rozhlasem vyhlásí datum, kdy kominík přijde. Ostatně obcházení domů a nabízení služeb většina obcí zakazuje jako podomní prodej.

Lidé povinné úkony zaměňují s revizí komínů. Ta se ale dělá jen v případě, že se s komínem nějak manipuluje. Například je nově postavený, mění se spotřebič nebo pokud už usazeniny v komíně hořely.

Po čtyřech letech, kdy se komíny musejí kontrolovat, požárů neubylo.

„Závady na vytápění, nejčastěji spalinových cest, a technické závady nebo chybná manipulace s plynovými zařízeními jsou nejčastějšími příčinami požárů rodinných domů,“ řekl mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa.