Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Desítky primářů ve Zlínském kraji čekají nové konkurzy, mají srovnat platy

  • 1
Vedení zlínské nemocnice začne prověřovat tři desítky vedoucích lékařů. Kraj chce srovnat platy zdravotníků ve všech městech, mezi nimiž jsou nyní občas značné rozdíly.

Baťova nemocnice bude hledat primáře do všech svých oddělení. Krajští radní zkrátili aktuální funkční období primariátů z šesti na pět let a od listopadu až do ledna příštího roku jsou naplánovaná výběrová řízení na tři desítky míst.

Stejná řízení čekají i nemocnice v Uherském Hradišti a Vsetíně. Kroměříž už je má za sebou.

Nové vedení nemocnic nemá v plánu velkou obměnu na těchto postech a očekává, že se do výběrových řízení přihlásí v první řadě především současní primáři.

„Nevím o žádném, který by předem avizoval, že do konkurzu nepůjde. Na druhou stranu je tady několik primářů, kteří se blíží důchodovému věku, a pak je možné, že už se na místo nepřihlásí,“ upozornil ředitel holdingu Nemocnice Zlínského kraje Radomír Maráček.

Mají představit pětiletou vizi

Uchazeči by měli splnit nejen profesní požadavky, ale přinést nemocnici i vlastní nápady. Maráček chce, aby se zamysleli nad fungováním oddělení, navrhli potřebné změny a řešili jeho budoucnost na pět let dopředu.

„Určitě mám v plánu se přihlásit, přestože jsem konkurzem prošel teprve loni na podzim. Myslím, že jsem stále schopný toto pracoviště posunout dopředu,“ prozradil například Zdeněk Coufal, primář loni vyčleněného kardiologického oddělení, který byl vedoucím lékařem intervenční kardiologie už v roce 2001.

Rozhodnutý už je také šéf onkologického oddělení Milan Kohoutek. Své místo obhajoval za 16 let už několikrát a ani teď na jeho postoj nemá vliv nové složení vedení nemocnice.

„Už jsem představenstev zažil mnoho a není to pro mne podstatné. Jestli mám nebo nemám usilovat o vedení tohoto oddělení, to chci slyšet spíše od svých podřízených. Řekli mi, že do toho mám jít,“ konstatoval Kohoutek.

Dlouholeté zkušenosti ve zlínské nemocnici mají za sebou i další lékaři. Plných 22 let je například v primářské pozici Tomáš Janečka, který vede ortopedické oddělení.

„Ještě konkurz zvažuji, rozhodnutý nejsem,“ naznačil osmašedesátiletý ortoped.

Každá nemocnice má u primářů různé platové rozmezí

Kroměřížská nemocnice takto prověřila své primáře už v loňském roce. Kromě tří zůstali na svých postech všichni.

„Se svou koncepcí a vizí rozvoje oddělení neuspěl dosavadní primář ortopedie. S lepším výsledkem zvítězil jeho protikandidát z Olomouckého kraje,“ vysvětlila Hana Příleská z představenstva Kroměřížské nemocnice.

Konkurzy na primářská místa pomohou Baťově nemocnici srovnat mzdy. Až budou vybraní vítězové, vedení špitálu s nimi uzavře pracovní smlouvy s novými mzdovými podmínkami.

„Z nikoho žádného chudáka dělat nebudeme. Jde nám jen o jednotnou personální a platovou politiku ve všech nemocnicích,“ ujistil hejtman Jiří Čunek, jenž je zodpovědný za zdravotnictví.

Už v květnu totiž upozorňoval, že jsou velké rozdíly mezi platy primářů nejen uvnitř Baťovy nemocnice, ale i ve vztahu k ostatním zdravotnickým zařízením ve Vsetíně, Kroměříži nebo Uherském Hradišti.

Průměrný měsíční příjem primářů včetně zaplacených služeb, příplatků a odměn se ve Zlíně podle informací z krajského úřadu pohybuje mezi 47 až 220 tisíci korun. Téměř totožnou částku dostávají primáři ve Vsetíně. V Uherském Hradišti je rozmezí od 73 do 160 tisíc a v Kroměříži od 50 do 145 tisíc korun.