Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec zpoždění, trolejbus ve Zlíně si sám upraví zelenou vlnu

  12:22aktualizováno  12:22
Zlínská radnice se rozhodla změnit nastavení 14 semaforů ve městě. MHD totiž často kvůli čekání na semaforech nabírala zpoždění. Trolejbusy nyní už na červené čekat nebudou, úseky budou projíždět na zelenou vlnu, kterou jim zařídí palubní počítač. Při opravách budou křižovatku řídit policisté, řidiči tam tak budou muset jezdit opatrněji.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

"Trolejbusy a autobusy městské dopravy už nebudou zbytečně stát na křižovatkách," potvrdil projektový manažer zlínské radnice Michal Zlámal.

Každý řidič MHD bude mít nový palubní počítač, který bude napojený na řadič semaforu. Ten zhodnotí, jak daleko je trolejbus, a případně zelené světlo pozdrží o několik sekund. Navíc budou řidiči dopředu vědět, jestli mají vyjet ze zastávky, nebo mohou počkat, protože zelená na semaforu naskočí až později.

Opravy semaforů

26. září - 2. října
Třída T. Bati, Díly VI, Podvesná XVII a přechod Obeciny (u Lidlu)

10.-16. října
Okružní a Středová (u Billy)

24.-30. října
Gahurova, K Pasekám,
Mladcovská, Výletní (u vily T. Bati)

7.-13. listopadu
Tř. T. Bati, Přímá (u Intersparu)

14.-20. listopadu
Gahurova, Vodní (nadjezd)

21.-27. listopadu
Dlouhá, Vodní, Santražiny

"Pro cestující i pro trolejbus je samozřejmě výhodnější, aby auto stálo s otevřenými dveřmi o několik desítek sekund déle na zastávce. Tedy do té doby, než na nejbližší křižovatce naskočí zelená a vůz tady nebude muset znovu zastavovat," zdůraznil mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Podle Dopravního podniku se tak jízda mezi oběma městy zrychlí a cestující nebudou muset čekat na zpožděné spoje. Právě tyto spoje totiž systém upřednostní.

Při nastavování semaforů ale řidiči musejí počítat s komplikacemi. Během úprav budou světla vypnutá a dopravu budou řídit policisté. Některé křižovatky by přitom měly být mimo provoz i několik dní.

Řidičům ale nehrozí velké omezení provozu, pokud budou stavbaři zasahovat do vozovky, tak jen mírně. Problémy jako uzavřený celý jízdní pruh pravděpodobně nehrozí. "Řidiči však budou muset být obezřetní a dávat pozor na policisty," upozornil Zlámal.

Semafor teď nepojede na Obecinách

Na celý týden na přelomu září a října by například měla být bez semaforu křižovatka u prodejny Lidl pod částí Obeciny. Na ní se střetávají auta, která jedou z centra města na Vizovice, od krajské nemocnice nebo od Obecin.

"Bude to vyžadovat větší pozornost řidičů, a to i na chodce. Řidiči ale pokyny policistů dobře znají. Je to určitě lepší, než když světla vypadnou nečekaně a křižovatku neřídí nikdo," doplnil Cekota zkušenosti řidičů MHD.

Žádné výrazné změny ale cestující během oprav nečekají. "Městskou hromadnou dopravu práce neovlivní, spoje budou jezdit podle jízdního řádu a výluku neplánujeme," podotkl Cekota. Opatrnější budou muset být řidiči osobních aut, kteří zároveň musí počítat s mírným zdržením.

Zavedení nového systému bude stát asi 36 milionů korun. Z toho 30 milionů je dotace z regionálního operačního programu. Upravování semaforů je naplánované až do května příštího roku.

"Práce jsou rozdělené do tří etap. První je koordinace semaforů, v dalších se pak bude nakupovat technické vybavení do vozů," uvedl vedoucí oddělení realizace investičních akcí zlínského magistrátu Leopold Bednařík. Průběžné aktuální informace budou pracovníci magistrátu zveřejňovat na internetových stránkách města.

Autor:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Obcím klesnou příjmy od státu, starostové se bojí omezení investic

(Ilustrační snímek).

Městům a obcím v posledních letech stále stoupají daňové příjmy, což jim umožňuje více investovat. Teď však může přijít...

Vize pro rok 2030: Zlínský kraj bude chytrý, bohatý a atraktivní

Baťův mrakodrap ve Zlíně

Hejtmanství připravuje vizi budoucnosti Zlínského kraje. Řeší veřejnou dopravu, automatizaci ve firmách, problém sucha,...

Kvůli pochybnému hospodaření zlínské nemocnice je obžalovaná někdejší šéfka

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Policie ukončila vyšetřování hospodaření zlínské nemocnice kolem roku 2012. Výsledek potvrdil podezření na zkreslování...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz