Milan Orálek u repliky mlýnského kola v Mikulůvce

Milan Orálek u repliky mlýnského kola v Mikulůvce | foto: Jan Karásek, MAFRA

Kola mlýna, který před padesáti lety zabavili komunisté, se opět roztočí

  • 1
Nové mlýnské kolo podle návrhu nejslavnějšího tuzemského architekta v oboru vodních staveb Antonína Závady už je na svém původním místě. Mlýn v Mikulůvce na Vsetínsku tak bude sloužit turistům a bude i konkurencí známému rožnovskému skanzenu.

Architekt Závada je s hotovým dílem spokojený. Na kole našel jen drobné chyby. "Názor 'co je křivé, je valašské' neberu. Kolo v Mikulůvce je udělané dobře, jen jsem tam našel několik drobnůstek. Chybí třeba více ručního opracování," popsal Závada.

Návrhům vodních staveb se věnuje desítky let. Historii mlýna v Mikulůvce sleduje od roku 1970, při návrhu kola používal archivy a kopie fotek či mapy katastru.

Mlýn v Mikulůvce

"Vycházel jsem hlavně ze zkušenosti. Nebylo možné určit původní rozměr, protože došlo k několika přestavbám," vysvětlil Závada.

Z původního náhonu zůstaly jen zbytky jezírka. Opravit celý náhon by ale stálo dalších 15 milionů korun, navíc už jsou pozemky rozprodané soukromým majitelům.

Kolo bude pohánět elektromotor

A ochránci přírody, kteří nyní objekt vlastní, nemají peníze. "Vodu budeme pouštět z hadice a kolo poháněné elektromotorem se bude točit," popsal Milan Orálek, jednatel Českého svazu ochránců přírody z Valašského Meziříčí.

S tím, že se mlýn po padesáti letech konečně mění k nepoznání, souhlasí i jedenaosmdesátiletá Zdenka Zelenková z Mikulůvky, dcera původního majitele, mlynáře Josefa Mikuly, který o mlýn přišel v roce 1955.

Milan Orálek u repliky mlýnského kola v MikulůvceMilan Orálek u repliky mlýnského kola v Mikulůvce

"Je moc hezké, že se do toho pustili a chtějí to všechno spravit," pochvaluje si mlynářka, která si dobře pamatuje dřinu na mlýně i to, jak jejího otce připravili komunisté o celoživotní práci.

Výstava přiblíží historii mlýna

Uvnitř budovy umístí ochránci novou expozici a ukázky toho, jak mlýn v minulosti fungoval. Průvodce bude seznamovat turisty s historií vodních a větrných mlýnů nebo s tím, jak fungují další zdroje energie.

"Chceme lidem říct, jak to tady fungovalo za první republiky. Lidé, kteří tu pracovali, byli chudáci. O svůj majetek pak přišli. Komunisté jim zakázali živnost a poslali je do družstva," líčí Orálek.

Původní vnitřní zařízení mlýna v Mikulůvce

V opraveném mlýně budou mít návštěvníci možnost sledovat ukázky řemesel. Pracovníci z valašskomeziříčského domu dětí tady ukáží tradiční výrobu rukavic, figurek z vlny, práci se dřevem a proutím.

Se slavnostním uvedením do provozu počkají ekologové na partnerský mlýn v Dohňanech na Slovensku, který se roztočí až na jaře.