O těžbu štěrkopísku u Ostrožské Nové Vsi a Uherského Ostrohu se stará firma...

O těžbu štěrkopísku u Ostrožské Nové Vsi a Uherského Ostrohu se stará firma Dobet. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Těžba štěrku na Uherskohradišťsku končí, koupání u jezer teď řeší kraj

  • 0
Po více než půl století končí těžba štěrkopísku na Uherskohradišťsku. Štěrková jezera mezi Ostrožskou Novou Vsí a Uherským Ostrohem se stala jedněmi z nejoblíbenějších přírodních koupališť ve Zlínském kraji, hejtmanství teď rozhodne o jejich budoucnosti.

Firma Dobet odebírá poslední zásoby, zarovnává břehy i svahy. Na bráně, kterou lidé desítky let projížděli, visí cedule s nápisem „Prodej přírodního kameniva byl ukončen“.

Majitel těžařské společnosti nechtěl situaci komentovat. Báňský úřad, kterému musí konec prací dopředu nahlásit, ale informaci potvrdil.

„Firma už jen dotěžuje zásoby a příští rok předloží plán likvidace ložiska,“ konstatoval mluvčí úřadu Bohuslav Machek.

Původní louky se změnily na hluboká jezera

Po dlouhých desetiletích tak končí těžba, která původní louky proměnila v hluboká štěrková jezera využívaná jako zdroj pitné vody pro téměř celý uherskohradišťský okres i jako populární přírodní koupaliště.

Co s nimi bude dál, se zatím neví. Krajští úředníci musejí co nejdříve dokončit studii území.

Oblast novoveských jezer je totiž rozlehlá, územně komplikovaná a nejasně vymezená. Spadá do přísného režimu ochrany vodního zdroje a současně leží poblíž turisty vyhledávaného Baťova kanálu. Proto by se mohla stát zajímavým lákadlem.

„Cílem studie je navrhnout koncepci budoucího uspořádání a využití oblasti ostrožských jezer po ukončení těžby,“ naznačil Ladislav Vintr z krajského oddělení územního plánování.

Dokument by měl jasně říct, kdo bude mít do oblasti povolený vjezd autem, na kterém místě bude možné se koupat, jak se mají chovat vlastníci rekreačních chat nebo zda budou na jezerech nadále povolené vodní sporty.

Vintr počítá s tím, že studii předloží do čtyř měsíců.

Problém s rekreační plochou

Na pravidla čekají hlavně obce, v jejichž katastru jezera leží. Už kvůli tomu, aby mohly tvořit a měnit vlastní územní plány.

„Tento materiál už měl být hotový před rokem,“ řekla Hana Příleská, starostka Uherského Ostrohu.

„Rádi bychom tam zachovali prostor pro rekreaci, ale řízenou a ne příliš rozlehlou,“ dodala.

Ostrožská Nová Ves zase v létě schválila nový územní plán obce, ve kterém se ale touto lokalitou nezabývala.

„Čekáme na krajskou studii,“ vysvětlil starosta Pavel Botek.

Stejně jako sousední obec chtějí i tady využívat jezera pro turistiku. Ovšem pouze tak, aby neohrožovala zdroj pitné vody.

Využití oblasti omezuje vodárenská nádrž

Celá oblast je rozdělená na tři vodní plochy - Kunovskou tabuli, mnohoúhelníkovou plochu těžebního jezera, které má na délku dva kilometry, třetí je vodárenská nádrž.

Území funguje jako zásobárna pitné vody pro téměř 80 tisíc obyvatel. Proto je vedené jako ochranné pásmo vodního zdroje, ve kterém by měla platit přísná omezení kvůli riziku znečištění.

Ve skutečnosti ale pravidla zase tak striktní nejsou. Dlouhá desetiletí byl pohyb kolem štěrkových jezer nekontrolovaný a do značné míry neomezený.

„Největším problémem jsou tady rekreační plochy,“ upozornil náměstek hejtmana za životní prostředí Ivan Mařák.

Na ostrůvku uprostřed těžebního jezera vznikla rybářská osada s šedesáti chatkami, na Kunovské tabuli má zázemí kanoistický oddíl, a dokud loni nezačala policie udělovat pokuty, zákaz vjezdu auty k jezerům respektoval jen málokdo.

Úředníci také předloni zrušili i léta zavedenou a udržovanou nudistickou pláž.

Do toho, jak by měla celá lokalita fungovat v budoucnu, však mohou zasáhnout i Slovácké vodárny a kanalizace coby správce vodních ploch, odbor životního prostředí uherskohradišťské radnice, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nebo ministerstvo životního prostředí.