Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo se shání po kominíkovi na poslední chvíli, počká si až měsíc

  13:18aktualizováno  13:18
Začátek topné sezony zastihl řadu majitelů rodinných domů nepřipravených. Pokud mají v domě komín, musejí k němu mít i doklad o jeho kontrole. Ten teď shánějí na poslední chvíli.

Objednat služby kominíka znamená obvolat několik firem a nakonec se stejně nechat zapsat do pořadníku. Například ve Zlínském kraji se podle zjištění MF DNES aktuálně čeká tři týdny až měsíc a zástup zájemců se netenčí.

„Lidé se nepoučili a nechávají kontroly na poslední chvíli,“ zhodnotil Petr Straka z uherskohradišťské společnosti Mastr.

Především ale majitelé domků nevědí, co vlastně mají chtít, a nahrávají tak podvodníkům. Ne každý doklad s razítkem totiž obstojí v případě, že dojde k požáru.

Dům přitom nemusí zrovna lehnout popelem, nepříjemnosti způsobí i takzvané komínové hoření, při němž vyhoří nahromaděné saze, aniž by zapálily dům.

Přesto musí majitel jednat s hasiči, případně pojišťovnou, a pokud nemá potřebný doklad, má problém.

„Jestliže poruší zákon o požární ochraně, vystavuje se riziku pokuty od hasičského záchranného sboru,“ varoval mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Kromě toho majitel riskuje, že mu pojišťovna nevyplatí pojistku nebo ji bude krátit.

„Ze zkušenosti ale víme, že lidé mají nepřesné informace a nejsou si jisti, co mají provádět, od koho mají práce chtít a jaké doklady vyžadovat,“ dodal Netopil.

Komín od kamen musí vidět dvakrát za rok

Vyhláška, která nařizuje čištění a kontroly komínů, včetně vedení záznamů o nich, přitom platí už čtyři roky.

Komín, který vede od kamen na tuhá paliva a využívá se jen během sezony, musí dvakrát za rok vidět kominík. Ten, který odvádí spaliny z plynového kotle, stačí jednou za rok.

Vyčistit si jej může majitel sám, přesto je pak nutné pozvat kominíka, aby jej zkontroloval.

Ten dává pozor nejen na průchodnost komínu, ale také na to, jestli těsní nebo se v něm neobjevily praskliny.

Výstupem pak je Zpráva o provedení kontroly spalinové cesty. Pokud jej i čistí, pak přidá Zprávu o čištění spalinové cesty.

„Kdo má zdravý rozum, dělá to. Stálí zákazníci už se naučili objednávat včas, ověřili si, že to je pro jejich dobro a klid,“ uvedl Jan Kmenta z Kominictví Zlín.

Kontroly jsou povinné, požárů přesto neubylo

Aby byly doklady platné a majitel měl jistotu, musí pozvat takového kominíka, který má živnostenské oprávnění v oboru kominictví. Zavedené firmy jej zákazníkovi předkládají automaticky a téměř zásadně nechodí po domech.

„Služby nabízíme jen na internetu nebo si o nás zákazníci řeknou. Dát na doporučení známého je asi nejlepší,“ míní Kmenta.

Některé obce chrání své obyvatele i tím, že zvou každý rok stejnou firmu. Dopředu sesbírají objednávky a pak rozhlasem vyhlásí datum, kdy kominík přijde. Ostatně obcházení domů a nabízení služeb většina obcí zakazuje jako podomní prodej.

Lidé povinné úkony zaměňují s revizí komínů. Ta se ale dělá jen v případě, že se s komínem nějak manipuluje. Například je nově postavený, mění se spotřebič nebo pokud už usazeniny v komíně hořely.

Po čtyřech letech, kdy se komíny musejí kontrolovat, požárů neubylo.

„Závady na vytápění, nejčastěji spalinových cest, a technické závady nebo chybná manipulace s plynovými zařízeními jsou nejčastějšími příčinami požárů rodinných domů,“ řekl mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Řidič kradeného auta se rozjel s policistou v okénku, honičku nevyhrál

Nahánění kradeného auta skončilo nehodou

Muž v kradeném autě ujel na Valašsku od silniční kontroly i s jedním z policistů, který se držel pootevřeného okénka....

Další z rubriky

Holešov buduje dopravní terminál za 28 milionů, hotový bude letos

Plánovaná podoba dopravního terminálu v Holešově.

V Holešově začala dlouho plánovaná kompletní přestavba autobusového nádraží na moderní dopravní terminál. Práce zásadně...

Velký Ořechov je novou vinařskou obcí, v Kunkovicích mají smůlu

Petr Stavěl začal ve Velkém Ořechově obnovovat starou vinařskou tradici.

Před dvanácti lety zasadil první hlavy a na jednom a půl hektaru začal obnovovat starou vinařskou tradici. Do Velkého...

Nevím, zda jsem řídil, řekl mladík obžalovaný za tragickou nehodu

Smrtelná dopravní nehoda u sjezdu z dálnice D1 u Hulína.

Až osmileté vězení hrozí třiadvacetiletému Jakubovi Novákovi z Kroměřížska, který loni podle obžaloby v opilosti boural...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz