Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Koalici ve Zlíně zbrzdila první stížnost, vládnout bude nejdříve za měsíc

  7:46aktualizováno  7:46
Zbrusu nová koalice, která vznikla po volbách ve Zlíně a proslavila se avizovanými "změnami na radnici", se hned tak nechopí vlády. Jeden volič podal návrh na neplatnost voleb, kterým se musí zabývat soud. To může trvat i měsíc. Volby napadli lidé i v jiných městech.
Soud se bude zabývat návrhy na neplatnost voleb ve Zlíně, Rožnově a ve Valašském Meziříčí. Ilustrační foto.

Soud se bude zabývat návrhy na neplatnost voleb ve Zlíně, Rožnově a ve Valašském Meziříčí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Co to znamená? Primátorka Irena Ondrová, náměstci Martin Janečka a Miroslav Hladík a radní Miroslav Šenkýř či Zdeněk Blažek převážně z ODS a ČSSD budou Zlínu vládnout ještě minimálně měsíc. I když pro ně volby nedopadly dobře - vládu setavili TOP 09, VV, hnutí M.O.R. s lidovci a nezávislími a jmenovaní skončili v opozici.

V pátek pouhou hodinu před koncem lhůty, do kdy mohli voliči podávat návrhy na neplatnost voleb, tak učinil Pavel Sedlář. Neznámý obyvatel Zlína tak oddálil nástup nové koalice. A to je komplikace.

Nástup koalice: možná v prosinci

"Rada je totiž nadále ve funkcích a může rozhodovat," upozornila jednička volební kandidátky sdružení M.O.R. Eva Štauderová.
Rada města se na magistrátu sešla v pondělí vpodvečer. Na programu měla devětačtyřicet bodů, mezi nimi například křižovatku Antonínovu nebo stavbu hřiště u koupaliště na Jižních Svazích. Jak rozhodla, bude jasné až dnes.

Návrh na neplatnost voleb zdrží nástup nové koalice nejméně o měsíc. Krajský soud totiž musí dodržet zákonné lhůty. "Soud rozhodne do dvaceti dnů ode dne doručení návrhu," popsala mluvčí magistrátu Marie Masaříková. Dalších patnáct dní pak bude mít současná primátorka Irena Ondrová na to, aby svolala ustavující zastupitelstvo.

Důvod návrhu na neplatnost voleb zatím zůstává nejasný. "V tuto chvíli bližšími informacemi o návrhu nedisponujeme," uvedla Masaříková.

Volby prošetří i v Rožnově

Výsledky voleb se možná změní v Rožnově pod Radhoštěm. Zpochybnily je Věci veřejné. "U okrskových volebních komisí byly velké zmatky. Doufám proto, že rozhodnutí soudu bude takové, že práce příštích okrskových volebních komisí bude podstatně kvalitnější. Především že budou správně poučeni a proškoleni, to je můj osobní cíl," uvedl Tomáš Hradil, volební lídr véček.

Jenže pokud by došlo k přepočítání hlasů, měl by se podle Hradila v zastupitelstvu objevit místo zvoleného Vojtěcha Rýznara za ODS, Jaroslav Kubín za hnutí Starostové a nezávislí. Starosta Rožnova by tak dostal křeslo v zastupitelstvu města.

Odpověď, zda se soud bude návrhem zabývat, bude známá zřejmě do konce týdne. Možná i dřív. Pokud by soud chtěl hlasy přepočítávat, bude si muset vyžádat hlasovací lístky z radnice. "Předpokládám, že nám dá soud na vědomí, jak se vše vyvíjí," uvedl mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross. "Do rozhodnutí soudu nesmí starosta svolat ustavující zasedání zastupitelstva města," dodal.

TOP 09 v Meziříčí chce o mandát víc

Podobná situace je i ve Valašském Meziříčí. Návrh na neplatnost voleb podal Vlastislav Navrátil, lídr TOP 09. "Osobně jsem dal návrh na neplatnost volby kandidáta. V principu jde o to, že v jednom okrsku byly hlasy spočítany špatně. Kdyby došlo k přepočítání hlasů, měli bychom víc mandátů než Nezávislí," uvedl Navrátil s tím, že topka by mohla získat tři mandáty.

Soud se buď bude návrhem zabývat, nebo ne, odvolání není možné. Vyjádřit se musí do dvaceti dnů. "Pokud nám soud vyhoví, pravděpodobně nechá přepočítat hlasy v okrsku," dodal Navrátil.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Hasiči tahali čápy z komína a z kanalizační roury zachraňovali psa

Jeden z umouněných čápů, které hasiči vytáhli ve Fulneku z útrob komína (22....

Dvojici mladých čápů uvězněných v útrobách komína zachránili hasiči ve Fulneku. Ptáci se dovnitř zřítili poté, co je...

Zlínský mrakodrap čeká obnova, vylepšené budou i výtahy včetně páternosterů

27.11.2017  Zlín, mrakodrap, 21. budova, areál Svit, výtah, paternoster

Velkou proměnou projde 21. budova v továrním areálu ve Zlíně, v níž sídlí hejtmanství nebo finanční úřad. Stavební...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Najdete na iDNES.cz