Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Předražené dálkové vytápění v Kroměříži končí, lidé mají vlastní kotelny

  16:18aktualizováno  16:18
Kvůli nezdařené privatizaci se obyvatelé Kroměříže odvrátili od firem, které šroubovaly cenu tepla nahoru. Další města Zlínského kraje, která mají v tepelném hospodářství podíl, se snaží držet ceny stabilní.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Konec. Pražská společnost SFW, která v posledních letech dálkově vytápěla kroměřížské domácnosti, odchází z města. Kvůli neustále rostoucím cenám, které se na některých místech vyšplhaly až k tisíci korunám za gigajoule, totiž v posledních letech ztratila prakticky veškeré zákazníky.

„Většina bytových domů si pořídila vlastní kotelny,“ sdělila mluvčí kroměřížské radnice Jaroslava Sílešová.

Díky tomu zaplatí domácnosti za teplo jen asi polovinu až dvě třetiny sumy, kterou by jinak poslaly teplárně.

Nepovedená privatizace

Kořeny současného stavu je třeba hledat v nepovedené privatizaci tepelného hospodářství Kroměříže z konce 90. let.

Distribuci tepla převzala od města firma VAE tehdejšího senátora, pozdějšího premiéra a dnešního šéfa Teplárenského sdružení Mirka Topolánka. Vlastnictví tepelného hospodářství se pak ještě několikrát změnilo, což ale růst cen za dálkové vytápění v Kroměříži nezastavilo.

„Postupně se ceny vyšplhaly k nejdražším v České republice,“ informovala Sílešová. To mělo za následek odchod drtivé většiny zákazníků. Dálkové vytápění z teplárny tak ztratilo svůj smysl.

„Nejde o nijak výjimečnou situaci. Především v některých menších městech přecházejí lidé ze systému dálkového vytápění na vlastní kotelny už delší dobu,“ potvrdil mluvčí Energetického regulačního úřadu Jiří Chvojka.

Meziříčí se stane stoprocentním vlastníkem tepláren

Naprosto odlišná situace je ve Valašském Meziříčí. Tamní zastupitelé před několika dny odsouhlasili soubor smluv, díky kterým se město příští rok na jaře stane stoprocentním vlastníkem společnosti CZT. Ta teplem zásobuje více než pět tisíc meziříčských domácností.

„Díky tomuto kroku budeme schopni cenu tepla držet dlouhodobě na přijatelné a stabilní úrovni,“ přislíbil starosta Robert Stržínek.

Aktuálně platí lidé ve městě za odebraný gigajoule tepla 588 korun a tato cena by se tak v budoucnu neměla skokově zvyšovat, jak se tomu stávalo v předchozích letech.

Doposud mělo město ve společnosti CZT 35% podíl. Mezi její další vlastníky patří firmy DMS Company, RWE Energo a SBD Valašské Meziříčí.

O většinový podíl usilovala radnice několik let, což však dlouhodobě blokovala společenská smlouva, která byla pro město nevýhodná. To se ale nyní změnilo.

„Soustavu v hodnotě 150 milionů korun na město převedeme již během několika málo příštích dnů,“ ujistil Stržínek. Hlavním dodavatelem tepelné energie pro soustavu CZT je od roku 2000 společnost DEZA.

Ve Zlíně to funguje

Co se ve Valašském Meziříčí teprve chystá, to už ve Zlíně léta funguje. Stoprocentním vlastníkem Tepla Zlín, které zásobuje více než 15 tisíc domácností v krajské metropoli, je totiž město. Tepelnou energii odebírá od společnosti Alpiq Generation.

„Prostřednictvím představenstva kontrolujeme náklady a snažíme se o snížení ceny pro konečné odběratele,“ přiblížil ředitel Tepla Zlín Josef Morys.

Loni zaplatili Zlíňané za gigajoule 592 korun. „Průměrná předběžná cena na rok 2015 se oproti roku 2014 zvýšila o 2,56 koruny,“ vypočítal Morys.

I v Uherském Hradišti cenu ovlivňuje radnice

Výrazné slovo při určování cen tepla má také radnice v Uherském Hradišti. Ve firmě CTZ, která ho ve městě zajišťuje, má více než 49procentní podíl.

„Dle společenské smlouvy je potřeba ke schválení ekonomického plánu nejméně dvou třetin hlasů společníků,“ vysvětlil nástroj k ovlivňování budoucích cen vedoucí útvaru kanceláře starosty Rostislav Němec.

Velká část z bezmála pěti tisíc uherskohradišťských domácností, do nichž CTZ teplo distribuuje, je v bytových domech. Jejich obyvatelé letos za gigajoule platí 576 korun. Příští rok by se cena měla zvednout o 14 korun.

Naopak žádný podíl nemá vsetínská radnice ve společnosti Zásobování teplem Vsetín. Ta si za gigajoule účtuje 661 korun.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Další z rubriky

Čunka čeká při obhajobě místa v Senátu pět soupeřů, Kunčara šest

Budou úřadující lidovečtí senátoři Jiří Čunek (vlevo) a Patrik Kunčar letos...

Celkem třináct kandidátů bude na podzim usilovat o zvolení do Senátu v obvodech 78 (Vsetínsko) a 80 (část Zlínska a...

Hubený jedlík vytvořil český rekord, spořádal 202 švestkových knedlíků

Subtilní Dvořáček spořádal  přes dvě stovky knedlíků

Tisíce diváků sledovalo při letošním ročníku Trnkobraní, jak subtilní Radim Dvořáček z Ostravy vytvořil český rekord v...

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKO - ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz