ANO se ve Zlíně se Starosty domluvilo, ale může se bez nich i obejít

  9:52aktualizováno  9:52
Ve Zlíně se naplno rozjela povolební jednání, která pro vítězné hnutí ANO nebudou jednoduchá. Už teď se ale rýsují první možné koalice, jež by mohly radnici řídit. Krátce po volbách navíc nečekaně oznámil konec v politice dosavadní náměstek primátora Ondřej Běták, jedna z hlavních postav hnutí STAN.

Důležitým hráčem ve vyjednávání o nové koalici se stalo hnutí Zlín 21 Čestmíra Vančury. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Vítězné ANO si sice ještě před koncem sčítání hlasů pláclo se Starosty, avšak hnutí mají po devíti mandátech a k většině ve zlínském zastupitelstvu potřebují ještě alespoň tři.

ANO a STAN společně absolvovaly jednání s dalšími stranami a hnutími, partnera však ještě nenašly a jednání budou pokračovat v příštích dnech. Objevují se ale už obrysy možných koalic.

ANO + STAN + Zlín 21

Toto spojení je logické s ohledem na výsledky voleb, v nichž hnutí obsadila první tři místa. Dala by v zastupitelstvu dohromady většinu 25 mandátů. ANO se STAN navíc radnici řídily a vědí, co od sebe čekat. Do takové koalice ale příliš nechce nový subjekt – Zlín 21 Čestmíra Vančury.

Běták nečekaně skončil s politikou

Ondřej Běták překvapil své kolegy z hnutí STAN i své kritiky. Pár dní po volbách totiž náměstek primátora skončil s politikou. Politická dráha jednoho z nejvýraznějších členů hnutí tak skončila po osmi letech.

Důvod? Běták se podle svých slov chce více věnovat rodině a své malé dceři. „Bylo to impulzivní rozhodnutí. Došlo mi, že rodina je pro mě víc než další čtyři roky na radnici,“ vysvětlil Běták, který spolu s primátorem Miroslavem Adámkem vedl jednání o nové koalici. Na radnici měl na starost především sport a bezpečnost.

„Politika, byť na komunální úrovni, je časově velmi náročná a s rodinným životem dlouhodobě nejde skloubit,“ doplnil Běták. Odmítl, že by za jeho rozhodnutím stály jakékoliv důvody, které by souvisely s jeho působením na radnici.

„Rozešli jsme se v dobrém. Je to škoda, chápu to ale jako jeho čistě osobní rozhodnutí. O konci v politice uvažoval už před čtyřmi lety,“ reagoval Adámek. Tehdy Bětáka ještě přemluvil, teď už to podle jeho slov nešlo.

Primátor tak přijde o nejbližšího spolupracovníka a muže, který se nebál chodit s protivníky do konfliktů a říkat otevřeně, co si myslí. Otázkou je, proč Běták nerezignoval před volbami, v nichž kandidoval na čtvrtém místě a dostal se do zastupitelstva. „U každého někdy dojde k bodu zlomu, u mě přišel teď,“ prohlásil Běták, podle něhož nehrálo roli ani koaliční vyjednávání. Případně fakt, že by někomu v koalici vadil.

„Není obvyklé, aby politik skončil krátce po volbách, takové věci se dělají před volbami. Je to ale jeho rozhodnutí, do hlavy mu nevidím,“ reagoval lídr lidovců Aleš Dufek, který s Bětákem seděl v letech 2010–14 v městské radě. Přiznal, že ho takový krok překvapil.

Běták ani Adámek to však nepovažují za nefér vůči voličům.  „Vždycky jsem říkal, že považuju své působení v komunální politice za časově omezené, ten čas se teď naplnil,“ řekl Běták, který chce opět působit v soukromém sektoru. „Chápu to, dopředu jsem o tom nevěděl,“ uvedl Adámek.

Běták mandát složí do termínu ustavujícího zastupitelstva. Jeho pozici převezme první náhradník ze STAN, kterým je Roman Macek. Ten v zastupitelstvu města působil i v minulém volebním období.

„Ve volebním programu jsme měli výhrady k tomu, jak dosavadní koalice pracuje na budoucnosti Zlína. V tomto dvojbloku jako třetí, minoritní partner nevidíme svoje místo, radnice by měla projít většími změnami,“ nastínil v neděli odpoledne Vančura. Pondělní schůzku nechtěl komentovat s tím, že bude následovat další.

Pro ANO by to bylo nepříjemné překvapení, protože Vančura měl k hnutí Andreje Babiše blízko. V jedenáctičlenné městské radě by Zlínu 21 připadla tři křesla, ANO a STAN by měly po čtyřech.

„Rozdíl jednoho křesla se mi nezdá být tak velký,“ míní lídr ANO Roman Kaňovský. „My jsme mu (Vančurovi) nastínili, jak to může vypadat, nepadlo tam striktní ne, mám z jednání dobrý pocit. Představoval jsem si, že se Zlínem 21, který by do koalice přinesl nový prvek, dokážeme město posouvat víc,“ řekl po jednání Kaňovský.

„Vyříkali jsme si nové postoje a domluvili se na další schůzce. Koalice se Zlínem 21 je jedna z možností,“ podotkl po jednání dosavadní primátor a lídr STAN Miroslav Adámek. Vančurovi ale může vadit i to, že se Kaňovský a Adámek domluvili na spolupráci ještě v den voleb. A bez něho.

ANO + Zlín 21 + KDU-ČSL + ODS + Piráti

I když to tak po sečtení hlasů nevypadalo, je to možná nejpravděpodobnější složení koalice. Lidovci (pět mandátů), ODS a Piráti (po třech mandátech) totiž vytvořili společný blok.

„Vycházíme z naší programové shody v oblastech budoucího fungování a priorit města. Naším cílem je aktivně přispět k sestavení takového vedení města, které se stane nositelem změn, jež jsou nevyhnutelné pro naplnění potřeb občanů,“ píše se v prohlášení o spolupráci.

To v překladu znamená, že když si ANO a STAN budou chtít přizvat ke spolupráci jednu z těchto tří stran, aby dosáhly počtu 21 křesel, měly by narazit. Oslovit můžou leda všechny tři dohromady.

„Je to reakce na vytvoření arogantního dvojbloku ANO a STAN před koncem sčítání hlasů. Jde o blok na vyjednávání, ale je vysoce pravděpodobné, že spolu budeme pokračovat i nadále, v opozici či koalici. Solidarizujeme se Zlínem 21,“ shrnul lídr lidovců Aleš Dufek.

Vančura se také nechal slyšet, že preferuje spolupráci s KDU-ČSL, ODS a Piráty. Tento trojblok se Zlínem 21 a ANO by měl jasnou většinu v zastupitelstvu a STAN by skončil po osmi letech v opozici. Včera na jednání možnou koalici s ANO a STAN striktně neodmítl.

ANO + STAN + KDU-ČSL + ODS + Piráti

Možností, avšak spíše teoretickou, je také odstavení hnutí Zlín 21. Členové trojbloku požadují změny a na kritice z velké části postavili kampaň. Spoluprací s končící koalicí by toto vše popřeli.

„Pokud by budoucí uskupení bylo z 90 procent stejné, bylo by těžké zaručit změny,“ míní lídr ODS Miroslav Chalánek.

Přesné výsledky komunálních voleb ve Zlíně najdete zde

Kritici bývalému vedení v čele s Adámkem vyčítali, že město pouze udržovalo, ale dostatečně nerozvíjelo s pomocí zajímavých investic.

Nabízí se také varianta dvojbloku ANO a STAN se Soukromníky, Svobodnými a Nezávislými (tři mandáty) a SPD Tomia Okamury (dva mandáty). S prvními z nich se v pondělí vítězná hnutí také sešla a na schůzce byl i hazardní magnát Ivo Valenta, který byl zvolen za Soukromníky. S předsedou ANO Andrejem Babišem dlouhodobě válčí kvůli hazardu. „Pokud chcete něco konstruktivně dělat, tak vám někdy nezbývá jiná možnost,“ řekl Kaňovský k možné spolupráci s Valentou.

Autor:


Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...

Proč nešlo udržet Traorého? Grygera vysvětluje nejen odchod opory

Zlínský sportovní ředitel Zdeněk Grygera (vlevo) a trenér Michal Bílek sledují...

Vnímá, že na tom mohli být po skvělém vstupu do sezony ještě lépe. Páté místo a zisk 20 bodů ve druhé reprezentační...

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Další z rubriky

Levice ve Zlíně prožila pád, v zastupitelstvu bude chybět ČSSD i KSČM

Jedničkou zlínské kandidátky ČSSD je Michael Javora, veterinární lékař a...

Zlín bude poprvé v novodobé éře bez levicových stran. ČSSD a KSČM čeká ve snaze o návrat do zastupitelstva těžká cesta....

Na Vsetínsku brzy ráno auto srazilo chodce, ten utrpěl vážná zranění

V Liptále u základní škole srazilo auto chodce (21. října 2018).

V brzkých ranních hodinách zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému u nehody v Liptále na Vsetínsku....

Konec dojíždění. Biologickou léčbu rakoviny nabídnou i okresní nemocnice

Ilustrační snímek

Zlínský kraj bude zřejmě první, kde onkologičtí pacienti nebudou muset kvůli specializované léčbě jezdit do jednoho...

Najdete na iDNES.cz