Kvůli chybějící bezpečnostní prověrce nesmí kancléř Vratislav Mynář (vlevo) doprovázet prezidenta Miloše Zemana na některá důležitá jednání.

Kvůli chybějící bezpečnostní prověrce nesmí kancléř Vratislav Mynář (vlevo) doprovázet prezidenta Miloše Zemana na některá důležitá jednání. | foto: Michal Šula, MAFRA

Mynář by měl jako kancléř skončit, zní od jeho volebních konkurentů

  • 28
Spor ohledně prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, který stále nemá bezpečnostní prověrku, se přesouvá i do předvolební kampaně ve Zlínském kraji. Lídra zdejší kandidátky Zemanovců kritizují jeho političtí rivalové.

Hradní kancléř Vratislav Mynář představuje pro Českou republiku bezpečnostní riziko. A proto by měl z této funkce odejít. V tom se shoduje většina lídrů, kteří jdou do předčasných sněmovních voleb ve Zlínském kraji. Mynář v nich povede Zemanovce.

Volební lídři stran ve Zlínském kraji

ČSSD: Antonín Seďa

TOP 09 a STAN: Petr Gazdík

ODS: Jan Hrdý

KSČM: Vladimír Koníček

KDU-ČSL: Ondřej Benešík

Strana práv občanů Zemanovci: Vratislav Mynář

Strana zelených: Michal Berg

Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury: Jaroslav Holík

Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové: Tomáš Úlehla

ANO 2011: Radek Vondráček

Ostré výroky na jeho adresu se týkají faktu, že stále nemá bezpečnostní prověrku, již by pro výkon své funkce měl mít (více o chybějící prověrce zde).

"Je neslýchané, aby nejvyšší státní úředník neměl prověrku na přísně tajné či tajné, a to i tehdy, když to prezidentovi nevadí," reagoval Antonín Seďa, krajská jednička ČSSD.

Mynáře kritizoval už za to, že coby kancléř kandiduje ve volbách. Státní aparát se tak podle něho může politizovat.

Stejný názor na obě věci má i lídr krajské kandidátky TOP 09/STAN Petr Gazdík.

"Ač to nebývá často, tak s panem Seďou souhlasím," podotkl Gazdík. "To, že pan Mynář není schopen získat bezpečnostní prověrku, považuji za vážné ohrožení České republiky," zdůraznil Gazdík.

"Prezident by si měl za kancléře vybrat někoho jiného," souhlasil také Jan Hrdý z ODS.

"Tajné, či přísně tajné? Nevím"

Lídr SPOZ v pondělí MF DNES sdělil, že stále shání potřebné podklady pro získání prověrky.

"Národní bezpečnostní úřad mi doporučil, abych se dál věnoval přípravě podkladů a neodevzdával polotovar," naznačil Mynář.

Dokumenty dává dohromady už několik měsíců, zřejmě už od května. V pondělí Mynář řekl, že "neví, jak je to dlouho". A nedokázal ani odpovědět na to, zda usiluje o prověrku na stupeň tajné, či přísně tajné. "Nevím to," řekl Mynář.

Podle některých informací o prověrku už požádal, ale pak ji přerušil. Údajně proto, že mu ji Národní bezpečnostní úřad nechce udělit.

Například kvůli jeho podnikání s kontroverzními lidmi, třeba s opavským podnikatelem Radimem Masným. Mynář tato tvrzení odmítá.

"Potřebuji řadu podkladů, protože jsem přišel na post úředníka z podnikatelského prostředí. Ještě nějakou dobu to bude trvat," vysvětloval Mynář.

Dosud má prověrku pouze na nejnižší stupeň, který mu přístup k citlivým informacím neumožňuje.

"Všichni nejbližší spolupracovníci prezidenta Havla měli prověrku na přísně tajné. Jinak bychom ho nemohli doprovodit třeba na summit NATO," naznačil někdejší Havlův mluvčí Ladislav Špaček.

Mynář tvrdí, že bezpečnostní prověrku nutně nepotřebuje a vyřizuje si ji z vlastní vůle. To, že ji nemá, nepovažuje za pracovní handicap, ačkoliv se některých důležitých jednání kvůli tomu nemůže účastnit.