Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

TOP 09 zvažuje ve Zlíně při volbách konec sňatku z rozumu se Starosty

  16:58aktualizováno  16:58
Spolupráce Starostů a nezávislých s TOP 09 bude pokračovat, ale jen na celostátní úrovni. Ve Zlíně se naopak ozývají hlasy, že by se obě strany měly před komunálními volbami v roce 2014 rozejít.

Primátor Zlína Miroslav Adámek. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Když před komunálními volbami ve Zlíně v roce 2010 Starostové a nezávislí (STAN) sestavili společnou kandidátku s TOP 09, neměli tušení, jakého úspěchu dosáhnou.

Rozchod je jednou z variant, říká Hamrla z TOP 09

Místopředseda zlínské TOP 09 Robert Hamrla není nadšený z toho, že strana opustila městskou radu. Současně je ale opatrný ve tvrzeních, že spolupráce se STAN musí skončit. "Je to jedna z variant, ale proč rozdělovat něco, co funguje," říká Hamrla.

Úplně bez potíží vaše spolupráce ale není, souhlasíte?
Jsme dva subjekty pod jednou značkou, takže míváme na problémy trochu jiné názory. Ale vždy se nakonec dohodneme. I přes naše personální potíže, které nejsou pro STAN příjemné, se spolupráce vyvíjí dobrým směrem.

Mohlo by vám přinést ukončení svazku se STAN nějaké výhody?
Nevím. Diskutujeme o obou verzích a zatím není nic uzavřeno.

Jak vnímáte fakt, že už nemáte nikoho v radě?
Je to problém. Po volbách jsme měli pět zastupitelů, z toho dva radní. Nyní máme jen tři zastupitele a nikoho v radě. Chtěli jsme, aby odstupující radní nahradili naši zbývající zastupitelé. Ti to ale odmítli z důvodu pracovní vytíženosti. Příště musíme kandidáty vybírat pečlivěji. Smutné je ale i to, že koalice už nemá v zastupitelstvu většinu. Promrhala důvěru voličů a musí se spoléhat na hlasy jistých opozičních zastupitelů, proti kterým se před volbami vymezovala.

Od lidí dostali jasně nejvíc hlasů a v městské radě obsadili pět křesel: tři náležela STAN, dvě TOP 09.

Dnes už je ale situace jiná. Topka vyklidila pozice, její dva radní Vojtěch Jelínek a Alena Zubalíková kvůli vnitrostranickým neshodám před časem skončili. A nástupce za ně strana nenašla. Na její úkor tak posílil STAN.

"Není to dobře. Ukázalo se, že kolegové nebyli připraveni," naznačil šéf zlínské buňky TOP 09 Věroslav Horák.

I proto se stále hlasitěji ozývá, že by se měla strana emancipovat a do příštích komunálních voleb už jít sama.

Paradoxně je to ve chvíli, kdy si Starostové a nezávislí na svém pátečním celostátním sněmu odsouhlasili spolupráci s TOP 09 až do roku 2017. Ta se však týká parlamentních a senátních voleb, nikoliv komunálních a krajských.

"Nemá smysl nařizovat v regionech, kdo se má s kým kamarádit," řekl předseda STAN a poslanec Petr Gazdík. "Ve Zlíně jsem ale spíše pro společnou kandidátku s TOP 09. Díky ní budeme mít výrazně vyšší šanci volby vyhrát," tuší Gazdík.

Pořád hledáme společnou řeč, říká primátor

Nicméně vztahy mezi některými členy obou stran nejsou dlouhodobě ideální. To připouštějí i politici a někteří se netají tím, že by kvůli tomu svazek rozpustili.

"Ve Zlíně bychom měli jít do voleb sólo. Topka si potřebuje vychovat a prosadit vlastní osobnosti," naznačil Jelínek, který zůstal zastupitelem za TOP 09.

"Z hlediska našich ambicí by bylo rozumné, kdybychom se osamostatnili," souhlasí další zastupitelka Andrea Veitová. "S ohledem na to, že jsme vyhráli volby, se situace nevyvíjí podle našich představ," zdůraznila.

Hlasy volající po rozvodu tohoto politického manželství z rozumu jsou však slyšet i od Starostů. "Kloním se spíš k variantě, ať si jde každý svojí cestou," přiblížil svůj názor náměstek primátora za STAN Aleš Dufek.

Podle něho ale vede hranice porozumění napříč oběma stranami a jde spíše o lidské sympatie bez ohledu na stranickou příslušnost.

Běták ze STAN: Chceme spolehlivého partnera

Náměstek zlínského primátora za STAN Ondřej Běták si na "soužití" z TOP 09 nestěžuje. Podle něho si ale tato strana potíže způsobuje sama. "To, že nemají svého člověka v městské radě, je jen jejich chyba," tvrdí Běták.

Co si myslíte o vaší další spolupráci v budoucnu?
Každopádně to bude naše nejbližší partnerská strana. Jestli sestavíme společnou kandidátku, o tom jsme ale ještě nejednali. A nehodlám kolegům posílat vzkaz přes noviny.

Dovedete si vůbec představit, že byste se rozešli?
Momentálně je to jedna z možností. Zaslechl jsem spoustu názorů. Uvidíme, jak se bude celá situace vyvíjet.

Mohl by pro vás mít rozchod nějaké výhody?
O tom nechci spekulovat. Pokud s někým půjdeme, tak budeme chtít, aby to byl spolehlivý partner. Jestli nabídne silné a důvěryhodné kandidáty, jsme ochotni na spolupráci kývnout.

Narážíte na to, že radní z TOP 09 ve Zlíně skončili?
My dohody dodržujeme. Když lidé z TOP 09 odstoupili z rady, respektovali jsme, že si nominují své další členy. Jejich zastupitelé ale řekli, že to dělat nechtějí a podpoří našeho kandidáta.

"Komunální politika je o lidech, ne o ideologii," zdůraznil.

Primátor za STAN Miroslav Adámek preferuje to, aby si TOP 09 sama svobodně rozhodla, s kým se chce spojit. Připustil, že spolupráce občas vázne. "Pořád hledáme společnou řeč," řekl Adámek.

Topka ve Zlíně má blízko k ODS

Ve Zlíně ale nakonec může dojít k ještě většímu obratu. TOP 09 uvažuje o spolupráci s dalšími stranami - Zlínským hnutím nezávislých, kde už námluvy začaly, i s ODS.

Právě občanští demokraté s koalicí spolupracují stále úžeji a postupně obsazují místa v dozorčích radách městských firem, což je ale podle některých politiků zrada na voličích.

Spojení TOP 09 a STAN funguje z větších měst jen ve Zlíně. V Uherském Hradišti jsou "gazdíkovci" ve svazku s hnutím KRUH.

Šéf tamní "topky" a místostarosta města Evžen Uher si to pochvaluje. "Když se dva subjekty spojí, jsou silnější. Na druhou stranu je nutná diskuse a schopnost dělat kompromisy," popsal Uher.

V Kroměříži se před posledními komunálními volbami TOP 09 spojila se zanikající Unií svobody. Po této zkušenosti už preferuje samostatnou kandidátku.

Spolupráce se Starosty se slušně vyvíjí na krajské úrovni. Gazdík dokonce naznačil, že by TOP 09 a STAN mohli do příštích voleb přibrat lidovce, aby vytvořili pravicový opoziční trojblok proti levicové krajské vládě.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Další z rubriky

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Buchlov láká na barokní kamna, zámek ve Vizovicích získal vzácné obrazy

Zámek v Buchlovicích se návštěvníkům letos poprvé otevřel už o uplynulém...

Některé památky ve Zlínském kraji se už o uplynulém víkendu otevřely návštěvníkům, aby otestovaly jejich zájem. V...

Na Valašsku hořela chata u sjezdovky, na hašení posloužila i voda z bazénu

Požár chaty u malé sjezdovky v lyžařském středisku Kohútka v Novém Hrozenkově.

Bez zranění se obešel požár, který zničil chatu u sjezdovky v lyžařském areálu Kohútka v Novém Hrozenkově na Vsetínsku....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz