V Kroměříži chce ANO obejít vítěznou stranu svého dosavadního starosty

  15:30aktualizováno  16:33
V minulých volbách byl v Kroměříži jedničkou ANO, s Babišovým hnutím se ale letos na jaře rozešel ve zlém a založil vlastní kandidátku Nezávislých. S ní teď starosta Jaroslav Němec zvítězil a získal šest mandátů. Připravuje se však koalice, která Němce obejde.

Kroměřížský starosta Jaroslav Němec. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Vznikli jsme teprve před pěti měsíci, a přesto se nám podařilo vyhrát volby. Zřejmě ale stejně usedneme do opozičních lavic,“ reagoval smířeně Němec.

Stačila by k tomu dohoda čtyř stran – hnutí ANO, které skončilo druhé v pořadí, Zdravé Kroměřížsko, ODS a společné kandidátky lidovců, ZVUK 24 a nezávislých. Dohromady by měli pohodlnou většinu 15 z 27 zastupitelů.

Ze strany ANO to je očekávaný krok. S Němcem mají napjaté vztahy (viz též ANO v Kroměříži se rozštěpilo, předčasné volby ale nebudou) a jeho samostatná kandidátka vzala hnutí řadu voličů.

Současný starosta totiž volby suverénně vyhrál na počet preferenčních hlasů. Důvěru mu dalo 3308 voličů, zatímco nejúspěšnější z kandidátů ANO, Jan Hašek, získal o 1 320 hlasů méně. Celé hnutí skončilo druhé se ziskem pěti mandátů. A z výsledku byli zklamaní.

Přesné výsledky komunálních voleb v Kroměříži najdete zde

„Jsme teď připravení jednat se všemi, i když otázka spolupráce s Jaroslavem Němcem je pro nás obtížná,“ řekl Hašek a připustil i výše zmíněnou možnost, že se jej pokusí obejít. „Matematicky je to možné,“ uvedl.

ANO v pondělí uvedlo, že od faktického vítěze voleb zatím nabídku k jednání nedostalo, samo už o víkendu iniciovalo setkání s hnutím Zdravé Kroměřížsko a uskupení kolem lidovecké strany.

„Máme tady zvláštní, patovou situaci. Tyto dva subjekty spolu dlouhodobě spolupracují, vnímám je téměř jako jeden, a protože získaly dohromady sedm mandátů, považuji za vítěze voleb právě je,“ reagoval předseda poslanecké sněmovny, člen předsednictva hnutí ANO a končící kroměřížský zastupitel Radek Vondráček.

Vysvětlil tak, proč hnutí oslovilo právě tyto partnery. Ve městě se totiž během několika hodin po sečtení výsledků strhla lavina osobních útoků, z nich většina míří na lídra lidovecké kandidátky a místostarostu města Pavla Motyčku.

Výsledky voleb ovšem nenabízejí mnoho variant. Subjekty s nižším počtem křesel se budou muset rozhodnout, zda podpoří ANO, nebo Nezávislé. Toho druhého pak prakticky jistě čeká opozice.Nejčtenější

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...Proč nešlo udržet Traorého? Grygera vysvětluje nejen odchod opory

Zlínský sportovní ředitel Zdeněk Grygera (vlevo) a trenér Michal Bílek sledují...

Vnímá, že na tom mohli být po skvělém vstupu do sezony ještě lépe. Páté místo a zisk 20 bodů ve druhé reprezentační...

Kvůli obřímu podvádění s recepty už soud vyslechl přes 600 pacientů

Obžalovaný praktický lékař Vladimír Líčeník (vlevo) a lékárník Luděk Konvička u...

Více než šest stovek pacientů, na jejichž jména byly podle obžaloby po dobu šesti let vystavovány fiktivní recepty, už...

Na připravovanou D49 míří další stížnost, aktivistům vadí drobné stavby

Stavba obchvatu. Ilustrační foto

I když soud v létě povolil přípravu úseku dálnice D49 z Hulína do Fryštáku, termín výstavby se může opět oddálit....

Další z rubriky

Medvěd na Kroměřížsku znovu zaútočil na ovce. Dvě zabil, zničil také včelín

Medvěda zachytila fotopast na vrcholu kopce Skalica u Vysokého Pole.

Medvěd, který se ve Zlínském kraji pohybuje od září, zabil v noci dvě ovce na Trojáku, součásti obce Rajnochovice na...

VIDEO: Chystá se past na medvědího tuláka, návnadou budou jablka a med

Ve valašské obci Oznice připravují klec určenou k odchycení toulavého medvěda.

Do obce Oznice dorazila v úterý večer klec pro odchyt medvěda, který se už několik týdnů toulá po Valašsku, přibližuje...

Filmový festival se zaměří na objevování, připomene i cestovatele Zikmunda

Miroslav Zikmund na představení knihy Století Miroslava Zikmunda ve Zlíně.

Objevování a poznávání bude hlavním tématem nadcházejícího 59. ročníku zlínského filmového festivalu pro děti a mládež,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz